Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

Коляда в Боянах-2017 (DE CRĂCIUN - 2017 LA BOIAN)

Неподобство! Красноїльська маланка все ще не у Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО!

Це буде дуже короткий пост.

Бо ось ця картинка каналізаційних соплів у каньоні найкраще ілюструє погоду сьогодні, 7 січня 2017 року. В царстві криги не до фотографій.На різдві в Боянах цього року я була всьоме - якби не погода, ми б вибрались-таки на гуцульську коляду. Але в нас (в Міка насправді, бо я так і не почала водити нормально) свіжі права, до гуцулів в сердаках кілометрів 190, за вікном -19 (за відчуттями -26) - плюс обіцяли снігопади на весь день.
Снігопади пішли кудись в інше місце, цілий день світило сонце, але воно мало допомагало.


Траса виглядала переважно ось так: сніг з лівого узбіччя дуже хотів потрапити на праве - і перетікав туди через асфальт білими струмочками. Knock-knock, why did chicken snow crossed the road? Ми не знали, але йому це було потрібно. І він біг. Дорога здавалася живою.


Тому оптимальним вибором були Бояни: 69 км по знайомій трасі можна подолати навіть в царстві снігових струмків.
Подолати можна, а далі що? В машині пічка і тепло, надворі сама арктична погода, яку бачила в житті: холод і різкий колючий вітер.


Я робила короткі, хвилин на 10, забіги до маланок - і поверталася на задубілих ногах і з посинілими пальцями у рукавицях відігріватися. А вони - вони йшли трасою, вони заходили у двори, вони танцювали, вони робили все так, як має бути на різдво у Боянах - і не зважали на погоду. Чи хоча б робили вигляд. Це вам кадр про вітер. Більше всього шкода вуха Вершника.


А перебрані ж переважно юнаки і хлопці! Герої - я без жодної іронії. Коли ритуал виконують навіть під час форс-мажору, ритуал по-справжньому живий.


Я малодушно втікла через годину - маланка на Північному полюсі виявилася випробуванням не для таких кисейних баришень. Бачила тому лише три групи колядників. Ось цю, з давним-давно знайомим (візуально) комендантом у кожуху, самим завзятим і відданим ритуалу комендантом Боян. Кажуть, зараз він вже наш, кам'янецький. Він молодець.Ось ці, де Челядники з пав'ячими пір'ями у капелюхах, були наступними - їх почула здаля. Челядники свистіли у свитски з усієї сили, оркестр приборкував на морозі метал - а я полетіла до супермаркету, повз котрий вони вже йшли. Урочисто йшли і з гідністю - а машини чекали. Так мусить бути в цей день у цьому місці.


Найчастіше більшість маланок складаються з двох частин: чистої, без масок (як колядники вгорі) - і діганії, нечистої. Це хулігани від ритуалу, вони в масках (про маски з пап'є-маше тут давно забули і ходять всі ці сім років, що я сюди їджу, путінами, тимошенками і іншими мордами з магазинів). Так як натовпів на вулиці у центрі цього року не було (-26 за відчуттями плюс вітер), то і на нечистих флібуст'єрів у масках я не сподівалася. А були - стопили машини, дуркували, вдовільнялися просунутою у вікно гривнею.


А, ну так от. Одна група йшла дорогою і потім танцювала біля будинку культури.


Друга методично обходила двір за двором (цікавий нюанс - вони це роблять не зовсім за гроші. Хтось з господарів виносить якусь копійку, хтось ні - але ритуал на те і ритуал, що хлопці прийшли виганяти з обійсть злих духів, а чи будуть присутні прицьому господарі, не так і важливо. Щось схоже і у гуцулів, тільки ті ще далі пішли - і заходять навіть у хати, де давно вже
ніхто не живе).


(ось тут господар визирає з дверей якраз:))


Але політ-чорти на дорозі і дві групи колядників - дуже мало на велетенські Бояни + Припруття. Де ж інші? Не чути нізвідки ні свистків, ні оркестрів.


А ось де! Основну частину святкувань вперше на моїй пам'яті пренесли всередину будинку культури.
Там і люди були. і колядники, і навіть ряджені полишили свій міні-рекет і прийшли сюди.


Знімати у приміщеннях я не люблю, у мене жодного світосильного об'єктиву. Тому покрутилася ще там хвилин зо 20 - і поїхали додому.


І от ще кілька кадрів зі святкувань різдва по-боянівському.


Знову кадр про вітер.


І цей теж.


Музиканкти - ще одні герої дня. На морозі губами до металу - ой, навіть думати боляче.


Ці так гарно йшли! В такий мороз! В такому незручному взутті (набитому листями з кукурудзи)!

Візуально Бояни - ну ДУЖЕ багате село. Там велетенські віли з великими дворами. Часто на подвір'ях статуї, тут он чи то фонтан. чи то басейн.Ще кадр з БК.Я не знаю, як ставляться до цих рекетирів водії, котрі не в курсі про свято у селі. А сьогодні ж не було ні сцени, ні юрби, ні музики - і про свято так просто і не здогадатися. Не знаю. Ну дуже мене це дратує.


Перебрані в масках і перебрані без них танцюють перед БК.


І все :о) Наступного разу таки хочу глибоко у гори. :)
Tags: Бояни, Буковина, Зима, Маланка, Свято
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Маланкафест-2020: куренти та ілюзорні Вашківці

  Ordnung muss sein. Я завжди писала про всі маланкафести у Чернівцях - 2020-тий не стане виключенням. Тільки втома править бал. втома підказує…

 • І знову привіт: Бояни і Припруття

  Я не була тут три роки - їздила 7 січня до Криворівні. Ну привіт знову, Бояни і Припруття. Глянемо, що змінилося за цей час? (Спойлер: мало що.…

 • Перші маланки-2020

  Як завжди останнім часом, вранці 1 січня ми вирушили в Герцаївський район - за маланками. Дорогою заїхали перевірити. чи справді ходить 1.01…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments