?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Чотири маланки за день. [січень. 2-е, 2018|03:54 pm]
Blacky
[Tags|, , , , , , , , ]
І могло б бути більше, якби менше зранку чухалися і виїхали на пошуки маланок раніше.
Але й так - 1 січня 2018 року було чудовим, яскравим, прекрасним днем.Першою справою ми поїхали у Тернавку. Проминули всю сонну Герцу з її традиційно мініатюрною міською ялинкою (ну зовсім малюсенька, люди в квартирах вищі ставлять) - хай у Герці і дві тисячі жителів, але це місто, а міста від маланок відцуралися. А Тернавка - ні. Вона зовсім поруч з райцентром.


В Тернавці ми були 2 січня 2017 року - бо після новорічних вітань у селі влаштовують ще й своєрідний збір маланок біля будинку культури, такий мікс дитячого ранку і довжелезних уратур.
Але концерт чи парад - це одне, а маланка в живому своєму середовищі - зовсім інше.
Ми проїхали все довжелезне село, допитуючи всіх, кого зустрічали, нас чомусь вперто відправляли в Горбову, ми заблукали і заїхали в Румунію комусь у двір, але таки маланку ми знайшли.


Традиційно для Тернавки, тут були не лише коні-каюци,


а й кози. Солом'яні ведмеді. схоже, лише нічний і фестивальний варіант, підлітки в таких костюмах не ходять.


Але з дівчатами, безумовно, перетанцьовують.
Дякуємо, Тернавка, і їдемо далі.

Куликівка теж вся спить, місцевих коників ми не знайшли. Далі була Петрашівка. Вона ж Mihoreni


І там мене чекав ОТАКЕННИЙ (показує руками, як рибалка) сюрприз у вигляді ПРИВАТНОЇ дерев'яної церкви у стилі марамароської готики. Німе зачудування.
Підходів до храму немає, щоб хоч шось зняти, довелося грузнути у перепаханому чорноземі, але церква - лялечка. Тут про неї трохи більше.


Поки я місила болото, з різних кутів Петрашівки доносилися співи і музика. Коні йдуть! Коні йдуть! А тут церква! А там коні! І не розірватися!


Дісталося, дісталося коней і на мою долю.


і дорослих,


і маленьких.

Петрашівка мене здивувала вперше ще чотири роки тому. Вони приїхали з дружнім візитом на різдвяні святкування у Бояни. Ще тоді запам'ятала їхнього енергійного ватажка Григорія: мій власний Григорій теж був в Боянах, йому був місяць і один день і він спокійно спав у люлі-переносці.Потім коники з Петрашівки тарплялися мені на чернівецьких Маланкафестах, на параді у Сучаві.


Та що там казати, вони є на обкладинці мого путівника по маланках


Але знову ж таки: гастролі - це одне (а петрашівські каюци навіть в румунські Ясси їздили).


А коли справжня, харизматична, весела і дуже, дуже сповнена внутрішньої енергії маланка суне вузькою сільською вулицею, заглядаючи у всі без виключення двори - це зоооовсім інша історія.


Дорослі дядьки витанцьовують і виспівують так, що земля здригається.


І якщо краса дуже багатьох маланкарських традиційних (чи умовно традиційних) костюмів часто висилизає від нашого розуміння (всі ці флюоресцентні квіти на солдатських формах, всі ці намиста на чоловіках - це в багатьох викликає здивування і підсвідомий спротив. Ну є ж таке, є), то в Петрашівці все красиво. Ні, ну може в мене вже око звикло, змирилося, замилилося - може бути.


але петрашівські коники справді мені здаються дуже-дуже гарними. Коли грива зі стрічок летить у твій бік і накриває тебе з головою, не посміхатися неможливо. Вони чудові, вони могутні, вони прекрасні - і я б гаряче рекомендувала всім, хто цікавиться традиціями і етнографією (або хоча б фотографією, таких значно більше:)), приїхати на Новий рік у Петрашівку. Там кльово.
Петрашівка - село велике, хлопці починають ходити дворами у новорічну ніч - і часом не встигають навіть за все 1 січня всіх обійти, доходжують другого. І як пояснив мені Григорій, їх є кілька команд - та я і сама бачила принаймні три (дві дорослих і одну дитячу).


А ну, буде відео йти - чи ні?


Зрозуміло, що це велике фізичне навантаження - в танцях кружляти селом. Було цікаво дивитися, як відбувається ротація учасників. Майже у кожному дворі одного-двох коней замінювали на нових - і гоп-гоп-гоп (чи радше як вони співають, йохохо, йохохо) - помчали барвисті коні далі.


І самого Григорія теж зустріла - вже своє відтанцював вночі, напевно, бо вже був лише глядачем, а не учасником дійства.
Дуже, дуже сподобалося - так, я повторююся, але це правда.


Біля центральної сільської ялинки тим часом збиралася маленька місцева переберія. Ну, тут все як завжди: маски монстрів з "Епіцентру", машина як платформа, спроби зупинити заради калиму всі автівки., що прямують повз.


А за 300 метрів від них - веселий кольоровий вихор.
До речі, з українською мовою у народа тут все гаразд. Нам навіть посівали в машину з чудовими привітаннями - українською. Хоча село і населене етнічними румунами - це ж Герцаївщина.

Ну, поїхали далі.
За вчора ми проїхали дев'ять сіл на Герцаївщині. У кожному - сільські ялинки, а більшість хатів прикрашена...


Ну, хоча б отак.

Ні в Великосіллі, ні в Лунці, Великій і Малій Будах ми конів не зустріли. В Байраках нас кудись спрямовували, ми покрутилися провулками, але так нічого і не знайшли - хоча коні в Байраках класні, бачила їх у Чернівцях кілька разів.


Так що далі з маланок була вже Годинівка. Вперше я побачила місцевих коників того року.


Традиційна їхня частина дуже схожа на традиційну ж з сусідньої Горбової.


А переберія в Годинівці - вона така ж, як скрізь по всій Буковині. Антинародні костюми і вициганювання дрібних купюр у водіїв :о)


Годинівку бачила найменше за часом - вже вечоріло, а попереду ж ще була Горбова.


Тому кілька кадрів - і далі, на трасу.


На традиційну частину я вже, звісно, не встигла. Але Горбова славиться ж ще й своєю переберією - безсумнівно найкращою в Чернівецькій області.


Костюми і теми тут можуть бути найрізноманітнішими. Ну, як і щороку.


2018 - рік собаки? Так от вам Скубі-ду.


У песика  рухаються вушка, язик, як і вся голова - і він має цілий почт з песиків меншого розміру. Скубідубінята часто мають на головах собачі маски, зроблені з тієї ж будівельної піни, що й Скубі-ду-гігінт.


І півник з піни, ми його і в тому році бачили. Дід мороз ніби справжній.


Скубі-ду викликав у центрі села ще той ажіотаж. Там, в центрі, в ресторані, вже були учасники ще однієї платформи і, підозрюю, головного технічного дива Горбової-2018 - Кінг-Конга:


Чому думаю, що саме Кінг-Конг - самий технічно-наворочений шедевр цьогорічної переберії? Бо, здається, я впізнала його серце.


Раніше воно підживлювало велетенського дракона Смока - пам'ятаєте його? Ось цього:


Смока ж зробили зі старої волги (здається, волги) - і під кінг-конгом була ну така вже стара автівка із залишками монтажної піни з попередньої платформи, ну така вже стара, настільки стара, що я б не повірила, що ЦЕ може ще їздити, якби не беззаперечні факти:


Ага, Ось яка стара. Думаю, вона ще й Чернівцями проїдеться на Маланкафесті 15 січня.


От відповідь на питання, як зробити простий, але ефектний костюм.


Побиття гостей свята кісткою. Гостей було повно, народу в Горбову на свято приїздить щороку все більше і більше.


Ведмежа платформа.


Айнене, ромалє.


От як в зоопарках на клітках пишуть"Тварин не годувати", так на в'їздах у манкарські села треба вішати біллборди "Маланкарям не подавати". Бо флібуст'єрство - дуже паскудна зараза, її легко підхопити і непросто вилікувати. Поки десятки справжніх маланкарів підтримують традиції, шпана в магазинних масках збирає собі на пиво чи цукерки. Коли кордон один, водіям ще навіть може бути смішно. Коли їх десятки - бере лють. Горбова раніше зупиняла машини, аби насипати пасажирам повні жмені цукерок, але зараз поки м'яко, поки делікатно, але починає натякати на мзду грошима. За кілька років тут можуть з'явитися такі ж пересувні шлагбауми, як на під'їздах до Горошової, Красноїльська чи Вашківців - і ну нічого веселого в цьому немає. Гроші ці ну ні разу не підтримають традицію, а підтримувати дрібний рекет - це себе не поважати.Ось ніби і всі мої картинки за вчора.

А, ні! Є ще одна.


Лише на кілька секунд над Недобоївцями ми бачили його, найграндіозніший Місяць 2018 року. Він був великий-превеликий, але налаштувати фотоапарат часу не вистачило. Але хто бачив вчорашній схід нашого супутника, підтвердить: видовище було ще те. :о)
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: vladbespalov
2018-01-03 05:36 pm (UTC)
Класно перший день 2018 провели. Бачу, що без машини майже не побачиш маланок.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2018-01-03 10:30 pm (UTC)
Ну, до 2014-го я без машини їздила в Горбову. Попутками. І нічого :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: ljublju_marusju
2018-01-03 07:15 pm (UTC)
Дякую ~ дякую ~ дякую за прекрасні фото і особливо за магичне відео, за можливість почути ту захоплюючу музику, побачити ті гарні рухі, і головне ~ за таки лаконічні але ж повні живих вражень коментарії до кожного фото!!!

Edited at 2018-01-03 20:20 (UTC)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2018-01-03 10:30 pm (UTC)
Дякую вам!
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: neo7777vitaha
2018-01-13 03:39 pm (UTC)
Кул! Красноїльськ цього року планується?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2018-01-13 08:58 pm (UTC)
ой, їх неможливо не планувати, бо без них ніяк. І так хочеться інших побачити, а як - 14-го тягне в Красну. Зате сьогодні були на бесарабських маланках.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: neo7777vitaha
2018-01-13 09:25 pm (UTC)
Я так розумію що марафон,який розпочався з настанням нового року,продовжується?)А я цього року в Красноїльськ дружину відправив,-нехай теж потішиться атмосферністю дійства
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: Ivan Baboshyn
2018-12-25 04:10 am (UTC)
місяць - прямо ого!!
на жаль, у мене фото смока на "Волзі" не відображається :( та і багато фото з попередніх постів за тегом. скажіть, будь ласка - де краще оселитися на Маланку? в самому селі здаються помешкання? я хочу геть зовсім бюджетно, бо не знаю навіть чи на квиток вистачить, думаю може з наметом у двір проситися.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2018-12-25 11:11 am (UTC)
чесно - уявлення не маю :( Я ні разу в житті на маланку ніде крім рідної хати не ночувала :( думаю, що проситися точно можна - мають пустити.
(Відповісти) (Parent) (Thread)