?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Австрія-2019: дні перший і другий [березень. 11-е, 2019|02:11 am]
Blacky
[Tags|, , , , , ]

Вьортерзее поблизу Клагенфурта. Десь саме тут Густав Малер писав свої похмурі геніальні твори.

Подорож 1-5 березня була настільки щедрою на картинки, що розіб'ю розповідь про неї на дві частини. Тут буде про перші два дні - і найбільший австрійський карнавал у місті Філлах (Villach).

А картинка відьом з Аксамсу - приманка, бо про Акзамс сьогодні не буде.


Вже понад п'ять років на межі зими і весни я їжджу за кордон не просто так - я їду на карнавали. Переважно в Німеччину, був ще швейцарський Базель. Повертаюся з карнавалів - і відразу купую квитки на наступні за рік, такий от нехитрий алгоритм.


Словенські маланкарі у Філлаху.

Все це буйство з передчуттям весни відбувається щороку у різні дати, тому спершу гуглю Rosenmontag 20** - а далі вже дивлюся, куди полетіти буде дешевше. Плюс завжди є коридор у 7-10 днів. Бо, приміром, Розенмонтаг (кульмінація карнавалів у німецькомовних країнах) цьогоріч був 4 березня, але у Вайль-ам-Райні поблизу швейцарського кордону карнавалили 9 березня, а у Базелі все тільки от зараз відбувається, в ці дні.


Бувають, правда, і палки у колеса: так у 2016 році я спросоння неквапливо включила у готелі Дюссельдорфа телевізор, щоб звідти раптово дізнатися, що через вітер (12 м/с) карнавал у цьому місті відмінили - вдруге в історії. І довелося поспіхом бігти на електричку до Кельна. Встигла.


Логіка німецькомовних мардіграсів проста - і аналогічна тій, котру маємо на наших маланкарських заходах. Австентика лишилася тільки в селах далеко в горах (Красноїльськ, привіт!), метрополії ж мають вже не ритуал, а фестиваль - з парадами, сучасними костюмами, платформами і заздалегідь спланованим маршрутом.
Автентика безперечно крутіша - але і у карнавальному буйстві є свій шарм.


Тому і тасуєш міста і села щороку на початку весни, ганяєш пошукову машину bahn.de по котрому вже колу: так, сюди є шанс дістатися на карнавал задешево і швидко? А сюди? А там як? Часом весь цей запрограмований наперед план летить в вирій нездійсненних мрій, бо маланкарі - вони ж хлопці молоді, що у нас, що у них, часто тому непунктуальні. Жирну свиню непунктуальності в 2018 році мені підсунув Міттенвальд на межі Тіролю і Баварії - офігенна місцина, просто неймовірна, але ну тааааааааак там довго спочатку розчищали сніг, а потім реєструвалися на карнавальні забіги, що в результаті я небагато бачила.


В перші березневі дні 2018 року долетіла новина, що МАУ вводить тариф low cost, якраз от є дешеві квитки на рейси на наступний березень. Серед заппропонованих напрямків є Відень, а я у Австрії з 2015 р. не була.
Ок, Гугл, що там у австрійців з карнавалами?Я знала. знала, що все там гаразд. Лечу, коротше.
Єдина біда - виліт з Києва. Далеко і завжди занадто стресово, але перетерплю.


На борту пропонували воду чи сік (сто років вже не траплялася ця старосвітська розкіш), а ще чомусь всю інформацію дублювали не німецькою, а російською (?).

Перепитую у австрійського знайомого Удо Пушінга: що порадити побачити у вас карнавального? "Так Філлах же!" - відповідає він.

За півтора-два місяці до вильоту починаєш шукати житло (офігенний варіант у Клагенфурті на airbnb, дуже скромний за площею, але не за ціною готель неподалік автобусного вокзалу Erdberg у Відні) та всі інші квитки (Flixbus  з Відня у Клагенфурт та назад, а також з Клагенфуртf на озеро Блед; акційні і не дуже квитки на https://www.oebb.at/en/ з Бледа та за маршрутом Клагенфурт-Аксамс-Клагенфурт. Навіть на електричку з віденьського аеропорту до готелю я взяла квиток заздалегідь - так він на 20 центів дешевше. Так, я жадюга. От у Філлах і назад заздалегідь не брала, а могла б 2-3 євро зекономити).


З погодою дуже пощастило, сонце було всі дні - нехай і з вітром.


Виявляється. були часи, коли я на сайті писала навіть про закордонні пам'ятки. А зараз часто немає часу навіть про українські дописати.

У будь-якій з подорожей я найбільше боюся не заблукати чи запізнитися. а лишитися голодною. У Швехаті (аеропорті Відня) це неможливо, відразу після паспортного контролю ти потрапляєш у нормальний такий Spar з хорошим вибором всього - і без всяких націнок.


В перший вечір погуляла Бельведером, заглядаючи у вікна: вільних 25 євро на квиток не давала жаба, командуючи згадати. як я тут була у 2008 році.


Чорт. жабо, це ж в іншому житті ще було. Але як скажеш.


А це автомобільний секонд поруч з готелем.


Наступного ранку - переїзд у Клагенфурт. За вікнами все знайоме: о, Брук-ан-дер-Мур. ми були тут з Міком у 2008-му. О, Альтхофен (он на фото) - знайомі з 2015-го.

Ага, то зараз Фрізах буде. Бінго:

Все-таки у післягрицеві артрозні часи довгі мандрівки транспортом мене не втомлюють, а тішать. Ногам вже віри нема.


Клагенфурт. Он, напроти вокзалу, бібліотека, де у 2015 році була презентація альбому про наші маланки - завдяки Сергію Осачуку. Виявляється, я непогано запам"ятала місто. І сусідній Філлах теж - час вже вибиратися туди, о першій почнеться карнавал.


Як завжди в цих краях. стараюся сісти біля вікна зі сторони Вьортерзее - ну дуже вже красиве озеро.Ще кидається в очі, що і перони всіх станцій по дорозі. і тротуари в самому Клагенфурті повні таких дрібних камінчиків. Тут в горах ще сніг (та що в горах. у місті теж був, цілі кучугури напроти отелю). Реагенти та сіль - не австрійський метод, щоб народ не ковзав на льодяних тротуарах, їх посипають цією дріботою.


Ні, це фото вже майже з кінця параду. Поки ж що я о 12-44 приїжджаю у Філлах, карнавальний маршрут відмічений стрічками вздовж центральної вулиці - це відразу напроти вокзалу. До дійства ніби лічені хвилини, а місць вздовж магістралі повно. Хм.


Ага, і загорожі, як і під час парадів крампусів і перхтенів у грудні. Ох не люблю я загорожі. Але вибираю місце неподалік центру (в центрі місць вже давно нема, а навколо мене ще повно). Набратися нахабства і розмахувати бейджиком "Преса" не получається - а шкода, там повно фотографів бігало. Ну, стою де вже є.Подивлюся на сусідів-глядачів. В костюмах значно більше ніж таких як я, безкостюмних ренегатів.


Ось він, вияв подружньої любові - нафарбувати чоловіку уста помадою.


Так, це все глядачі. Їх все більше. З нудьги підраховую пожежників, котрі відповідають за безпеку заходу: у моєму полі зору нарахувала 54 людини. Це на два квартали і неширокий міст. Ого. Ого.


Годинник на храмі бамкнув о другій, потім о другій тридцять. Народу навколо - не проштовхнутися. Тінь від будинку, під котрим стою, повільно переповзає вулицю по зебрі - і скоро дорогу таки перейде. Тоді сонце шкваритиме в кадр, тоді викручуйся як хочеш - але вже не відходь. Шансів зайняти нормальне місце, та ще й у тіні, лишився нуль. Ліворуч дві молоді трохи наїжачені словенські пари з заплаканими немовлятами. Праворуч матуся у костюмі Мінні-Маус, затягуючись сигаретою за сигаретою. поправляє костюм на дочці-принцесі та синочку-супергерою. За спиною хтось щебече англійською з американським акцентом.І карнавал - він же є, його ж чути! Десь з-за будинків доносяться то гуркіт голосів, то музика, то барабанні ритми. Якби не загорожі, якби не 54 поліцейських у полі зору,. зробила б так, як робила у Брауншвайзі, Кельні, Швабаху etc - відправилася б йому назустріч, а то чекати та доганяти - те ще задоволення. Ну, вічна тема про "якби мені не тиночки та й не перелази". Тиночки стримують, я кисну від нудьги. Час від часу пройде якийсь оркестр з клоунів чи дуже похилого віку пенсіонери у кринолінах та з буклями - і знову чути лише теревені словенців ліворуч і американців за спиною.


О, словенці. ОООООО, СЛОВЕНЦІ! Он же вони, словенці - колона з волохатих, заквітчаних стрічками монстрів-курентів рушає з-за рогу кудись назустріч карнавалу.
О-о-о, цих словенських красенів я вже бачила колись у Брайншвайзі, але там вони йшли чомусь без масок, лише у хутряних нарядах. А тут - ух класні.
(Забігаючи наперед, скажу, що наївно сподівалася у понеділок 4 березня побачити щось подібне у Бледі чи Єсеніцах, але були лише рекламки "Пусту" (так називають тут масляну) в супермаркетах та афіша якоїсь дискотеки у стилі пуст. Все). 
Словенія - вона ж у горах, там повно ще глухих сіл, де ходить. ходить моя улюблена хтонь, але хтонь і туристична навала в Бледі - речі несумісні. Колись, може. побачу і знаменитий їхній карнавал-апуст в Птує чи Словенських Горіцах.


Відразу після курентів і почалося: викотилась платформа з принцем та принцесою карнавала (малозрозуміла мені традиція, дуже популярна і у німців). Принцеса з пляшкою пива була захміліла і весела, пускала принцу бісиків очима і дуже раділа своєму статусу.
(Потім, значно пізніше потім, повз мене проїхала платформа, на котрій лежали два тіла у незрозумілих вже костюмах. Один рожевий, другий ніби у білому. На мосту одне з тіл дригнулося, щось пробурмотіло - і завалилося на дах платформи далі. В цю мить з гучних звуком "пшшшшшшшшшшшшш" лопнула у мене в голові бульбашка міфу про "от німці - ті випити люблять.а  австрійці - вони не п'ють". П'ють-п'ють. Весь Філлах був у пляшках)


Куренти з Словенії Під масками часто дівчата, що, звичайно. суперечить ритуалу, але для гастролерів зійде.


Класні!Найсильніші враження залишилися від курентів - і цієї чумової команди повітроплавців. Шикарні костюми, от би кам'янчанам такі на фестиваль "Тріумфальна арка" у травні-2019. Цьогоріч же 235 річниця першого польоту кулі на теренах України.І так як сталася подія за Яна де Вітте у нас у місті, під це буде цілий (і, думаю, крутий) фестиваль.


Ні, правда чудова ідея для костюму.Взагалі "чудова ідея для костюму" - це якраз про Філлах. Я щороку на німецьких карнавалах дивувалася одноманітності костюмів і учасників, і глядачів: вічні відьми, клоуни. чорти з ангелами і супер-герої. Того року в Баварії дуже сподобалася жінка у костюмі котушки ниток.


Так от на філлаському карнавалі костюми - прикольні і дуже оригінальні майже у всіх. Тут фантазію не стримує ніхто.


Хочеш - будь навозним жуком у костюмі з пакетів для сміття,


а хочеш - зубною феєю з гігатнською щіткою в руках.


На що фантазії вистачить, коротше.


Сюди приїздять команди з усієї Австрії: хтось з-під Граца, хтось з села біля Брегенца.


Ось вам змішана "пожежна" команда з дітей як з Австрії, так і зі Словенії.


Ледь не п'ята частина всіх учасників - команди з Італії. Ці от з Удіне.


Коли цих диско-Стью народ побачив, закричав "Буя! Буя!" Я подумала, це ще один девіз карнавалу - в пару до "Лей-Лей!" (бо більшість німецькомовних карнавалів мають отакі от девізи-кричалки - в Кельні це "Алааф!", у Брауншвайзі - "Брунсвік-хелау", у Філлаху от - "Лей-лей!" Але ні. Буя - це італійське село у Альпах.


Думаєте, з Франції? Ні, просто косплеять французів.


Багато персонажів на ходулях - цього теж на інших карнавалах не зустрічала.


Як і на всіх інших карнавалах. дітям роздають (а частіше - розкидають у натовп) цукерки. В менших масштабах, ніж у Кельні, в більших, ніж на провінційних німецьких карнавалах. Апельсином у голову, як у Базелі, ніхто тут не поцілить.


Серед учасників - чимало літніх і дуже літніх людей. Казяться і відриваються як підлітки. І цьому я дуже заздрю. У нас я не можу знайти ЖОДНОЇ аналогічної активності, де б людинау віці могла б подуркувати без осуду в очах перехожих.


А тут  поруч йдуть юні і немолоді - і всім це в кайф.


Платформи - різноманітні і прикольні, сподобались.


Так колона виглядає здаля.


Проїхала ця машина з курчатами - а через одну групу після неї була ще одна, тільки в інших костюмах. Ну, буває, що костюми майже співпадають.


Платформа з байками і байкерами.


Поки Білосніжка під ручку з принцем розсилає публіці повітряні цілунки. її кришталеву труну тягне за собою дикого вигляду троль. Ну або гном-переросток.А помітили, яка проїжджа частина? Ось крупним планом. Красиво навіть :)


Мотоциклісткам точно понад 60 кожній - чесно. А відразу і не скажеш. :)


Уявлення не маю, як ці італійці з маленького села Сіакко неподалік від Трієсту пригнали аж у Австрію свою платформу. але виступ був крутий. "Офіціанти" неначе несподівано перекидували на публіку повні підноси бокалів, а ляльки на платформі розливали у келихи вино. Єдине "але": більшість бокалів (приклеєних до підносів) на момент проходу колони повз мене вже побилася.


Теж італійці. Циркачі.


Споки.
Велетенська команда - з платформами і дуже різноманітними костюмами. І пагода була. і золоті леви, і самураї, і бурятські танці...Цей метелик чіплявся до публіки з - ну так здається - не дуже пристойними пропозиціями.


О, а у цій команді були берсеркині (берсеркиці?). які билися з чоловіками і злісно клацали дерев'яними мечами по щитах.
От вам ще картинки про вік учасників.Скілдьки вже там до травня лишилося :))Тут, у звіті, і половини команд з карнавалу не буде - з тих, які бачила (а було ж ще, напевно, багато тих, котір не бачила).


Всі ті вікінги. Мачу-Пікчу, відьми, квіти в горщиках, пожежники на іграшкових машинках, принцеси у надувних замках, кардинал Рішельє, котрий обідав просто під час параду - ой, там ще було і було всякого. Але терпіння читачів не можна випробовувати - бо я ще про Аксамс і Блед хочу розказати.


Коротше, ще сонце не сіло, а я вже пішла назад на вокзал - і це було непросто. Скрізь веселі натовпи народу  вкостюмах і з алкоголем в руках.


А далі все просто: Вьортерзее - Клагенфурт - і спати. Наступного ранку вставати треба було рано. Аксамс же.(Клостер Вернберг дорогою з Філлаха та Клагенфурт)(Кінець першої частини)
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: submarina28
2019-03-11 07:39 am (UTC)
Просто вибух емоцій і кольору:))! Дякую:)
(Відповісти) (Thread)
From: (Anonymous)
2019-03-12 08:38 am (UTC)
виявляється, і австріяки вміють бавитися в перебиранців.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2019-03-12 08:47 am (UTC)
вся Європа вміє.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: crescent_dr
2019-03-12 04:50 pm (UTC)
Ну i Розмах!!! И стар, и млад
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: slayer_bulia
2019-03-27 09:37 am (UTC)
Дуже прикольно :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: alexjourba
2019-05-15 09:47 am (UTC)
Интересно) мы видели в Птуе музей с карнавальными костюмами, впечатлил. В Словении на Масленицу думаю круто. А я в этом году в Испании - в Кадисе и в Малаге видел карнавал, но как-то не впечатлился, хотя фоткал много. Своеобразно у них, организация хромает (не то, что в Неметчине)))
(Відповісти) (Thread)
From: (Anonymous)
2019-07-25 07:22 pm (UTC)
Обламалася тебе теперь Европа без Мика... Не будет больше ни Маланок, ни самолётов, ни брони за год вперёд. Надо уметь принимать удары судьбы ..
(Відповісти) (Thread)