Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

Дзвони Лемківщини-2015

Дзвони Лемківщини 2015
Нарешті я хай краєчком ока, але побачила фестиваль лемківської культури "Дзвони Лемківщини".Дзвони Лемківщини 2015
Це на півдні Тернопільщини, у Монастириськах. В самому місті - і в урочищі Бичева в кількох кілометрах на південь від райцентру.


Дзвони Лемківщини 2015
Фестиваль вже шістнадцятий, давно став для місцевих власним брендом. Минулоріч замість гуляти, як завжди, у перший вік-енд серпня, відкрили пам'ятний знак депортованим лемкам у Тернополі, ще й у вересні. І все.

Дзвони Лемківщини 2015
Цьогоріч - навіть попри війну - було б важко відбутися чимось умовним. Бо річниця. 70 років депортації лемків з рідної землі.

Дзвони Лемківщини 2015
Депортація - важка сумна тема, котра мало в'яжеться з ядучо-яскравими картинками у мене в жж, тому про події 1940-х не буду - розумні вже знають/читали/розуміють, про що я, самі. Sapienti Sat. Часом колупаєшся в друкованих емігрантських збірниках чи мережевих ресурсах в пошуках хоча б крихти якоїсь інформації про те чи інше село - і натрапляєш на таке, що потім важко заснути і з голови вже не викинути.
Ось так і з лемками.

Дзвони Лемківщини 2015
Вони - це ми. Ну, майже. Прямі нащадки білих хорватів, тих самих, що у Стільському. Українці.
В них дуже, дуже, дуже гарні дерев'яні церкви. Бачили свалявську, з присілку Бистрий? Ну хоча б красуню з Шелестрова в ужгородському скансені? Ось такі приблизно.

Дзвони Лемківщини 2015
В них дуже своєрідні і гарні народні костюми. Якщо цікавить власне ця сторона, а на фестиваль, котрий в перші вихідні серпня, не потрапити, біля міської автостанції є Музей лемківщини. Там багато чого понапихувано у дев'ять залів, від класного і автентичного до дивацько-провінційного. І все це буде на кілька хвилин вашим - всього за три гривні (плюс 15 зверху за фотозйомку, журналістам скидок немає). Як бачите, мені музей обійшовся у 18 гривень. :о)

Дзвони Лемківщини 2015
А ще я хвостиком ходила за колоною лемків. Вони прибули сюди з усіх регіонів України - навіть Донеччини, навіть Луганщини, навіть, чорт забирай, з Волочиська і Хмельницького. Вони приїхали з Польщі та Словаччини. Кажуть, ще звідкісь з Балкан сьогодні гості були.

Дзвони Лемківщини 2015
Крім лемків була маса народних колективів, "Козак Систем" і Святослав Шевчук, котрого з ескортом зустрічали біля знаку "Тернопільська область" за Добромишлем. Ми бачили лише його автівку, але нам і не суттєво, ми не віруючі.

Дзвони Лемківщини 2015
Хода починалась з правильного місця - від тютюнової фабрики, котра колись була замком. Знакове місце для Монастирисьок.

Дзвони Лемківщини 2015
І починалася досить скромно, але живі струмочки людей вливалися у неї з кожного провулку. Коли біля жахливо-блакитної церкви колона зупинилася, аби вшанувати пам'ять загиблих в АТО та Небесної сотні, вона налічувала вже з кілька тисяч осіб.

Дзвони Лемківщини 2015
Далі більшість діставалася урочища автобусами, але було чимало тих, хто йшов пішки. Але я чогось поспішаю (спати хочу).

Дзвони Лемківщини 2015
Квіти Шевченку. Свято у місті на свято мало було схоже, радше на реквієм - привід такий. Всі серйозні, все серйозне - "Думи мої", "Реве та стогне...", "Ой верше, мій верше".

Дзвони Лемківщини 2015
Це вже на чималій території музею-скансену "Лемківське село" буде весело, гамірно, російсько-попсово і шашликово.

Дзвони Лемківщини 2015
Тут дзвонили дзвони пам'яті - і велетенський корок з десятків автівок чекав, аби вони віддзвонять. Напевне, корки у Монастириськах лише раз на рік. Під фестиваль.

Дзвони Лемківщини 2015
Біля пам'ятного знаку жертвам депортації.

Дзвони Лемківщини 2015
Це вже у скансені, у відтвореній хаті гончара. Старий лемко дивується - каже, його рідна хата була ну точнісенько такою. Я його розумію - в нас лемків у роду не було, а п'єц такий самий був на кухні. Аж поки мені років 12 не виповнилося. Зараз на його місці крихітна ванна кімната, але п'єц часом мені навіть сниться - я гралася на ньому, я ховала в западині його чорної пащі вирвані з зошитів сторінки з не надто хорошими оцінками.

Дзвони Лемківщини 2015
На полі були стенди від всіх=всіх районів (ех, скільки там краєзнавчих книжок навезли...). Бучаччина намагається задушити вас канцерогенним буянням пластику. Смаки в народу деградують швидко. Навіть музейним працівникам і чиновникам вже подібне знається гарним.

Дзвони Лемківщини 2015
Це до питання про костюми. Інші, набагато більш схожі на закарпатські. Менше вишивки, вона, як і є, не нахабна, а дуже делікатна. Крій рукавів абсолютно інший. Головні убори інші. Навіть кольори.

Дзвони Лемківщини 2015
Музей з Підволочиська.

Дзвони Лемківщини 2015
Пана Василя Казновецького з Кременця бачу майже на всіх тернопільських фестивалях. Молодець.

Дзвони Лемківщини 2015
В кузні. Міхам років сто, ще якомусь інструментарію, для мене безіменному (я не можу таке запам'ятовувати чомусь, ну взагалі) - понад 60.

Дзвони Лемківщини 2015
Перервала людям учту.

Дзвони Лемківщини 2015
Стенд заповідника "Замки Тернопілля".

Дзвони Лемківщини 2015
Весела Шумщина.

Шевчука ми не чекали, поїхали по селах - он що гарне знайшли.
Та й таке.
Tags: Літо, Подія, Тернопілля, Тернопільщина, Фестиваль
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Маланкафест-2020: куренти та ілюзорні Вашківці

  Ordnung muss sein. Я завжди писала про всі маланкафести у Чернівцях - 2020-тий не стане виключенням. Тільки втома править бал. втома підказує…

 • І знову привіт: Бояни і Припруття

  Я не була тут три роки - їздила 7 січня до Криворівні. Ну привіт знову, Бояни і Припруття. Глянемо, що змінилося за цей час? (Спойлер: мало що.…

 • Перші маланки-2020

  Як завжди останнім часом, вранці 1 січня ми вирушили в Герцаївський район - за маланками. Дорогою заїхали перевірити. чи справді ходить 1.01…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments