?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Сторіччя Чортківської Офензиви [червень. 10-е, 2019|01:09 pm]
Blacky
[Tags|, , , , , , ]


Гайдук сяє, ааааааааа! Нечастий кадр. Наш "Черник" на вулицях Чорткова.
З 7 по 9 червня у Чорткові масштабно відзначили сторіччя переможної для УГА Чортківської офензиви. Частина фестивалю проходила в Ягільниці. там не була, лише в Чорткові. Організатором дійства було ГО "Альтернатива - Чортків".
Я була лише на кульмінації фестивалю - ході реконструкторів містом та битві. І це було мега-круто.Минулого року ми потрапили на фестиваль, присвячений офензиві, занадто пізно: битва лише-лише відгриміла, нам залишилися лише атракціони та концерт на ратушній площі.


Цьогоріч мене носило з фестивалю на фестиваль (опера в Тульчині у п'ятницю, Ретрофест у Кам'янці в суботу), але пропустити битву я не могла. Ми поїхали в Чортків.


Поки я бігла захливою задухою за колоною і офігівала від якості піротехніки на битві, Гриць вив з бабусиних нервів канати, топив свій мінікупер у фонтані. залазив у евакуатор, досліджував зруйновану хату біля парку, де проходила реконструкція - і ще десятком способів знущався з оточуючих. Але битвою так і не зацікавився. Шостий рік пацану, а іграшкової зброї в руках так ще ні разу і не тримав. Він вміє побивати супротивників словом і берсерчачою люттю, о так. :о)


Перший кадр власне. Поки я долетіла з середмістя аж до пошти, колона вже рушила.


Військові, пластуни....


велетенський прапор...реконструктори...


кіннота. ААААААААААА. народе, КІННОТА!!!!!


Нарешті, панцерники! Як і на останній "Останній столиці", їх було три + антикварного вигляду вантажівка.


Тягнуть.


Колона пройшлася всім середмістям - до парку ім. Франка на березі Серету. Я ніколи в парку не була, але завжди цікавилася. а як там. Великий парк, маса атракціонів, все в Чорткова добре з парком.


Від них важко було відвести погляди.


На битві стояла поруч з легендарним Василем Бурмою. Хочу і сама в його віці мати таку ж фотографічну пам'ять і так само гасати фестивалями. Бо мені це подобається :о)


Масштаб вразив. Тут були кияни, вінничани, львів'яни, мешканці Запоріжжя тощо.


І, звісно, рідні кам'янчани на "Чернику". Але Кам'янець-Подільський пан ведучий під час битви не згадав ні разу. Дивно.


Про офензиву щось писати - чи самі нагуглите?


В червні 1919 р. українська галицька армія опинилася між коліщатками долі: з одного боку більшовики, з іншого - вороже налаштовані поляки, з третього - румуни.


Ось тут якраз маємо польські позиції. На багатьох мундири ніжно-блакитного кольору - ы це відповідає правді моменту, справді тоді носили такий от Horizon Blue.


Неймовірно був екіпірований фотограф "поляків". Але виходячи з тотальної російськомовності, польською він говорить десь так само як українською  :о(


Я чесно дуже-дуже втомилася за ті три дні від тотальної російськомовності оточуючих, хоч в Тульчині. хоч в Чорткові. Мені це одна з ознак загальної ентропії, відкату в часи Овоча і того апокаліпсиса, куди летить країна. Мені від цього нахабства боляче. Могла б - трималася виключно біля галичан, але в парку вже була змушена вибирати позиції не за розумом і доцільністю, а за кількістю тіні. Тому багато чого не бачила.


Так от продовжимо про офензиву.


Англійську всі ж знають, що таке offence - пам'ятають?


Але у даному випадку оте "офенс", котре однокорінне з "офензивою" - не "правопорушення", а "наступ". Один з дуже небагатьох переможних епізодів у досить сумній нашій історії визвольних змагань.


Офензива мала місце 7-28 червня 1919 р. - так що з датами організатори фестивалю не помилилися.


І жінки теж були у лавах загонів - і не лише сестрами милосердя.


З цим дуже хотілося поговорити про костюм, але з ним весь час фоткалися - не вийшло :)


Як автентично виглядає, скажіть? Я про скриньки.


Кінноту між дерев знімати -те ще завдання.


Під час Чортківського наступу з боку УГА воювало близько 25 тис. вояків. Поляків було 40 тисяч. Плюс французькі загони, котрі теж воювали на боці поляків.
Ось цей, з вусами, чи не генерал Юзеф Галлер? :о)


Саме Геллер командував шістьма дивізіями польського війська у травні-1919, коли сили УГА почали тиснути по всьому фронту. Галичани відступали все далі на схід. Та 24 травня в спину вдарили румуни. Коломия і Снятин ненадовго опинилися в румунській окупації (і, виходить, тепер і тамтешні мешканці мають право на румунські паспорти?).


В УГА лишився клаптик території між Гусятином та Дністром. І в день призначення Є. Петрушевича диктатором ЗУНР (9.06.1919) новий командувач УГА генерал О. Греків задумав наступ у напрямку Чорткова.


Потужна артилерія (64 гармати) та небачена досі участь бронетехніки сприяли перемозі галичан. Поляки відступили аж до Гологорів.


"Набоїв! Набоїв!"
Бої тривали і тривали, накочувалися хвилями. Та ресурси почали закінчуватися. В УГА реально в 1919 р. не вистачало боєприпасів та провіанту. Навіть одягу. Бойові дії довелося згортати. Вже в липні і УГА, і Петрушевич будуть квартирантами сидіти у столичному Кам'янці. Але про той період я написала книжку, повторюватися не хочеться.


Але то буде в липні. А поки - поки галичани наступають.


Поки здоровий азарт і сила - на їхньому боці.


Поки контролюють ситуацію вони.


Поки перемоги окриляють.


І саме цю переможну окриленість і намагалися показати тисячам глядачів вчора реконструктори.


І мені здається, в них вийшло.
Там в фб мені писали про відродження Ягільницького конезаводу. Але коні - львівські. Ягільницьких після першого ж залпу артилерії довелося б потім шукати по всьому парку. попутно підбираючи затоптаних копитами гладячів.


І коні, і панцерники, котрі шурували парком - це було до сиріт по шкірі.
А піротехніка! професійна. кіношна - ууууууууууу. Жодного разу я не встигала відзняти черговий вибух, але це було просто супер-потужно.
Ну або в мені того дня резонувало саме так, правильно :о)


Я навіть нормально відзняти кулемети з гвинтівками не могла, що там вже про вибухи казати :о)
Кулеметів, до речі, було шість. Це дуже солідна цифра як на реконструкцію, народе.


Тим більш, саме фотогенічне відбувалося з іншого боку поля бою (котре було не полем, а добрячим лісом. Під, скажімо, умовним Лосячем :))


І ніяке фото не передасть дикої сауни, на котру вчора перетворився Чортків.


З такою от гарячою жадібністю до фонтану при вході у парк кидалися практично всі реконструктори.


Це на нас одягу по мінімуму, а хлопаки у важких вовняних мундирах, а знизу ще й вишиванки чи сорочки.


А вже уявити пропотіле пекло тісних розігрітих панцерників взагалі неможливо. Кулеметники, котрібвідбули у панцерниках битву, та ви герої. (і кам'янецьким героєм був сам Гайдук :о)


І фідбек, фідбек від нерозбалуваних реконструкцією чортківчан був теж чудовий. Народу ЖУЖЕ подобалося.Після битви малеча кинулася за гільзами, а я побігла до своєї малечі, котра мучала кам'янецький евакуатор, котрий привіз "Черника".


Так, я знаю, що війна, що маса народу з ПТС, що вибухи можуть лякати. Але я твердо переконана, що подібні фестивалі мають бути. Вже нехай не для людей мого віку - то для наших дітей.
Чортків, ви круті. Дякую.

ПосиланняВідповісти

Comments:
From: (Anonymous)
2019-06-10 12:03 pm (UTC)
Кулеметів було 8, максими, ДТ\льюіси, і Шварцлозе
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: slayer_bulia
2019-06-10 02:22 pm (UTC)
гарний звіт :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: adept_egidos
2019-06-11 05:40 am (UTC)
Дякую за фотозвіт. Сам був на цьому фестивалі, але багатьох моментів з Ваших фото не памятаю. Хлопцям дійсно було спекотно в одностроях.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2019-06-14 10:21 pm (UTC)
Дякую. Ой. спекотно - не те слово
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: rolland_92
2019-06-12 02:08 pm (UTC)
О, хоч тут звіт побачив)))
Дякую! Маштабно було, нічого не скажеш!)))
(Відповісти) (Thread)