Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

Schola Militaria 2017


Я собі ось цей кадр вважаю єдиним справді вдалим за всю фестивальну зйомку.

Субота, 30 вересня 2017 р. Чергова Schola Militaria, Чергове фотозвалище картинок з першого (для мене і останнього) фестивального дня.Осінь цьогоріч справжня, як треба - сонце і холод. Та Скола Мілітарія, фестиваль живої історії, присвячений XVII ст., має свої канони і традиції. І одна з них - учасники заходу живуть у наметовому містечку. Цього року, як і минулого, воно розташовувалося у північному дворику Старої фортеці.
Вранці на наметах була паморозь. Плюс два.


Виключення було зроблене для деяких польських реконструкторів та першого за історію наших фестивалів десанту з Великобританії. Вони жили у "Какопатрі" (так, мені теж соромно, що їх поселили в цю циганську радість).


Англійці прибули з Лондона, Манчестера. Бірмінгема - і на фестивалі їх можна було легко упізнати за червоними камзолами (і чотириметровими піками, хехе).


Ну і так вже сталося, що саме пікінери стали головним моїм об'єктом для зйомок. Ну дуже видовищно.


І так, серед пікінерів траплялися і дівчата. Причому, як казали англійці, це цілком відповідає духу епохи: історія знає випадки, коли жінки бралися за пики.


В Речі Посполитій, частиною котрої був Кам'янець, пікінери не були розповсюдженим явищем. Тут натомість була значно поширеніша кіннота: інші простори, інші завдання.


Все це я почула від поважного пана (крайній праворуч): він прочитав цілу лекцію (цікаву!) юним миротворцям, які прийшли подивитися на фестиваль у фортецю.


Говорив польською, не знаю, чи діти його розуміли. Там були підлітки з Франківська та інших міст - у Кам'янці якраз були якісь змагання.


Так само чудово працював з публікою поважний керівник Red Regiment (Червоного підрозділу). Розказував пристрасно, з гумором, з типово англійською вихованістю. Мені аж кортіло перекладати його слова публіці, але горло б зірвала швидко, а проку з того багато б не було.


Бо теорія і лекції - це добре, але подібні виступи діють і по-іншому. Ось Антек, йому 5 з половиною, відразу теж захотів у пікінери.


Мені страшно подобається, коли реконструктори так докладно і зрозуміло розказують про епоху, яку відтворюють. Навіть якщо я десять разів вже чула, як колись стріляли з мушкетів, я послухаю і в одинадцятий: це не та інформація, котра застріває в голові навічно, тому це завжди як в перший раз :о)


І тому мені дуже хочеться більшої інтерактивності не лише від імортних, а й від наших реконструкторів.


Наші життям биті і знають про фестивальну публіку те, чого не відають англійці з палаючими очима: публіка в нас така собі поки. Її і мало, і мета у неї не дізнатися про щось нове, а наклацати прикольних фоток на телефоні і подивитися, як дядьки б'ються.


Отак вони б'ються.


А отак стріляють, це публіці теж дуже подобається. Вона, публіка, може аж на цілу хвилину затриматися і подивитися, шо сі стало.


Ще чималий ажіотаж викликали у відвідувачів фортеці екскурсії військовим табором. Їх проводив і Святослав Кузьмич, і інші реконструктори.


Майстер-класи - вже не настільки людно, вже менше народу.


А, ледь не забула найголовнішу мету фестивалів живої історії - сфотографуватися з живим козаком або мушкетером. (Або з котиком).


Коротше, нашу публіку ще треба вчити і вчити. Чи то загальна бідність провиною, чи сезон копання чергової якоїсь сільгоспкультури, але більшість містян шикарні реконструкторські заходи ігнорить.
І подивіться на це ось як.


Дехто з учасників "Військової школи" 20-22 жовтня буде в Нідерландах, на ось цьому крутому дійстві. Можливо, і українці поїдуть на фестиваль теж.


Штука в тому, що ця Slag om Grolle (облога Гролле) проводиться раз на два роки у жовтні (так, теж у жовтні) у 10-тисячному (!!!!) голандському містечку Грунло (Groenlo) - і починалася вона одночасно з Террою Героїкою. У 2005 р.


Потенціал у Кам'янця був потужний: 500 учасників, масштабна битва, кіннота, пікінери, мушкетери, левенці - це було офігенно, і, може, ви ще пам'ятає про це.


Але далі почалася вічна історія про кількість гетьманів (n+1, якщо n - кількість українців), про непростий процес знаходження спонсорів, про втому від вже наїждженого формату.


Тому перший жовтневий вікенд в фортеці кілька років проходив досить камерний захід "Земля героїв". Він був не для публіки (хоча й вона віталася), він був більше для себе. Cашко "Гайдук" Заремба відшукував, який саме фестиваль він хотів би бачити. 


І він зрозумів, що хочеться зростати за якістю реконструкції, а не лише за масштабністю заходів. Так народилася Schola Militaria - військова школа.


Це муштра, вишкіл, навчання за середньовічними підручниками.


Ну і плюс це красиво, так.


І Гайдуку, здається, такий формат дуже до вподоби.


Хоча він і орієнтований переважно на учасників дійства, а не на глядачів. В фестивальні дні навіть ціна вхідного квитка до фортеці не змінюється.


Раніше ж ще були виступи перед ратушею, хода від фортеці на Ринок - це взагалі все безкоштовно. (І ох як же мені цьогоріч таких подій не вистачало!)


Коротше, після декади намагань виховати публіку і привчити її до якісного відтворення XVII століття, хлопці взялися радше за герметизацію, ніж за популяризацію.


Цьогоріч у фестивалі взяло участь близько сотні реконструкторів з України (Кам'янець, Київ, Запоріжжя), Польщі, Білорусі та Великої Британії.


Страшно не вистачало (мені, не знаю, як іншим) мушкетерів гетьмана Виговського (одеситів під керівництвом Сергія Шаменкова) і яскравого регіменту під керівництвом варшав'яка Томаша Рейфа. І перші, і другі з фестивалем з перших його днів, я вже не уявляю відтворення XVII століття без них - а їх не було. Шкода.


А в облозі Гроле візьмуть участь понад 1600 реконструкторів з 68 країн. Бо зараз це найбільший фест з XVII ст. в світі (принаймні, так каже трейлер). І квитки на битву коштують 12,50 євро.
Під 400 гривень, так. А в нас все - лише за квиток до фортеці. І народу навіть це багато. :(

<iframe width="490" height="370" src="https://www.youtube.com/embed/CTuxixvuHJM" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen" data-link="https://www.youtube.com/watch?v=CTuxixvuHJM"></iframe>


Коли Україна виборсається з бідоти і нужденності, публіка, може, доросте до цікавих заходів не про шашлик і не про рок-концерт. Дожити б.


Бо це несправедливо - коли одним туди, а нам в іншу сторону. Наші реконструктори точно варті більшого.


Хлопці ж правда душу вкладають у своє дітище, навіть пообідати часу не мають (вибачте за мій рівень фотошопу, зістарювала пляшку Моршинської як могла).


Ну все ж є для цікавого дозвілля! Навіть п'ятирічній Лені з Польщі - і то було чим зайнятися. Робила ляльку-мотанку.


Бої? Є.


Автентичний табір? Є.


Цікаві лекції (українською, англійською, польською)? Є. Плюс нетривіальна нагода підтягнути свій рівень володіння іноземними мовами - ми ж тут як ті ведмеді, лапу сосемо, практики іншомовної не маємо, читати-писати вміємо, а сказати - з цим вже гірше.


А тут хватай першого-ліпшого інтуриста з алебардою - і тренуйся, говори. Ну класно ж.


Автентичні ігри? Теж є. Київський реєстровий полк грав у гилку - праматір бейсболу.


Голодними б теж у фортеці не лишилися.


Ще й лучний турнір був (правда, там було так тісно, що глядачам не було б де встати).


Тому на них дивилися вовком.


І на те, як насправді виглядали шляхтичі XVII століття, теж би поглянули. Ніяких шароварів, ага. Шляхтич прибув аж з Запоріжжя - з почтом з двох слуг та збруєю. Кінь наш, кам'янецький.


Тссс, шляхтич спить.


Наскільки там все автентично? А ось на скільки: замість картоплі - ріпа. Я уявлення не маю, де можна в 2017 році взяти ріпу, але шляхтич харчується тим, що їли наші предки 400 років тому.
Я б так не змогла.


Ну ось його стіл ближче :)


Яничари з 49 Орти - ще одна вічна окраса фестивалю. Не воюють давно, просто прикрашають захід. Класні.


Ну, шо там розтікатися мислею по древі, і так все ясно: люди, справа не лише у спонсорах. Справа й у нас. Ми самі лінуємося підтримати місцеве і круте, нам, кам'янчанам, самим нецікаво нічого поза городом, міською кримінальною (варіативно: політичною) хронікою і скидками в АТБ. Погано це.


Бо на тій таки облозі Гроле у половини містечка вже є пошиті костюми - і вони самі із захватом беруть участь у фестивалі.


А ми через 12 років після першої Терри все ще цікавимося, чому оборонці замку не у шароварах з червоної штори.


Хоч на картинки подивіться тоді, як це було.


Подивіться, як все відтворено, продумано - до найменших деталей.


І так теж, не всі ж багаті шляхтичі.
Костюм епохи - це ж штука недешева, взуття особливо.


Тому чи дивуватися випадкам мародерства на полі битви? (увага на кірасира в чорному у цетрі, він з шаблею).


Добре хоч шкарпетки залишив.


І ще я остаточно переконалася цього року ось в чому.


Всі керівники реконструкторських груп - люди непересічні, розумні і неймовірні. І Кам'янцю дико пощастило, що в нас є Гайдук, і що він ще й директор нашого музею-заповідника.
Люди, немає таких Гайдуків у Збаражі чи Хотині, Жовкві і Летичеві. І фестивалів у місцевих замках таких - не буває. А ми не цінуємо те, що маємо.


І це основне, що я хотіла сказати.Тож далі будуть просто картинки.


Білоруський гість, з Мінська.


Кияни.


Одна з головних забав пікінерів на фестивалях - кинутися на глядачів з піками. Завжди проходить на ура. Травматизм - на нулі.


Муштра.


Майстер-класи.


Дівчина з прапором, полячка, була тааакою яскравою, ну диво просто.


В мене з нею якась неймовірна кількість кадрів.


Рррррррррр. Муахахаха. Десь так.


Кльові вони.


О, знову прапороносиця.


Бій.


Табір.


Ще муштра.


Знову табірю Там завжди є що підлатати, зашити чи нарізати і нарубати.


Польські пікінери.


Кам'янчани (на задньому плані - білоруси).


Східні витвари.


Англія (насправді Шотландія), Польща, Україна.


Ось цього, реконструкції, котра з фортеці вихлюпується у місто, цьогоріч дуже не вистачало.


Ну і все.
Tags: schola-militaria, Замок, Кам'янець-Подільський, Осінь, Реконструктори, Реконструкція, Стара Фортеця, Фестиваль
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Маланкафест-2020: куренти та ілюзорні Вашківці

  Ordnung muss sein. Я завжди писала про всі маланкафести у Чернівцях - 2020-тий не стане виключенням. Тільки втома править бал. втома підказує…

 • І знову привіт: Бояни і Припруття

  Я не була тут три роки - їздила 7 січня до Криворівні. Ну привіт знову, Бояни і Припруття. Глянемо, що змінилося за цей час? (Спойлер: мало що.…

 • Перші маланки-2020

  Як завжди останнім часом, вранці 1 січня ми вирушили в Герцаївський район - за маланками. Дорогою заїхали перевірити. чи справді ходить 1.01…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 14 comments