?

Log in

No account? Create an account
Українська відьма в контексті європейської інтеграції. - Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Українська відьма в контексті європейської інтеграції. [листопад. 21-е, 2006|12:33 pm]
Blacky
[Tags|, , ]Україна - країна непереможного матріархату. Одарка і Карась нам за парагон та еталон взаємовідносин. Архетипова Українка мусить бути сильною, витривалою фізично - ну і трохи відьмою, звичайно. Тут не обійшлося без впливу Миколи Васильовича, похмурого мізатропа-меланхоліка, чиє гасло про хвіст в українських панночок з радістю підхопили десятки епігонів. Ну а вже в Конотопі так і взагалі кодло. Ага.

Часом між українкою та відьмою можна поставити знак "=". Але що тут аж ТАКОГО дивного? Чаклунство - обов'язковий елемент народної культури ВСІХ етносів. Українці тут навряд чи можуть претендувати на ексклюзив. Богдан Хмельницький мав у "штаті" кілька відьом - про всяк випадок. Яцко Острянин колись в замку Говтва за допомогою цілої армії чаклунів намагався зачарувати польське військо. Попитка - не питка.
Вацлав Жевуський в Підгірцях намагався перетворити неблагородні метали на золото - аж поки не плюнув, не подався на Схід, де відкривав лікарні та школи, вважався справжнісіньким культуртрегером, був визнаний еміром, потім повернувся в Підгірці, знову щось йому там пішло не так - і він перебрався у рідний Кам'янець-Подільський, де разом з козаками гуляв Поділлям під іменем Вєнчислав Ревуха. При цьому невідомо, де і як загинув - може й не загинув взагалі, га? Як би то не було, його перстень з написом "Аллах Акбар" вже три роки поспіль носить Борис Григорович Возницький, теж справжній чарівник, але добрий і безкорисний. Хоча я начебто про відьом.

Традиційно ними ставали сьомі дочки в родині. Ще відьом поділяли на уроджених та навчених (ці останні були дуже ефектні на вигляд і часто вдовиці). Відьми не їли м'яса (О! як я!), обожнювали вареники з сиром (і навіть цупили начинку з чужих вареників. Гм. Знову як я) і час від часу на кочерзі чи пранику (валик для прання) зліталися на Лису гору (Лисих гір на Західній Україні вагон і маленька кравчучка). У вільний час розважалися тим, що насилали хвороби, замовляли біль і взагалі всіляко виходили за кордони нормальності.

Так що відьма в українській культурі - явище звичне. І було воно завжди. Як і в Європі. А от чого НЕ було, так це спалення відьом на міських площах - навіть на Галичині. При цьому наші сусіди поляки тут цілком підпадають у всеєвропейське русло: навіть в майже-просвітницькому 1775 році в Дорухові біля Острова Вєлькопольського засудили 14 відьом. З них 3 померло під час тортур, а решту спалили на вогнищах. Після цього ганебного вчинку сейм 1776 р. прийняв ухвалу, за якою судам було заборонено піддавати жінок тортурам і взагалі займатися справами про чаклунство. Польща взагалі може "похвалитися" тим фактом, що остання відьма в Європі була спалена саме на її території - це сталося в 21 серпня 1811 р. в Решелі (Reszel) на Вармії. Нещасною жертвою стала якась Барбара Здунк (Barbara Zdunk). Невелике "але": її засудили не лише за чари, а й за підпалення. Щоправда, та історія вже мохом поросла, бо пожежа у замку сталася ще в 1807 р. Перед тим, як Барбару спалили, її задушили. Мило.

В Україні ситуація з процесами була абсолютно інша. Відомий лише ОДИН такий суд над відьмою на наших теренах. Стався він, здається, в 1770-му р. (треба звіритися з книгою) в Станіславові, перед ратушею. Жінка, яку скарали на вогнищі, була не зовсім відьмою - просто магістрат не знайшов іншої статті, щоб засудити пані, яка... розбещувала хлопчаків. Ось так.
А на рідному Поділлі знаю лише про одне публічне спалення: в 1611 р. на ринковій площі кам'янецькі ієзуїти відправили у вогонь анти-папські видання Панівецької друкарні (там свого часу, наприкінці XVI століття, Ян Потоцький дав прихисток кальвіністам). Процес відбувався дуже урочисто, за участю ката. Зараз панівецькі видання вважаються величезною бібліографічною рідкістю.

Останній процес над відьмою відбувся в Великобританії в 1944 р. над медіумом Хелен Дункан, яка якимось дивом дізналася і розказала купі народу про затонення одного військового корабля. Урядовці боялися, що так само мимохідь Дункан розбазікає дату висадки союзників - і запроторили жінку на 8 чи 9 місяців до в'язниці, аби союзникам у висадці нічого не заважало. Так як більше ніяких злочинів Хелен не робила, її засудили за законом про чаклунство від 1735 р.
А улюблена моя антикварна поштівка з видом відьми на Україні все-таки ця
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: pirhospr
2006-11-21 10:43 am (UTC)

цікаво

Класна стаття. Кудись?
Якщо "так", то зверни увагу,що "аутодафе"- це самоспалення, мабуть трохи не в контексті.
А решта - маладцом.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 10:50 am (UTC)

Re: цікаво

нє, нікуди. Просто так:) Бо на сайт таке не всунеш...
Про аутодафе зараз виправлю... А це точно так, так?
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: nikkell
2006-11-21 10:51 am (UTC)
1. Українки – відьмочки (потенційні, сам бачив вживу)
2. Жевуцький – ТИТАН.
3. Возницький – маг і чарівник.
4. Привези, ПЛИИИЗ, "Сімейку Адамсів" (фільм ч/б, якщо є)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 10:56 am (UTC)
В мене обидва фільми Б. Зонненфельда, але вони кольорові і ДУЖЕ смішні... Ч/б немає:(
Є колекція німецького експресіонізму і комедй Гарольда ЛЛойда...
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: queen_wolf
2006-11-21 11:21 am (UTC)

пригадалось

Уроджений Сатанова, давно луцький художник, він же колишній чоловік пані Забужко, дуже сильно зреагував на мою критику. "Ну, відьма" - сказала я, продивившись під яким ракурсом він зробив фото мене. Я ж не знала, що він свою колишню вважає відьмою і взагалі настільки шугається жінок ;)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 11:23 am (UTC)

Re: пригадалось

Ого, які люди:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
[User Picture]From: slayer_bulia
2006-11-21 12:51 pm (UTC)
Супер!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 01:09 pm (UTC)
Ну так:)
А у Львові відьом не палили часом7 Бо щось про Львів не можу нічо знайти. І куди подівся Телііі?:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: latimeria_yba
2006-11-21 01:08 pm (UTC)

Картинка

А чому вiдомо, що на другiй листiвцi саме вiдьма? Бо вона лiвою рукою меле? Правда, дитинча на пiдлозi якесь трохи рогате...
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 01:13 pm (UTC)

Re: Картинка

Вираз обличчя став головним критерієм при виборі листівки. Закордонних листівок антикварних часів з відьмами - ВАЛОМ. А наших значно менше. Гуцулка теж не відьма, а просто так виглядяє:))
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: slayer_bulia
2006-11-21 01:15 pm (UTC)
Про Львів не знаю, а Телліііі в асьці здається є ;))))
(Відповісти) (Thread)
From: (Anonymous)
2006-11-21 05:01 pm (UTC)
А сколь эфективны украинские ведьмы? Решают ли они поставленные задачи?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 05:12 pm (UTC)
Принаймні роблять вигляд, що вирішують:))
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: pirhospr
2006-11-21 08:18 pm (UTC)

Ненька-годувальниця

Вихователька таки мала рацію: граки в Україні рідко мігрують взимку, більш того вони з Московії до нас перелітають зимувати. Бо тепло і є що попоїсти.
От шо пише книжка "Птицы средней полосы России":
"Грач — первая из перелетных птиц, что извещает нас о наступлении весны. Но в последние годы поведение грачей несколько изменилось. В ряде городов средней полосы России не раз замечали: птицы остаются зимовать. Ведь улетали-то они не потому, что боялись холода: их гнала бескормица."
"А что там за большие черные птицы, важно расхаживающие по дороге? Это грачи! Они первыми из птиц, еще до начала весны, возвращаются на родину, а в теплые зимы и вообще от нас не улетают. Сейчас в заснеженных полях для них корма нет, и они жмутся к людям."
Б. Сергеев,
доктор биологических наук
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-21 09:16 pm (UTC)

Re: Ненька-годувальниця

вау. до вас колись ЖАЛИСЬ грачі?:)))
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: daiz13
2006-11-23 12:40 am (UTC)
зацікавився згадкою про рідний Франківськ, з якої книжки інформація про відьму-педофілку?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-23 07:00 am (UTC)
Маленька жовтенька книга "Ратуша", куплена в ратуші в 2000 році:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: queen_wolf
2006-11-23 07:57 am (UTC)
>А на рідному Поділлі знаю лише про одне публічне спалення: в 1611 р.
ти забула про радянську добу. чи у вас такого не було 0 - коли збирали в купу ікони, книги і все підпалювали. Доречи таким самим чином в Середній Азії тягнули всі книги, писані арабською мовою, дідусь розказував. Саме прикре що він був серед них, бо давали цукерки, а що дідусь - малий хлочик-жертва червоної пропаганди.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-23 08:08 am (UTC)
Я не думаю, що це робилося публічно і урочисто - хіба крім зовсім диких 1930-х, коли можна припустити існування всього, навіть уфолюдків у уряді. Це перше. А друге, спалення ікон по відношенню до відьом - це трохи інший коленкор, все-таки. Відьма класично (ще раз - класично, а не як є) церкві не тотожна, а якраз антагоністична.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: disassembler
2006-11-24 01:44 pm (UTC)
Україна - країна непереможного матріархату.
Респект. В мене навіть пост є на цю тему, тут.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: disassembler
2006-11-24 01:50 pm (UTC)
І взагалі хороша стаття, дякую.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: sparrow_hawk
2006-11-24 01:54 pm (UTC)
дякую
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-11-24 02:19 pm (UTC)
За шо і кому???
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: kamienczanka
2006-12-12 08:19 am (UTC)
Я не знаю хто такий Крилов (баснописець?), а про пані Дункан дізналася з документального фільму "Відьми". Американського, здається.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)