Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

За стабільність! Різдво в Боянах. Boian, Crăciun-2016


Тут вже в принципі не може бути для мене щось ах-ах-ах нове і ох-ох-ох незвичне. Незвичне і нове в ритуалі ритуалу лише нашкодять. Тому де-де, а тут стабільність тільки в плюс.


Я в Бояни їжджу вже багато років, бо це найближче до Кам'янця справжнє ритуальне свято. Народне, своєрідне, яскраве. З корінням.
Кльово, що колядники вигулькують і в інших місцях - ось ці, наприклад, йшли по трасі в Гаврилівцях, це вже зовсім поруч з Кам'янцем. Молодці, справді.
Коли водій почав пригальмовувати, я подумала, що чергова аварія - дорогою трапилося три. Десь між селами в кюветі валялася перекинута баклажанного кольору легковушка (по дорозі туди її ще не було), в Припрутті відразу дві машини шмякнулися комусь в паркани. Погода самі бачите яка. Але це була, на щастя, не аварія, а свято. Хай такого буде з кожним роком більше - як переконаний спадковий атеїст це кажу.


От ще кадр про погоду. Це я приїхала в Бояни, в центрі гвавтують джінгл-беллзи з румунськими дитячими пісеньками, а народу - нікого. Довелося заглиблюватися в слизькі бічні вулички, шукати маланкарів там.
Сьогодні ніде не бачила, щоб звично ходили по хатах з віншуваннями-перетанцьовуваннями. Може, до снігопаду вже впоралися, не знаю. Все, що побачила, - як вродливого вершника вели до хати калфи. За калфовою стодолою розігрівався трубач, біля брами юрмилися чоловіки, жінки стояли осторонь трішки. Кінь зайшов до хати, а зі сцени донеслися настільки пронизливі свистки, що я подумала - ну все, інші маланки вже там. І пішла собі снігами назад.


В принципі, правильно зробила. Бо на сцені вже підвивало жіноцтво в хустках. Колядки. Всі народно-жіночі колективи мають дивовижний талант сумно і мінорно злабати абсолютно будь-який репертуар. Дай їм щось наймажорніше у світі, дай їм якісь німецькі польки чи військові марші ХІХ століття, з самих бравурних - вони і їх будуть вистогнувати, страждаючи у співах. Мажорне неслося десь від автобусної зупинки нижче церкви - це йшла перша з боянівських маланок.


Все як має бути - з киданнями петард, з оркестром і танцями на проїжджій частині.


Перебраних біля готелю "Буковиснька зірка" висипали зустрічати оператори, фотографи - і такі от колядники з тайстрами на шиях.


Схожу трійцю з торбами-тайстрами я бачила трохи раніше на вулиці за колядуванням. І ще кілька груп юних колядників зустріла. Так масово я в Боянах ще святкових дітисьок не зустрічала.


В групі все як завжди: в центрі мати з букетом у короваї (конкретно у цієї "матері" коровая не було, лише букет), син-вершник, котрого Стефан Великий, Штефан чел Маре, призвав на війну з бусурманами. Зі свистками челядники вершника. Поруч з жезлами - калфа і його помічники.

Вже за ними йдуть інші перебрані.


Не скажу точно, як називають такий поділ на персонажів у самих Боянах, але, скажімо, у Великому Кучурові це називається "чистою маланкою" (у якій персонажі не закривають обличчя масками) і "діганією" (а ці якраз у масках). Навіть якщо на Новоселиччині свої якісь терміни, вони відображатимуть тут саму структуру: чисту, сакральну - і низьку, профанну, карнавальну стихію.


І вже зовсім на маргінесах флібустьєри від свята, пірати з великої дороги. Все ті самі маски путіна і тимошенко. Де вже та Тимошенко, яка вже її роль - а як купили сто років тому її маску, так і витискають з образу останні соки. Чи оцей гидкий карлик - не знаю, не той зараз період, щоб зупинятися перед перебраним в ТАКІЙ масці. Тим більш, все, що він хоче - трохи ваших грошей за зовсім нецікавий образ.
Вперше цього року бачила, як міліція трохи ганяла дорожних рекетирів, хоча вони все одно проривалися на шосе, утворюючи невеликі корки. Як на мене, таке дрібне хуліганство шкодить боянівському святу, такому автентичному, такому рідкісному. Краще б донести якось до цих жебраків у масках, що це ницо, тупо і нікому не потрібно. Ну але це вже робота калф. голови сільради - і, може, попів. Про щось же останнім треба в казаннях казати. Ну от би життю і вчили.


Бо в Бояни приїжджають за тим. чого майже не лишилося в інших буковинських місцях - за практично нескаламученими осучасненнями костюмами. Подивіться на ці постоли, набиті очеретом, а?


За безперервністю традиції. Завжди якась з ватаг та приведе у своєму складі зовсім маленького вершника - і завжди все село захоче потім сфотографуватися саме з ним.


За музикою, простою, мелодійною, ритмічною, народною. Дивіться, який міцний тил з духових та ударних за спинами у колядників!


Хм, в принципі, це теж кадр про сьогоднішні дороги.
Знаєте, як добре після похмурого Хотина (в цьому році навіть ялинку в центрі не поставили, просто накинули гірлянду на щось хвойне біля БК - і все!), після згорілого вітряка у Недобоївцях (замість нього там купка трухлявих дошок) приїхати кудись, де буде свято - і будуть люди?


І цідодобовий снігопад не буде перешкодою цьому святу.


Хай йде сніг, він дуже потрібен і Поділлю, і Буковині, без снігу наш Дністер зовсім пересохне.


Хай йдуть собі і сніг, і колядники.


І навіть сільський концерт на сцені хай йде. Як гарцював у нетерплячості цей вершник, як чекав на свою чергу, на свій танець - та на сцені то виступали дядьки у хутряних шапках, то трохи фальшиво співали дівчата і дівчатка...


Черга колядників все одно потім прийшла - і тих, яких я побачила, і тих, яких не зустріла (бо автобус на Кам'янець зустрівся раніше - і замерзлі ноги і спина так захотіли в тісний і теплий салон, що я вирішила їхнім бажанням підкоритися).


Так що не знаю, скільки всього маланок прийшло до головної ялигки Боянів - як завжди (чотири місцевих + дві з сусіднього Припруття) чи менше.


Свою дозу стабільності і свята я отримала.


І дякую Боянам за це.


Все тут в порядку з традиціями.

Tags: Бояни, Зима, Маланка, Свято
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Маланкафест-2020: куренти та ілюзорні Вашківці

  Ordnung muss sein. Я завжди писала про всі маланкафести у Чернівцях - 2020-тий не стане виключенням. Тільки втома править бал. втома підказує…

 • І знову привіт: Бояни і Припруття

  Я не була тут три роки - їздила 7 січня до Криворівні. Ну привіт знову, Бояни і Припруття. Глянемо, що змінилося за цей час? (Спойлер: мало що.…

 • Перші маланки-2020

  Як завжди останнім часом, вранці 1 січня ми вирушили в Герцаївський район - за маланками. Дорогою заїхали перевірити. чи справді ходить 1.01…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments