?

Log in

No account? Create an account
Красноїльська полонина 2012 - Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Красноїльська полонина 2012 [травень. 21-е, 2012|10:27 am]
Blacky
[Tags|, , , , , , ]

crasna красноїльська полонина
Все буде добре: вівчарів урочисто проводили, у ватру залили з півтонни керосину, овець і кіз подоїли. Все буде добре на красноїльській полонині.
Саме туди варто перебиратися, коли весь світ поглотить темрява: в горах все ще є дещиці чогось справжнього і величного.

crasna красноїльська полонина
Головне для Красноїльська тепер - залишитися живим, не забронзовіти.

Але перед Красноїльськом були Чернівці, а там теж ставлять рекорди.
чернівці Євро 2012
Ось ця інсталяція з 1600 м'ячів і є рекорд. Деякі м'ячики вже лущаться, за квіткою цілодобово спостерігають міліціонери, туристи і просто люди, які опинилися у Чернівцях, злітаються до ратуші як мухи на мед.
Я сподівалася значно більшого паскудства, а все виявилося досить нічогенько.

crasna красноїльська полонина
Рамку ж, яка стояла на місці інсталяції, перенесли на Театральну площу.

crasna красноїльська полонина
З Чернівців перемістимося на 40 км на південь, на румунський кордон, на полонину над Красноїльськом.

crasna красноїльська полонина
На полонину вчора проводжали і вівчарів Мигова, і, здається, Банилова Підгірного, але хто там про них згадає, коли на часі другий раунд битви титанів.

crasna красноїльська полонина

За золоту медаль змагаються власне що Путила і Красноїльськ. Путила - ветеран, за тиждень вона урочисто проведе вівчарів на літування у 49 раз. Красноїльськ з усім нахабством юності минулоріч відправив власних овцеводів так бундючно і пишно вперше - і відразу виграв. Власне саме завдяки юності звичаю (бо хто його там знає, як тут відправляли на літування століття тому).

crasna красноїльська полонина

Зараз головне - не застигнути і не законсервувати себе - так, як законсервувала себе в глибоко-радянські часи Путила і так, як консервують тут в трилітрових слоїках бринзу.

crasna красноїльська полонина

Бо небезпека така є. Раз зробили - все пішло, другий раз зробили майже так само. А в третій раз і змінювати не захочеться...

crasna красноїльська полонина
При цьому окремі вдалі минулорічні елементи вмонтували цьогоріч у головний паззл: Нижні Петрівці, одна з багатьох воістину-буковинських толерантних громад, в 2011 р. вітала губернатора з почтом з чиновників трішки меншого рангу яскраво: полячка, румунка, українка.
Сподобалось, напевно.

crasna красноїльська полонина
Тому що цього року трійця представниць цих етносів (румунка незмінна, інші новенькі) вже вітала не на сільському стенді, а на вході на полонину.
Ніжна як квітка полячка - ліворуч. Впевнена в собі і привітна румунка - праворуч. В центрі українка, суцільний секс, аж фотоапарат від такого погляду задимів.
В цьому є щось символічне, як гадаєте?

crasna красноїльська полонина
Екс-голова райради, а зараз перша шишка Кіцманщини командним тоном (керівники після проходження певної точки неповернення інакше вже не вміють) запропонував наступного року вітати всіх гостей полонини бронзовою овечкою (ага, в горах, далеко від селища - і залишити багато-багато кольорово-дорогоцінного металу. Певний підвид вовків у Карпатах полює власне що за цінним залізяччям).

crasna красноїльська полонина
Красноїльськ, не ставте пам'ятники ТУТ. У вас велетенське селище. місце знайдеться. А в горах не треба. Там мають справжні звірі царювати.
Як от цей злобний барсук. Чи росомаха. Чи хто це. Але його озвірілість від вигляду спортивних штанів поза спортзалом розділяють всі культурні і освічені люди планети.

crasna красноїльська полонина
Олена Центила з "Інтера" минулого року пропонувала оргам позбавитися полосатих наметів. В 2012 р. орги сказали, що все буде чьотко і ще краще. Олена не приїхала, намети пістрявіли, зате шалаші, де народ їв, зробили з дерева і хвої. Вже ж прогрес.

crasna красноїльська полонина
Саме свято пахло мамалигою з дитинства і новим роком: на полонині перед тим довго дощило, самі калабанисті місця притрусили свіжою хвоєю. Майже всі журналісти вихваляли повітря полонини, а я ні. Бо воно таке і має бути, це як кота вихваляти за те, що він кіт. Це ж природно: в горах, куди веде розбита ґрунтівка, обсаджена по боках десь чотирьохсотлітніми (не менше!) липами, де ніяких заводів-фабрик, повітря і має бути смачним. Тому - ще раз - коли світ полетить шкереберть у якусь фатальну прірву, треба перебиратися сюди.

crasna красноїльська полонина
Де і повітря, і висока (тому що справжня) культура ще трапляється, де не знайдуть.

crasna красноїльська полонина
Де залізними сестрами трембіт перемовлялись колись так, як говорять зараз по мобілках.

crasna красноїльська полонина
І де ними дотепер можна відганяти злих духів, професорів консерваторії і людей з головним болем.


Бо трембіти - це страшно.

crasna красноїльська полонина
Де мода - вічна і незмінна, а люди шанують свої звичаї.

crasna красноїльська полонина
В Путилі замість цієї ніжної зелені у зачісках і на капелюхах був би дощик і китайське барахло. Відчуйте різницю.
А хлопці, котрі змалечку носять капелюхи, мали б виростати ще тими франтами.

crasna красноїльська полонина
І напевно й виростають: увага до маланкарських костюмів у красноїльських мужчин он яка, а це теж знак.

crasna красноїльська полонина
і ще цим людям не загрожує Альцгеймер: мілка моторика рук, всі ці вишивання-плетіння і інші народні промисли рятують на старість від маразму.

crasna красноїльська полонина
Про що в курсі губернатор Михайло Папієв. З минулого року ж пам'ятаєте: техніка відпрацьована - посміхнутися, підійти, поклонитися, поцілувати коравай (не здивуюся, якщо пані губернаторша має десь хлібну лавочку, бо стільки булок, скільки дають начальству на таких заходах, і за рік не з'їсти. Тим більш, за фігурою не схоже, аби очільник ЧОДА наминав тісто кілограмами), похитати головою в такт черговому народному ансамблю чи оркестру, схопитися за щось на стенді - і так до автоматизму, сіл на Сторожинеччині ж багато, павільйонів теж.
В Чудеї пан Папієв видер килимок з рук бабусі, яка картинно плела щось на кріслі-качалці - і вжик-вжик-вжик - продовжив її справу. Народ був у захваті. Нє, ну в людини має якесь хобі бути, чому й не макраме? Кажуть, розслаблює, релаксує. Ще хтось для такого ж ефекту посуд миє. Поставте на полонині-2013 когось з тазиками і перевірте.


Одна з чиновничих панщин на фольклорних фестивалях - перетанцьовування зі спеціально відібраними і навченими селянками. Селянки стоять напоготові, гарні і яскраві, позаду лаутарі-музиканти, попереду як піхота, як гарматне м'ясо - дитячий танцювальний колектив, і як тільки музика гряне - все, треба танцювати. Найчастіше польку або якийсь її різновид.
Це може бути трішки небезпечно.

crasna красноїльська полонина
От поки пан Петро Брижак витанцьовує, де його дружина, що вона думає про це?

crasna красноїльська полонина
От поїде за сині гори - будете знати. (Фото розміщене на прохання невідомих мені восторжених жінок :о).

crasna красноїльська полонина
Павільйонно-офіційна частина свята цьогоріч трішки змінилася.
На першій полонині як - зустріли, провели, налили, повмовляли випити...
crasna красноїльська полонина
(на фото М.Папієв вказує напрям, куди жителькам села Чудей варто відправитися з своїм екологічно чистим самогоном)


В 2012 р. до огірочків, самогону, древньої точилки для реманенту з Чудею (губернатору запропонували спочатку 50 грам, а потім тицяли у руки сокиру. В горах знають, в якій все має бути послідовності) додалася концертна програма. В КОЖНОМУ селі. В кожному.

crasna красноїльська полонина
І клянуся всім, чим там зазвичай клянуться: в кожному селі ця програма була розкішною. (Саксофоніст з картинки пускав мені очима таких бісиків, що я знітилася і втекла).

crasna красноїльська полонина
А самим-пресамим став для мене виступ неймовірної, світлої Георгіни Паскал з Ропчі 9вона ліворуч на фото).


Ця вкрай інтелігентна, розумна жінка має дар - вона не знає нот, але складає дойни (тужливі румунські пісні, аналог наших дум). В дитинстві вона бігала до лісу і повторювала за пташками - вона вміє відтворювати голосом спів будь-якої пташки.


Просто неймовірно.

Красноїльськ, хочете пораду (непрошених порад ніхто не хоче, але раптом)? І пані Георгіна, і хороші дитячі колективи, і народні оркестри мають бути на сцені і для всіх - а не лише для купки бомонду і захеканих журналістів, які граються в традиційну забавку "хто кого перештовхає, щоб зробити вдалий кадр".

crasna красноїльська полонина
Ні, сцена ж була - і концерт на ній був.

crasna красноїльська полонина
І прекрасне "Бабине Літо" зі Скали-Подільської (а.к.а "Забава" з П'ятнияан. З назвою плутанина, але керівничка - розкішна Наталя Фаліон) заспівало про трамвай, який не ходить по селі.
Були і румунські гості, але голосніше і найдовше виступав якийсь умца-умца, автор "Хіта" (це він сам так сказав) "Лише у нас на Україні". Дикий гидкий ерзац з примітивними мелодіями, кому потрібно скочуватись до рівня цього самохвалька?

crasna красноїльська полонина
А ще на сцені нагороджували найкращих вівчарів (цей минулоріч був ватагом).

crasna красноїльська полонина
Ой, дідуся я пам'ятаю ще з того року, він і тоді був.

Цьогорічного ватага я візуально давно знаю: у нього ресторан у центрі селища, його на кожній маланці мучають маланкарі. Він мені ще в тому році сумно казав, коли його натовп схопив і поніс, закружляв: "Девушка, для "В мире животных" снимаете?"
На полонині він теж трохи був не у своїй тарілці, нітився, не знав, куди себе подіти.

crasna красноїльська полонина
Ватру довго заливав дощ, тому перед запаленням її щедро залили керосином.

crasna красноїльська полонина
Навіть керосин не допоміг, горіти все ніяк не хотіло, хоровод розбігся, ватаг вронив на землю смолоскип (і трава зайнялася відразу)... Потім принесли ще дуже багато керосину - і все запалало. Тільки антуража у вигляді танцюристів вже не було. Минулорічно-вогняних кадрів тому цьогоріч немає.

crasna красноїльська полонина
Бринзи було ще більше, ніж в 2011 році, і це правильно. Брали охоче, я бігала куштувала різну. всі хороші, не те що в нас на базарі - з вапном.

crasna красноїльська полонина
І доїння кіз і овець було - як і минулого разу.

crasna красноїльська полонина
Тваринок було навіть набагато більше.

crasna красноїльська полонина
І не лише на міні-полонині.

crasna красноїльська полонина
Для вдалого (справді вдалого, а не для галочки) продовження свята у часі красноїльчанам варто зробити 50 на 50: половину традиційних елементів, половину нового чогось щороку. Ні, вівчарі не повинні відправляти на полонину страусів, сидячи на харлеях. Архаїка хай буде як є. Але без обов'язкових нових вкраплень свято стане Путилою-2, а кому це потрібно? Автоматизм не синонім щирості.

crasna красноїльська полонина
Атракціони для дітлашні хай лишаються - де вони ще коли на биках покатаються, в Карпатах-то? :о)

crasna красноїльська полонина
Може, кінні перегони? Красноїльські пацани - природжені джигіти. Може, показ стародавніх костюмів, чи майстер-класи з народних промислів, чи навіть хорове вивчення місцевих танців і пісень - потрібно завжди щось нове, а то лише відкриття, нагородження, ватра, похід губернатора селами і банкет - трохи примітивно, якщо без щорічної родзинки.

crasna красноїльська полонина
Горяни - люди дуже щирі, але теж мають розуміти: стендів багато - і на всіх чиновникам наливають. Вони не можуть все це пити, їхнє оточення теж. На кадрі Нижні Петрівці від щирого серця протягують баді-гарду губернатора, який рятує свого господаря від зливи, хрусткий огірок. Ну куди йому той огірок, а?
Пригощання я б забрала від чиновників - нехай села одне одного пригощають і потім вирішують. у кого смачніше було. А вельможі і так не голодні, повірте.

crasna красноїльська полонина
Купити собі вишиванку на полонині можна запросто - від скромних до розцяцькованих бісером, як оці. Мені знадобилося кілька років. щоб дорости до відрази до такого: це шароварщина від вишивання. Дуже яскраво і працеємко, але дуже вульгарно і не відповідає дійсності. Ніхто раніше таких обладунків з намистинок на собі не носив, та й колористика вельми сумнівна.
А бо це не красноїльські майстрині.

crasna красноїльська полонина
Ось як це було колись - і є в Красноїльську. Пістряво, але по-справжньому. Я наробила мільйон кадрів з вишивками, але вам тов се нецікаво, тому закінчую. :о)Репортаж в УНІАН
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 10:06 am (UTC)
а де саме гуцули, є? Це добре,к ажіть де саме, бо я ж і не орієнтуюся :о0

і я не на Путилу фекаю, а на радянщину з опудалами кабана. Це вже теж фольклор, але радянський :о)
в мене зараз от дилема - я ввечері 26-го прилітаю з Італії і не знаю, добиратися відразу додому - чи додому через путилу. з одного боку - опудало кабана. з другого - буде реальний шанс купити ту картину з маланкою. Думаю от:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 11:53 am (UTC)
Та взагалі-то гуцули, що в горбах живуть кажуть що тільки вони й гуцули є.
Якщо там мій дід й одягався як гуцул, але жив по-під Сторожинцем, то ті гуцули його за бойка мали.

Питання в іншому, я в Красноїльську не був, але думав, що там чисто румуни.
А на фото - наче наші.
Той питаю, може завезені, чи поперевдягалися?

Дивлюсь - там діти де по-гуцульски вдягнені, де по-румунські.
То рябі, то чорняві. Дивно.

З опудалом не зрозумів. Живих кабанів не виставиш, а опудала борсука немає :(

В Путилу їдьте лиш якщо є настрій. Просто на свято та до людей.
С професійної точки ви все вже бачили, нового не буде. Як то комусь радянське, то нехай буде.
Людям без різниці коли почали святкувати - головне що давно, й воно їм рідне.


ПС: картина вроді чекає, ви передзвоніть.
Я в цьому році буду в Чернівцях. Вперше за 8 років вихід пропущу :(
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 12:34 pm (UTC)
дітлашня, яку ви вважаєте гцулятами - це учні української школи в Красноїльську, здається. Там три школи, дві румунські, одна українська. Зрозуміло, що етнічні румуни дітей скоріше в румунські віддадуть заклади, а в українську цілком можуть йти самі реальні гуцулята.

про опудало - ну просто два роки тому то опудало стало для мене якимось вісником Апокаліпсису - разом з усім тим дощиком на конях. Подивіться на красноїльських коней, це ж ПРЕКРАСНО!!!
Я розумію. що це традиція, розумію, що всі жителі Путили і Сергіїв чекають власне що стадіону з кабаном. Ну але якщо на свято кличуть журналістів (а їх же кличуть!) - будьте готові, що журналісти не зрозуміють коней у дощику і кабана на платформі. В якості загерметизованого путильського звичая не прокатить, бо всі звичаї мають сенс, а дощик - це просто дуже бідно і ніяк.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 01:02 pm (UTC)
А. Ну то значить не до кінця румунське, то воно й так.

Кабана й сам бачив. Смішно, але лісники вже так презентуються.
Нікому очі не милить то може бути. І не гірше за борсука)

Про дощики, я знаю, вже спорили. Але то таке вже дійсно в гуцулів почуття прекрасного, полюбляють яскраве.
Щойно з весілля, на хуторі за Сергіями було. Так дружина плела вінок нареченій.
На стрічку нашивала барвінок листочок до листочку. Гарно так вийшло.
А потім намазала медом і замотала в позлітку.
То я й почав спорити - навіщо таку красу та й у фольгу? Хіба то автентично?
Каже - ще як, завжди так робили. Традиція.
Каже - думаєш за Австрії позлітки не було? Он - басуся молодої на фотографії (така ще стара фотографія, кольори від руки малювали), в такому самому вінку.

І куполя з бляхи - теж традиція. Традиція до всього яскравого.
А бідно - то коні в листях та китицях. Ось такі - справжні гуцули)
Хоча звичайно турист споживає образ, за нього ж і платить.
Тому може майбутнє за Баниловом та Красноїльском.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 01:14 pm (UTC)
ну це як скрізь - комусь до душі лаконізм Кельвіна Кляйна, а хтось хоче витрибеньок і рюшечок від Каваллі, приміром. Це як бароко і конструктивізм. Я за конструктивізм :о)
Целофани і поліетилени, навіть позолочені - зло. Народ все ще живиться міфами про гуцульську автентику, тим більш народ міський. Там зі світоглядом як правило трішки краще, багато хто хоче бути екологічно-свідомим (я хочу, а шо?) - і тому гуцули в смітті з поліетилену (ну бо це ж сміття:() неприємно так дивують, хочеться ж чистого дистильованого стилю, а маємо новий рік.
але це так, моя думка - вона жодним чином не впливає на свято і на гуцульську свідомість. Мені не сподобалося, а Торакам подобається, Тораки свої і важливіші. Але хоча б побухтіти я маю право.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 01:29 pm (UTC)
Ну що ви за якійсь целофан кажете?
Нема того. А гуцули тому й гуцули, що не женуться лаконізмом і не підстраюють себе під міські фантазії.
Ніколи вони екологію не берегли, бо завжди жили серед природніх багатств.
Жаль - воно зараз сказується, але молоді може трохи перевчаться.

А дистиляції має бути в музеях та показових виступах, як це зараз роблять.
Франківщина то давно зрозуміло. Та галіціяни вони завжди були сметливіші.
Зараз таке і в нас організовується.
Певно що гоноровим гуцулам воно не подобається. Вони хочуть бути першими і особливими.
І думають як до них будуть багато їздити то від того вони й є гонорові.

А що за єдні? Ви за яких Тораків?
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 01:20 pm (UTC)
Ото як дідусь з пером павліна, так такий на весілля прийшов.
Ну то що не не вишиваний, а в костюмі, але шляпа така ж.
То для него було не фист гонорово, а так просто)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 12:58 pm (UTC)
http://www.politclub.org/news/index.php/7-novyny/1867-2012-05-20-16-28-47
не ходіть по лінку. вас там все дуже засмутить :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 01:11 pm (UTC)
Та ні, мені подобається.
Це парадоксально, але я вважаю це правильним.
Людям легше на Сторожинеччину їхати. Нехай розвивається, як по Україні вважають, що гуцули живуть у Львові, то тим більш вони можуть там жити)))
Є фестивалі, є свята, це ж не одне й те саме.

Хто би знав, як мене бісить купа машин, що закладають дорогу в Путилі.
ДАІ перекриває проїзд. А там же немає об"їздної!
А потім в кінці свята - тянучка аж до Вижниці, зла не вистачає.
Певно я егоїст, але то добре що путильска влада не від орагнізації туризму.
Добре що чернівецька влада така само.
Тому ми ще й живемо не в балагані, а як люди)))
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 01:17 pm (UTC)
так, минулого року з приїздом-виїздом з Путили був цілковитий жах, і це при тому, що пресовий автобус їде дуже рано, коли всі ще святкують. Легше вже пішки дійти від Тораків до стадіону, ніж їхати з такою швидкістю.
Тут не у владі справа, а у менталітеті. Все-таки в етнічних румунів моя-хата-скрайність не така патологічна,я к у нас.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 01:18 pm (UTC)
а засмутити за лінком вас мала картинка - вона з путили.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: petsey
2012-05-21 09:25 pm (UTC)
Як на мене,на путильській полонині все було:і дощик,і пластик,і ще різна фігня,але щоб зі сцени гарлапанила з цинкових трембіт мелодія,яку гуцули справляють на комашні(похороні) - то такого покаю(ганьби) в Путилі ще не було.Уявіть собі,ці мотиви з цинкових трембіт настільки страшні навіть для самих гуцулів,що мої обидві бабусі-покійнички ще за десять років до приходу ніздрятої своїм дітям(моїм батькам) заборонили ці концерти на їхніх комашнях.Шос в мене закрадається підозра,що в Красноїльськ запросили не тих гуцулів-трембітачів...
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-22 03:16 am (UTC)
можу помилитися, але на тих ринвах спробували відтворити початок неофіційного гімну Красноїльська - пісні про ведмедя (май сус, май сус).
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-22 01:10 pm (UTC)
Скажіть їм щоб вони більше такого не робили, вони вас послухають.
Дивився телерепортаж.
Ватаг (гуцул О_о) звернувся до гостей на російській мові з сильним румунським акцентом.
Розумію - Банилів, але чому все-таки Красноїльск?
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: bukovinets
2012-05-24 02:10 am (UTC)
Мадам, Вы наверно ярая националистка... уже не в одних своих опусах вам таки не имется про радянщину и прочее. К стати, в 70 годах я видел очень шикарные обряды выездов на пастбища и не надо постоянно драконить народ, что при советах все было так плохо. Попейте успокоительного. За 22 года там ничегошеньки не изменилось, а стало хуже. Особенно в Путильском районе... все прошлое лето перевал был закрыт и как тамошние жители выжили-фиг знает... Вы сами призывали не политизировать сайт.


Edited at 2012-05-24 02:11 (UTC)
(Відповісти) (Parent) (Thread)