?

Log in

No account? Create an account
Italia bella, bella Italia - Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Italia bella, bella Italia [травень. 29-е, 2012|11:49 am]
Blacky
[Tags|, ]

Італія 2012 Есте
Замок Каррара в Есте

В принципі, одним кадром можна б і обмежитися, бо тут є все: архітектура, безліч квітів (перші два дні по поверненні троянди пахли мені навіть зі світлин, зараз ефект потроху зникає), гаряче сонце, мистецтво (так, закопати в землю трішки манекенів - теж певний вид мистецтва) - і дуже щаслива я.

Італія 2012 Феррара
Дуомо в Феррарі. Огороджений: три дні тому був землетрус.

Але втриматися розумного лаконізму неможливо: в неділю я повернулася з Італії - і все ще не оговталася.
Головне скажу без ката: поляки праві, до трьох таки разів штука. Перші два рази ми їздили в Італію взимку (грудень і лютий). Я розуміла, що навколо стільки шедеврів, скільки до того часу не бачила й за все життя, але серце чомусь не тривожилось. Так бухгалтери їздять, напевне: сухо ставлять ілюзорні галочки в грос-бухах своєї голови.


Італія 2012 Бассано дель Граппа
Бассано дель Граппа і Альпи

Травень змінив все: Італію треба сприймати не лише очима, а й носом. За кілька днів до поїздки купа буковинських журналістів хором захоплювалася повітрям Красноїльської полонини, а я не дуже розуміла, про що вони: повітря і повітря.
Якби могла брати з собою законсервовані слоїки італійського повітря, то взяла б багато. Троянди і магнолії в тихій вечір - це запах Ялти мого дитинства, тільки більш сконцентрований.
Поїздка показала, що й Ялта сама - в якомусь сенсі парафраз Італії російськими аристократами. Мені відкрились очі на очевидні речі - наприклад, що таким же італійським парафразом є і скромний палац у Великому Жванчику, наприклад.
Це все повітря, яке не закатують у пляшки.

Львів з літака
Львів залишається внизу
Хоча і закатували б - ні, все-таки б не взяла. Віззейрівський квиток дуже дисциплінує. За всю поїздку я не зайшла у жодний магазин: навіщо потім мати проблеми з розміром багажу (з вагою то в мене бути не може, 5 кг - мій максимум).
Рейс в Італію зі Львова на 90 процентів складається з жінок, що давно працюють в Італії і зараз везуть з візиту до дітей самогонку з шинкою. Ще процентів 9 - італійські туристи. На таких, як я, з рюкзаками, залишається останній процент.
Боялася, що вбиватимуть на трапі, там були спроби. Але якось щасливо оминула натовпів і дорогою туди, і звідти. Місце біля вікна теж зайняла без найменшої штовханини.

Львів стадіон
І як вже в картинках з'явився Львів з небес, то продовжимо і закінчимо цю тему: стадіон під Євро-2012.
А як з неба виглядає Заклад, ууууу! Як димить Миколаївський цементний. Як добре видно міста... а, власне, я все ще не розібралася, що це за набори панельних багатоповерхівок серед клішнів приватної забудови - треба буде на картах звірити. Стрий? Наче ні. І не Самбір. Ну, то таке.

Венеція Італія 2012
Бо це ось, скажімо, зрозуміло що: перерізана рвано великим каналом Венеція. Венецію я не люблю, це було перше в житті італійське місто - і воно абсолютно мені не пішло (в ту поїздку були ще Верона і Бергамо, від останнього найкращі спогади, хоча жили ми там в типу-хостелі, котрий виявився квартирою навіженого якогось діда, що розмовляв сам із собою. Ні про ту, ні про наступну поїздку я так і не зробила пости в жж - і тепер шкодую).

Італія 2012 Тревізо
Прилетіли в Тревізо за графіком, що все одно пізно (близько дев'ятої в Італії вже темно). Не без пригод знайшла свій готель, а наступного ранку пішла дивитися місто.

Італія 2012 Тіціан в Тревізо
"Благовіщення" Тіціана в Тревізо
Тревізо у Віззейра фігурує під кодовою назвою "Венеція Тревізо", всі туристи сідають ще в аеропорту на автобуси і їдуть переважно в Местре (хтось також в Падую), а тим часом столиця Сполучених Кольорів Бенеттону - місто й саме по собі цікаве. І у бічному вівтарі місцевого Дуомо - справжній тобі Тіціан. А ще там же купа Паріса Бурдона (теж не останній був художник в Венето, хай ви про нього і не чули). І святі Джустіна і Іван Хреститиель з Катериною роботи Франческо Біссоло. Хорошої такої роботи. Ну і ще там маса цікавого.

Італія 2012 Тревізо
Особливо - романська, подекуди в фресках, частина собору (зараз це крипта).
Я так докладно зупинилася на цьому виключно з дидактичною метою: на прикладі нікому в нас невідомого храму видно весь магнетизм Італії - шедеври тут скрізь.

Італія 2012 Кастельфранко
І до головного шедевру цієї поїздки з Тревізо за три з копійками євро мене повіз автобус. Метою був Кастельфранко Венето (бо є ще кілька інших Кастельфранко) - батьківщина самого прекрасного і загадкового художника всіх часів і народів, Джорджоне.
16-річною дівчинкою я бігала годину по Ермітажу в пошуках його "Юдіфі" - щоб потім стояти і боятися навіть дихати біля неї. Потім були і "Три мудреці" у Відні (вкрай ефектно виставлені у темній велетенській залі), і "Венера" в Дрездені.

Італія 2012 Мадонна джорджоне
Щоб нарешті 23 травня я побачила головну, напевно, роботу Джорджоне: Мадонну з Кастельфранко. Сам кастельфранківський Дуомо симпатичний, але рядовий собор XVIII ст.

Італія 2012
Он він, з більш старою кампаніллою, за моєю спиною.
Його скарбниця, закристія, була зачинена (але хоч щось вдалося роздивитися через шпаринку), а от Мадонна спокійно висить в каплиці праворуч від вівтаря. Я страшно боялася потрапити на сієсту (з 12-00 і до 15-00 Італія вимирає вся, зачиняються музеї і магазини, тому як правило добра третина щоденних подорожей має бути розпланована так, щоб потім не краялося серце через зачинені двері). Я була в храмі одна-однісенька (десь по закристії бігав вредний священик з мобілкою) - я стояла собі біля Джорджоне скільки хотіла. І потім повернулася ще. Пересвідчитись, що це все насправді.
Так, на фоті блики від вхідних дверей - в мережі є чудово оцифровані види картини, але я все-таки поставлю свою картинку. Бо вона пережита мною.


Італія 2012 Монселіче
Монселіче з замком ХІІ ст. на горі
Лише 20 травня в Емілії Романьї був землетрус. Мама вговорювала мене не летіти. Я сама дрижала від страху, але що ж, білетам пропадати? Мік просив хоча б не соватися в Феррару.

Італія 2012 Феррара
23 травня я тому поїхала саме в неї.

Італія 2012 Феррара
Замок Есте в Феррарі
Зачинено все-все-все. Ніяких тобі діамантових палаців, ніяких астрологічних фресок, ніяких органних створок в Дуомо. Всі культурні установи загороджені. Подекуди на вулицях машини розбирають завали. Завали невеликі (див. фото трохи вище), але все ж є. Туристів повно, народу на вулицях і в парках повно. Феррара дуже гарне місто (трохи нагадало Болонью) - і буде потреба в неї тепер повернутися.

Італія 2012 Феррара
Бо все, що було доступне того дня у цьому юнесківському урбаністичному шедеврі - хіба скульптури на Дуомо і одна відкрита церквушка.

Італія 2012
Хоча романські скульптури і самі по собі - шикарна галерея, обожнюю таке.

Італія 2012 Феррара
Он яка богоматір сувора. Та й волхви теж невеселі.

Італія 2012 Падуя
Наступні три дні жила в непоганому тризірковому готелі "Корзо" в Падуї. Це вид з вікна. Відразу за мостом - палац Цукермана (музей декоративного мистецтва). Його видно праворуч, а ліворуч - римська арена, капелла Скровіньї (ага, та сама, з Джотто) і собор та музей Еремітані. Їх не видно. вони ліворуч :о) До вокзалу - 4 хвилини пішки.

Три музеї коштують 13 євро, для денних сеансів на Джотто треба бронювати місця, але якщо прийдете увечері (капелла відкрита до 22-00), то ніц не треба бронювати. Сеанс на 20-00 був заповнений повністю (25 чоловік), мій в 20-20 складався вже лише з трьох людей (я і літня пара), на 20-40 в передбаннику капелли (туди не пускають просто так, треба посидіти і подивитися 20 хвилин фільм - так проходить акліматизація, щоб неймовірним фрескам не нашкодити) сидів вже лише один інтелігентний дідок.

Італія 2012 ЮНЕСКІВСЬКИЙ ботсад
Найстаріший у світі ботсад у Падуї
Італія - рай для всіх, але рай-рай-рай для журналістів. 99 % музеїв (і Джотто теж, і все інше теж) для преси безкоштовні. (Здається, в юнесківський ботсад в Падуї, найстаріший у світі, пускають взагалі всіх за так).
Я витрачала на проїзд і харчі в середньому 20-22 євро на день. З музеями це було б на десятку як мінімум дорожче. А так...

Італія 2012 Чіттаделла
Так лише довелося заплатити півціни за прохід по стінах Чіттаделли (2 євро замість 4).

Італія 2012
Фух, пишу-пишу, і кінця краю посту немає.
Про що ще розказати?

Італія 2012
Про ярмарки і свята?

Італія 2012 Вілла палладіо
Вілла Chiericati, Паладіо
Про паладіанські віли?

Італія 2012 Ротонда
Ротонда якраз була на сієсті (я прийшла в 13-30, самий нездалий час).

Італія 2012 Вілла Молін
Вілла Молін, Вінченцо Скамоцці
Там, до речі, багато і від Вінченцо Скамоцці цікавого. Скамоцці - прізвище, добре відоме українським туристам (бо ж Збараж)

Італія 2012 вілла Нані
Вілла Нані у Віченці.
Культура вілл все ще жива в Італії. Я їздила і поїздами, і автобусами. Автобуси на короткі відстані трохи дорожчі, але дорогою бачиш більше. І власне бачиш купу, купу отих віл - від ренесансних до барокових і модернових.

Італія 2012
Часом вони ефектно стоять на пагорбах, часом туляться до сіл і трас.

Італія 2012
Кампаніли здалеку нагадують мінарети - все-таки близкість Порти сказується.
Італійські села - окрема розмова, бо тепер я знаю, чому в нас все так незугарно. Інакше і бути не може - ми ростемо без краси, ми позбавлені стилю з дитинства. Наші села і міста - одноманітні набори з кубиків, більших в містах, менших в селах. В Італії стільки розкішних будинків, зроблених явно за унікальними проектами, що... Ай. Там дуже, дуже гарно. І стильно.

Італія 2012 есте
Замок Каррара, Есте
І заквітчано. Я й так ходила всі дні як п'яна від цих запахів і краси, а вже у крихітному містечку Есте на мене остаточно впала ейфорія.

Італія 2012
Весь замок Каррара всередині - царство квітів і скульптур. Не лише ноги від манекенів і інсталяції з гральних карт, а й старі скульптури, і фонтани, і взагалі як там кльово.

Італія 2012
В Есте 16 тис. жителів - ну трохи більше як в Борщові. Тільки в Борщові немає такого парку, такого розкішного музею з римськими мозаїками і плитами, немає галереї сучасного мистецтва,

Італія 2012
недіючий костел в Борщові ніхто не віддасть під виставковий простір,

Італія 2012
а діючі храми там не настільки багаті.

Італія 2012
Це собор св. Теклі, теж з Есте.

Італія 2012 Есте
З вівтарем роботи Т'єполо.
Хто там тих Т'єполо з Веронезе в Італії рахує. Поїздки туди можна вимірювати в Джорджоне - цей візит вартий був трьох Джорджоне (дві маленькі роботи бачила ще в Еремітані у Падуї).

Італія 2012
Старшезно, дико сподобався Бассано дель Граппа.

Італія 2012 Бассано
Я їхала туди наобум, взагалі нічого не знала про це місто - ні про міст роботи Палладіо, ні про замок, ні про кераміку місцеву. Хоча про надмірність граппи в вітринах трохи здогадувалась.

Італія 2012 Бассано дель граппа
Бассано вразив наповал.

Італія 2012 Бассано дель Граппа
Це якийсь альпійський рай.

Італія 2012
Там навіть графіті самі кльові в світі.

Італія 2012
Може, я просто дуже нерівно дихаю до гір - і Альп особливо, не знаю.

Італія 2012
Ось він, міст Палладіо.

Італія 2012
Квіти на вулицях прив'язані до дерев.

Італія 2012 Віченца
Як вже говорити про Паладіо, треба згадати Віченцу.
Дива не відбулося - мені ця пропорційна вихолощеність як не подобалась на картинках, так я і не змогла відчути її наживо.
Палладіо - рішуче не моє. Занадто все якось... холодно.

Італія 2012
Навіть театр Олімпіко (там я була з галасливими німецькими велосипедистами).
Не знаю, Палладіо - він якось для бухгалтерів.

Італія 2012
Тому з всієї Віченци найбільше сподобалися качки у парку. Вони не під лінійку.

Італія 2012 Падуя
А от Падуя пішла на ура, я у захваті від неї (при тому я ще й половини не побачила з всього).

Італія 2012
Романський лев із романською здобиччю на сходах до Санта-Джустіни.

Італія 2012 Падуя веронезе
Там знову вівтар від великих - на цей раз Веронезе.

Італія 2012
Там масса всякої смакоти.

Італія 2012 Падуя св. антоній
І саме головне там - базиліка Антонія Падуанського.

Італія 2012 Падуя
Абсолютно східна зовні, неймовірна всередині. Там суворо заборонено знімати (я правил дотримуюсь) - і це дуже жорстоко, бо там так, так, так... Я ролзумію католиків, в них там має бути умопомєшатєльство якесь.
В мене навіть було - я ходила туди ледь не щодня, просто щоб пересвідчитись, що вся ця краса все ще існує.
Цей собор живий. Ні, я не в теологічному якомусь сенсі - я кажу як є. Він живий. Там поруч з середньовічними фресками - фрески 1930-х і 1980-х. Причому ТАКІ, що щелепа сама відвалюється.
До речі про щелепи. У рококовій, надмірно-скульптурній каплиці реліквій вам продемонструють не лише зотлілі труну і рясу св. Антонія Падуанського, а й його язик, зуби і голосові зв'язки. Як таке дикунство може сусідувати з найгарнішими творами мистецтва, які бачила в житті - я не знаю.
Але я захочу туди ще - заради каплиці Сакраменту, дива в стилі модерн, з кольорами пав'ячого хвоста. Та заради багато чого, але не голосових зв'язок.


Італія 2012 Падуя
І Джустіна, і Антоній вражають розмірами - вони велетенські.

Італія 2012 Падуя
і ще вражають навколишньою буденністю. Негри продають біля Джустіни підробних Вьюттонів, діти катаються на роликах, молодь сидить в інеті (вай-фай-зони майже скрізь).
Втомилася вже писати, далі беззв'язно, аби закінчити.

Італія 2012
Дуже багато макових полів навколо. В Америці таким чином позначають місця колишніх боїв, чи так само в Італії - не знаю.

Італія 2012
Чіттаделла, суперниця Кастельфранко (той квадратний, вона кругла) - кльова.

Італія 2012 Чіттаделла
По стінам таки було варто пройтися.

Італія 2012
Падуя - місто фресок, але фотографувати їх можна ліше в соборі Еремітані.

Італія 2012
Бачила чапель, лелек, гусей, качок. В Чітаделлі от якийсь індик був навіть.

Італія 2012 чіттаделла
І голуб.

Італія 2012 Есте
Це знову Есте.

Італія 2012 Падуя
Це Падуя.

Італія 2012 Падуя
Падуя, абсолютно рядовий якийсь собор, потрапила там на весілля. Наречених закидували конфетті.

Українську чути скрізь - тутв се-таки ДУЖЕ багато наших. В усіх містах - від Феррари до Есте - на лавицях сидять наші жінки і дівчата, соціалізуються між собою.

Італія 2012
Ящірок бачила сотні.
Хочу ще.
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: travel_hell
2012-05-29 08:58 am (UTC)
Підкажи де в Тревізо зупинялася, готель? Дуже актуально)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 09:17 am (UTC)
на букінг-комі є з півтора десятка, я вибрала Аврору біля госпіталя (45 євро за добу, для багатьох це вважається задорого). Є хостел прямо в аеропорту, але я не живу в хостелах.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: crescent_dr
2012-05-29 09:17 am (UTC)
Твои обзоры, как всегда безупречны! а фраза "я ходила туди ледь не щодня, просто щоб пересвідчитись, що вся ця краса все ще існує"- как обо мне сказано (в Риме в церковь Мария дель Пополе ходала чуть ли не ежедневно)
Я тоже безнадежно больна Италией (была там в апреле- все уже цвело и благоухало). А от вида цветущих маков вдоль жд путей душа радовалась.
Да здравствует ВИЗаир!! хочу полететь Катовице -Милан, оттуда Бергамо, Падуя, Винченца, Венеция и обратно во Львов.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 09:43 am (UTC)
а я б наступного разу покаталася по замках навколо тревізо і з'їздила б нарешті в Тренто, давно мрію.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: crescent_dr
2012-05-29 09:26 am (UTC)
А что с багажом? кажется у Визаира 10 кг в салон и еще 32 кг в багаж входит в стоимость билета. А твои 5 кг это по самочуствию? Я в 10 кг еле-еле укладываюсь, все что можно на себя надеваю, лишь бы перевеса не было.
Я все-таки прикупала в Риме кофе, песто ну и по мелочам набралось. А отправила все бусом- на Украине привезли прямо к дому.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 09:48 am (UTC)
не зовсім зрозуміла про самопочуття. Я багаж ніколи не здаю, ніколи. В мене рюкзак, він важить коли набитий 5 кг (2 кг фот з об'єктивами, плюс багато чтива, галета якась на випадок всесвітнього потопу - і три кофтинки на зміну). Тому до 10 в салон мені далеко, але ж лоукости часом влаштовують показові прогони через спецполиці (якщо рюкзак вищий за 55 см чи товстіший за 20 см, доведеться доплатити. навіть якщо він важить 2 кг). Райанейр так в Бергамо колись всіх проганяв. Ми без проблем пройшли, а в інших були неприємності.
Купувати їжу в Італії для дому не бачу сенсу - в нас на ринку маса італійських лавочок, там всі моцарели і арабіати й так є. ну, трііііііішечки дорожчі за ціну в Італії - але ти це не тягаєш на горбі додому.
Плюс в "Сільпо" розкішний власний імпорт з італії теж.
а сувеніри я взагалі ніде ніколи не купую.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: 7e_neb0
2012-05-29 09:30 am (UTC)
дуже-дуже-дуже!
красиво й неймовірно
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 09:49 am (UTC)
ага, я сама не очікувала. тепер доведеться чергувати німеччину і Італію. :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: bosorkania
2012-05-29 10:14 am (UTC)
Ех, спасибі...
Надихнули! :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 10:16 am (UTC)
там часом квитки по 12 євро в один бік, так що аби віза була...
(Відповісти) (Parent) (Thread)
From: svelichko
2012-05-29 12:29 pm (UTC)
А як з мовним бар'єром в Італії? Англійську, польску, українську чи россійську розуміють?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 12:50 pm (UTC)
українки розуміють українську, до інших я ніколи слов'янськими мовами не звертаюся. Англійську знають в готелях і інфоцентрах, з іншими можна на мигах порозумітися.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: openmlnded
2012-05-29 03:16 pm (UTC)
Thanks for sharing the story and the pictures!
I adore everything about Italy: the landscape, the towns, the people, the food and the language. I am glad you loved it too. And I'm sure you'll be back there soon.
May I suggest you exploring it further south: Fiorenze, Perugia, Roma, Sicilia. It's all very different from the North, but still beautiful.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 03:35 pm (UTC)
I'll be there some day. I have to. But only in winter time: I hate hot weather, it was really hard to travel this time in +35 C.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: gulbe
2012-05-29 05:27 pm (UTC)
Італія таки белла-белла) я була там вперше в 98 році жовторотою студенткою-хористкою, і знову поїхала лише цієї весни. тому для мене це повернення в мої 17 лєт)
Падуя дуже сподобалася, базиліка вразила. і капелла Скровеньї. і палаццо Раджоне, з якого можна вийти в приміщення місцевого муніципалітету, ходити там і фотографувати. а потім ми повернулися на батьківщину, і в вихідний день в Білій Церкві, в 10 вечора, проїздом, через погане освітлення не побачили бублик на стовпі. заїхали - а тут товарищ капітан. "тут знаходиться міська рада Білої Церкви. проїзд заборонений. штраф, гражданє". без коментарів просто.
і ще мене в Італії - крім загального захвату - вразило те, що там одночасно цвіло все, що в нас цвіте поступально. маки, бузок, каштани.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-29 05:55 pm (UTC)
ага, все цвіте. каштанів вже не застала - а інше все-все.
а з муніципалітетами так само в усій Європі - хоч у Чехії, хочу у швейцарії, хоч у Німеччині чи Австрії. Це в нас суцільне ніззя, бо там сидять позбавлені смаку і совісті люди, які не хочуть сторонніх свідків.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: voronia
2012-05-31 03:29 pm (UTC)
Троянди просто казкові!!!

Вони живуть серед краси, бо в них не було такої "чудової" революції, що змела все на своєму шляху, бо мала побудувати новий світ. Колективізація зарізала, без ножа, українське село. Воно і досі не може дійти до себе. Церкви і костьоли прибрали, в 30-ті, "просвітленні" активні атеїсти(нічого особистого:)). А чого не знищила революція, колективізація і атеізація, те дотовкає сучасна "господарність".

Може і ми доживемо до нормальних часів і будемо жити серед краси.

(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-31 04:50 pm (UTC)
якби я починала звинувачувати, починала б не з революції - а з грунтів (занадто були колись родючі, це не випрацювало роботящої ментальності) і татарів (ні, направду) - італійці чи німці переважно чубилися локально і між собою, а тут весь час східняки в рейди виїжджали.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)