Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

Перший раунд маланок-2019. Аби не останній.


1 січня я чекаю з таким самим нетерпінням, як малі діти. 1 січня нарешті починаються маланки.Петрашівка (Mihoreni)
Ви пам'ятаєте (ну, хоч хтось?:)), що Герцаївський район Чернівецької області ментально дуже близький до сусідньої Румунії, тому і Василя тут відзначають за григоріанським календарем - 1 січня.

Більше про це можна знайти за тегами маланка та Горбова, якщо що.


Горбова

Тут, на Герцаївщині, маланка співпадає з Новим роком.
І хоча я всіма руками за Томос і об'єднання церков, велика ймовірність переходу нової помісної церкви на григоріанський календар мене, залізобетонного спадкового атеїста, лякає просто безмежно.


Маланки ж посунуться теж! Ні, не відразу, людина - істота інертна, але зсунуться ж! Злипнуться в строкатий комок свят, як недбало скручений тогорічний новорічний дощик - піди розберися, де що.


Ох, мадам, ви ж з Горбової.

І розібратися я зможу, от вже в чому-чому, а хоч у цьому я розбираюся.


Ай Петрашівка, я вас всіх люблю.

Я вибрати ж не зможу, в цьому біда. Ну, знаєте  - розумні люди кажуть, що у кожного з нас є якийсь внутрішній ліміт виборів на день (чого завгодно і наскільки завгодно усвідомлено чи несвідомо - від "що вдягнути" до "перейти дорогу тут - чи за 5 метрів"). Коли пропозицій до вибору більше шести - людина починає нервувати. Аж до неврозів. Часом аж до депресій. Вибирати - важко. Це виснажує психічно.


Горбова. Традиційна маланка кута Сатул Ноу.

У столиці ворожої нам держави вже навіть є мережа безбожно дорогих супермаркетів, де представлені лише ОДИН вид молока, ОДИН - кефіру, ОДИН - пасти, ОДИН - масла і так далі. Мінус 10-15 виборів на день - в залежності від вашого списку покупок.
Так то ж якесь масло.


А тут - концентрати щастя і енергії. У над-яскравих, часом фантасмагоричних або макабричних фантиках.
Я й так 14 січня приречена на Красноїльськ, бо вони найкращі. Я дуже хочу побачити маланку в Сосулівці чи Подвірному, Косівській Поляні чи Волоці, але дофамін застрибує на горло дослідницькому інтересу - і скаче там як навіжений: "КРАСНА-КРАСНА-КРАСНА-КРАСНА-КРАСНА". А може, в Улашківці? - КРАСНА-КРАСНА-КРАСНА! - А я от ще не бачила маланку в Тисовці... - КРАСНА-КРАСНА-КРАСНА!!! - А чули, офігенна новина, в Чемеровецькому районі жива маланка є, в Івахнівцях і в ін... - КРААААААААСНААААААА!!!!


І все, дофамін переміг. Чорт, він майже завжди перемагає :( (не звертайте уваги, це я знову про своє особисте :(().


Так от, я і так змушена вибирати - навіть у маленькому Герцаївському районі є кілька маланок. Одночасно.


Горбова, звичайно, моя велика першосічнева любов.


А поруч ж сусідка - Годинівка. Теж цікаво.

Далі дві Буди - Мала і Велика, сонні і безуратурні, як безалкогольне пиво.

Далі Байраки - там коні ходять, але не зустрілися ні в цьому, ні в минулому році. Те саме з Куликівкою та Тернавкою (в Тернавці того року випав шанс побачити, цього - ні).


А найдалі - Петрашівка, енергетичний коктейль, умнічки та купка інших суперлативів. "Кінь біжить - земля дрижить" - це про них.
Цього року натрапила там на три табуна. Ось перший вище на картинці. Там юнаки.


Ось другий - там діти (молодці!)


Ось третій - тут різного віку парубки.


Нє, ну як Петрашівку-Міхорені проїжджаю, не можу на це знову не подивитися. Приватна церква, певно, єдина в країні.


раніше не доводилося бачити у Горбовій козу, хоча цей персонаж тут зберігся. А цього року побачила. Правда, не зовсім таку, як думалося, але теж цікаво. :))


Неймовірний місцевий кулібін з кута Сатул Ноу, автор дракона Смока, хатинки Баби Яги, Скубі-ду та інших див, цього року довго хворів - тому від них платформи, щоб "ААААААХ" не було. А сусідній кут Горбова зробив золоту свиню.
(Підозрюю, сучасна Горбова колись приросла селом Сатул Ноу, звідси назви).


Там дуже сильний локальний патріотизм. Маланка йде і скандує: Са-тул-Ноу! Са-тул-Ноу! І на капелюхах он вишито.


Як вже мова про косстюми, то ось кашкет з Годинівки.


А от ціла колекція з Петрашівки.


А це зразок прикрашання піджака.


А це я здалеку подумала, що якісь перебрані, побігла за ними, а то просто модна уніформа - хвилястий жилет і чорні чоботи.


А це дорога в Міхорені, котрі Петрашівка.


А це один з кордонів у Горбовій. Кордони в цілому ненапряжні, до рекетирства Горошщової чи там Чорториї чи інших сусідів Вашківців тут ще далеко, але як якусь гривню не даш, то будуть тако перед капотом танцювати. Отой в шароварах танцює дуже круто, напевно, колись ходив у місцевий ансамбль танцю - "Ізвораш", здається. Чи "Царанкуца"? Забула.


Коротше, як добре, що переважна більшість області і країни все ще маланкує з 13 на 14 січня.


І як добре, що Герцаївщина під боком.


Хоча по-хорошому, тов  кожному з місць треба було б лишитися на кілька годин - тоді б і кадри були кращі. А так - летиш, бо хочеш ще, ще, ще. Дофамін, ай-яй-яй.


І ще спеціально під герцаївських коників природа щедро відкрила завіси-хмари: день був сонячний. Єдиний такий на протязі довгого вже часу - і за прогнозами з 2 січня знову якась біда з снігу буде коїтися.


Кадр про звичаї і дороги.


Коні заходять навіть на пусті подвір'я - так як гуцули з своїми колядками за тиждень будуть ходити.


Молодші маланкарі дуже охоче кидалися позувати (а я ж стараюся неприродніх кадрів не робити) - і питали, чи будуть фото в інтернеті. Так ось!


І знаєте, коли я бачу цих яскравих коників, коли їду цим вохристим бездоріжжям серед глиняних, наче Голем, карпатських передгірь, мене попри депресію і відчай охоплює якесь тихе щастя.Справа не лише в костюмах, сонці і запальному "Йо-хохо!".


Справа в тому, що ми живемо все-таки у дивовижній, красивій, хорошій країні. Строкатій, різній - і чудовій.


Так, для переважної більшості її мешканців такі костюми, такі звичаї здадуться чимось диким. Хоча диким є залипання перед тб з зеленськими чоловічками.


А ритуали - вони батарейки. Для Герцаївщини - і для мене. Трохи підживилася. Дякую, хлопці.

Tags: Буковина, Годинівка, Горбова, Зима, Маланка, Новий Рік, Петрашівка, Свято
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Маланкафест-2020: куренти та ілюзорні Вашківці

  Ordnung muss sein. Я завжди писала про всі маланкафести у Чернівцях - 2020-тий не стане виключенням. Тільки втома править бал. втома підказує…

 • І знову привіт: Бояни і Припруття

  Я не була тут три роки - їздила 7 січня до Криворівні. Ну привіт знову, Бояни і Припруття. Глянемо, що змінилося за цей час? (Спойлер: мало що.…

 • Перші маланки-2020

  Як завжди останнім часом, вранці 1 січня ми вирушили в Герцаївський район - за маланками. Дорогою заїхали перевірити. чи справді ходить 1.01…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments