?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Красноїльська полонина 2012 [травень. 21-е, 2012|10:27 am]
Blacky
[Tags|, , , , , , ]

crasna красноїльська полонина
Все буде добре: вівчарів урочисто проводили, у ватру залили з півтонни керосину, овець і кіз подоїли. Все буде добре на красноїльській полонині.
Саме туди варто перебиратися, коли весь світ поглотить темрява: в горах все ще є дещиці чогось справжнього і величного.

crasna красноїльська полонина
Головне для Красноїльська тепер - залишитися живим, не забронзовіти.

Але перед Красноїльськом були Чернівці, а там теж ставлять рекорди.
чернівці Євро 2012
Ось ця інсталяція з 1600 м'ячів і є рекорд. Деякі м'ячики вже лущаться, за квіткою цілодобово спостерігають міліціонери, туристи і просто люди, які опинилися у Чернівцях, злітаються до ратуші як мухи на мед.
Я сподівалася значно більшого паскудства, а все виявилося досить нічогенько.

crasna красноїльська полонина
Рамку ж, яка стояла на місці інсталяції, перенесли на Театральну площу.

crasna красноїльська полонина
З Чернівців перемістимося на 40 км на південь, на румунський кордон, на полонину над Красноїльськом.

crasna красноїльська полонина
На полонину вчора проводжали і вівчарів Мигова, і, здається, Банилова Підгірного, але хто там про них згадає, коли на часі другий раунд битви титанів.

crasna красноїльська полонина

За золоту медаль змагаються власне що Путила і Красноїльськ. Путила - ветеран, за тиждень вона урочисто проведе вівчарів на літування у 49 раз. Красноїльськ з усім нахабством юності минулоріч відправив власних овцеводів так бундючно і пишно вперше - і відразу виграв. Власне саме завдяки юності звичаю (бо хто його там знає, як тут відправляли на літування століття тому).

crasna красноїльська полонина

Зараз головне - не застигнути і не законсервувати себе - так, як законсервувала себе в глибоко-радянські часи Путила і так, як консервують тут в трилітрових слоїках бринзу.

crasna красноїльська полонина

Бо небезпека така є. Раз зробили - все пішло, другий раз зробили майже так само. А в третій раз і змінювати не захочеться...

crasna красноїльська полонина
При цьому окремі вдалі минулорічні елементи вмонтували цьогоріч у головний паззл: Нижні Петрівці, одна з багатьох воістину-буковинських толерантних громад, в 2011 р. вітала губернатора з почтом з чиновників трішки меншого рангу яскраво: полячка, румунка, українка.
Сподобалось, напевно.

crasna красноїльська полонина
Тому що цього року трійця представниць цих етносів (румунка незмінна, інші новенькі) вже вітала не на сільському стенді, а на вході на полонину.
Ніжна як квітка полячка - ліворуч. Впевнена в собі і привітна румунка - праворуч. В центрі українка, суцільний секс, аж фотоапарат від такого погляду задимів.
В цьому є щось символічне, як гадаєте?

crasna красноїльська полонина
Екс-голова райради, а зараз перша шишка Кіцманщини командним тоном (керівники після проходження певної точки неповернення інакше вже не вміють) запропонував наступного року вітати всіх гостей полонини бронзовою овечкою (ага, в горах, далеко від селища - і залишити багато-багато кольорово-дорогоцінного металу. Певний підвид вовків у Карпатах полює власне що за цінним залізяччям).

crasna красноїльська полонина
Красноїльськ, не ставте пам'ятники ТУТ. У вас велетенське селище. місце знайдеться. А в горах не треба. Там мають справжні звірі царювати.
Як от цей злобний барсук. Чи росомаха. Чи хто це. Але його озвірілість від вигляду спортивних штанів поза спортзалом розділяють всі культурні і освічені люди планети.

crasna красноїльська полонина
Олена Центила з "Інтера" минулого року пропонувала оргам позбавитися полосатих наметів. В 2012 р. орги сказали, що все буде чьотко і ще краще. Олена не приїхала, намети пістрявіли, зате шалаші, де народ їв, зробили з дерева і хвої. Вже ж прогрес.

crasna красноїльська полонина
Саме свято пахло мамалигою з дитинства і новим роком: на полонині перед тим довго дощило, самі калабанисті місця притрусили свіжою хвоєю. Майже всі журналісти вихваляли повітря полонини, а я ні. Бо воно таке і має бути, це як кота вихваляти за те, що він кіт. Це ж природно: в горах, куди веде розбита ґрунтівка, обсаджена по боках десь чотирьохсотлітніми (не менше!) липами, де ніяких заводів-фабрик, повітря і має бути смачним. Тому - ще раз - коли світ полетить шкереберть у якусь фатальну прірву, треба перебиратися сюди.

crasna красноїльська полонина
Де і повітря, і висока (тому що справжня) культура ще трапляється, де не знайдуть.

crasna красноїльська полонина
Де залізними сестрами трембіт перемовлялись колись так, як говорять зараз по мобілках.

crasna красноїльська полонина
І де ними дотепер можна відганяти злих духів, професорів консерваторії і людей з головним болем.


Бо трембіти - це страшно.

crasna красноїльська полонина
Де мода - вічна і незмінна, а люди шанують свої звичаї.

crasna красноїльська полонина
В Путилі замість цієї ніжної зелені у зачісках і на капелюхах був би дощик і китайське барахло. Відчуйте різницю.
А хлопці, котрі змалечку носять капелюхи, мали б виростати ще тими франтами.

crasna красноїльська полонина
І напевно й виростають: увага до маланкарських костюмів у красноїльських мужчин он яка, а це теж знак.

crasna красноїльська полонина
і ще цим людям не загрожує Альцгеймер: мілка моторика рук, всі ці вишивання-плетіння і інші народні промисли рятують на старість від маразму.

crasna красноїльська полонина
Про що в курсі губернатор Михайло Папієв. З минулого року ж пам'ятаєте: техніка відпрацьована - посміхнутися, підійти, поклонитися, поцілувати коравай (не здивуюся, якщо пані губернаторша має десь хлібну лавочку, бо стільки булок, скільки дають начальству на таких заходах, і за рік не з'їсти. Тим більш, за фігурою не схоже, аби очільник ЧОДА наминав тісто кілограмами), похитати головою в такт черговому народному ансамблю чи оркестру, схопитися за щось на стенді - і так до автоматизму, сіл на Сторожинеччині ж багато, павільйонів теж.
В Чудеї пан Папієв видер килимок з рук бабусі, яка картинно плела щось на кріслі-качалці - і вжик-вжик-вжик - продовжив її справу. Народ був у захваті. Нє, ну в людини має якесь хобі бути, чому й не макраме? Кажуть, розслаблює, релаксує. Ще хтось для такого ж ефекту посуд миє. Поставте на полонині-2013 когось з тазиками і перевірте.


Одна з чиновничих панщин на фольклорних фестивалях - перетанцьовування зі спеціально відібраними і навченими селянками. Селянки стоять напоготові, гарні і яскраві, позаду лаутарі-музиканти, попереду як піхота, як гарматне м'ясо - дитячий танцювальний колектив, і як тільки музика гряне - все, треба танцювати. Найчастіше польку або якийсь її різновид.
Це може бути трішки небезпечно.

crasna красноїльська полонина
От поки пан Петро Брижак витанцьовує, де його дружина, що вона думає про це?

crasna красноїльська полонина
От поїде за сині гори - будете знати. (Фото розміщене на прохання невідомих мені восторжених жінок :о).

crasna красноїльська полонина
Павільйонно-офіційна частина свята цьогоріч трішки змінилася.
На першій полонині як - зустріли, провели, налили, повмовляли випити...
crasna красноїльська полонина
(на фото М.Папієв вказує напрям, куди жителькам села Чудей варто відправитися з своїм екологічно чистим самогоном)


В 2012 р. до огірочків, самогону, древньої точилки для реманенту з Чудею (губернатору запропонували спочатку 50 грам, а потім тицяли у руки сокиру. В горах знають, в якій все має бути послідовності) додалася концертна програма. В КОЖНОМУ селі. В кожному.

crasna красноїльська полонина
І клянуся всім, чим там зазвичай клянуться: в кожному селі ця програма була розкішною. (Саксофоніст з картинки пускав мені очима таких бісиків, що я знітилася і втекла).

crasna красноїльська полонина
А самим-пресамим став для мене виступ неймовірної, світлої Георгіни Паскал з Ропчі 9вона ліворуч на фото).


Ця вкрай інтелігентна, розумна жінка має дар - вона не знає нот, але складає дойни (тужливі румунські пісні, аналог наших дум). В дитинстві вона бігала до лісу і повторювала за пташками - вона вміє відтворювати голосом спів будь-якої пташки.


Просто неймовірно.

Красноїльськ, хочете пораду (непрошених порад ніхто не хоче, але раптом)? І пані Георгіна, і хороші дитячі колективи, і народні оркестри мають бути на сцені і для всіх - а не лише для купки бомонду і захеканих журналістів, які граються в традиційну забавку "хто кого перештовхає, щоб зробити вдалий кадр".

crasna красноїльська полонина
Ні, сцена ж була - і концерт на ній був.

crasna красноїльська полонина
І прекрасне "Бабине Літо" зі Скали-Подільської (а.к.а "Забава" з П'ятнияан. З назвою плутанина, але керівничка - розкішна Наталя Фаліон) заспівало про трамвай, який не ходить по селі.
Були і румунські гості, але голосніше і найдовше виступав якийсь умца-умца, автор "Хіта" (це він сам так сказав) "Лише у нас на Україні". Дикий гидкий ерзац з примітивними мелодіями, кому потрібно скочуватись до рівня цього самохвалька?

crasna красноїльська полонина
А ще на сцені нагороджували найкращих вівчарів (цей минулоріч був ватагом).

crasna красноїльська полонина
Ой, дідуся я пам'ятаю ще з того року, він і тоді був.

Цьогорічного ватага я візуально давно знаю: у нього ресторан у центрі селища, його на кожній маланці мучають маланкарі. Він мені ще в тому році сумно казав, коли його натовп схопив і поніс, закружляв: "Девушка, для "В мире животных" снимаете?"
На полонині він теж трохи був не у своїй тарілці, нітився, не знав, куди себе подіти.

crasna красноїльська полонина
Ватру довго заливав дощ, тому перед запаленням її щедро залили керосином.

crasna красноїльська полонина
Навіть керосин не допоміг, горіти все ніяк не хотіло, хоровод розбігся, ватаг вронив на землю смолоскип (і трава зайнялася відразу)... Потім принесли ще дуже багато керосину - і все запалало. Тільки антуража у вигляді танцюристів вже не було. Минулорічно-вогняних кадрів тому цьогоріч немає.

crasna красноїльська полонина
Бринзи було ще більше, ніж в 2011 році, і це правильно. Брали охоче, я бігала куштувала різну. всі хороші, не те що в нас на базарі - з вапном.

crasna красноїльська полонина
І доїння кіз і овець було - як і минулого разу.

crasna красноїльська полонина
Тваринок було навіть набагато більше.

crasna красноїльська полонина
І не лише на міні-полонині.

crasna красноїльська полонина
Для вдалого (справді вдалого, а не для галочки) продовження свята у часі красноїльчанам варто зробити 50 на 50: половину традиційних елементів, половину нового чогось щороку. Ні, вівчарі не повинні відправляти на полонину страусів, сидячи на харлеях. Архаїка хай буде як є. Але без обов'язкових нових вкраплень свято стане Путилою-2, а кому це потрібно? Автоматизм не синонім щирості.

crasna красноїльська полонина
Атракціони для дітлашні хай лишаються - де вони ще коли на биках покатаються, в Карпатах-то? :о)

crasna красноїльська полонина
Може, кінні перегони? Красноїльські пацани - природжені джигіти. Може, показ стародавніх костюмів, чи майстер-класи з народних промислів, чи навіть хорове вивчення місцевих танців і пісень - потрібно завжди щось нове, а то лише відкриття, нагородження, ватра, похід губернатора селами і банкет - трохи примітивно, якщо без щорічної родзинки.

crasna красноїльська полонина
Горяни - люди дуже щирі, але теж мають розуміти: стендів багато - і на всіх чиновникам наливають. Вони не можуть все це пити, їхнє оточення теж. На кадрі Нижні Петрівці від щирого серця протягують баді-гарду губернатора, який рятує свого господаря від зливи, хрусткий огірок. Ну куди йому той огірок, а?
Пригощання я б забрала від чиновників - нехай села одне одного пригощають і потім вирішують. у кого смачніше було. А вельможі і так не голодні, повірте.

crasna красноїльська полонина
Купити собі вишиванку на полонині можна запросто - від скромних до розцяцькованих бісером, як оці. Мені знадобилося кілька років. щоб дорости до відрази до такого: це шароварщина від вишивання. Дуже яскраво і працеємко, але дуже вульгарно і не відповідає дійсності. Ніхто раніше таких обладунків з намистинок на собі не носив, та й колористика вельми сумнівна.
А бо це не красноїльські майстрині.

crasna красноїльська полонина
Ось як це було колись - і є в Красноїльську. Пістряво, але по-справжньому. Я наробила мільйон кадрів з вишивками, але вам тов се нецікаво, тому закінчую. :о)Репортаж в УНІАН
ПосиланняВідповісти

Comments:
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
[User Picture]From: virsanna
2012-05-21 07:40 am (UTC)
Дяка, пані Блека.
А можна все-таки мільйон кадрів з вишивками теж показати? Бо ж цікаво!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 08:13 am (UTC)
ок, пару штук потім загружу :о)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
From: svelichko
2012-05-21 07:58 am (UTC)
Природа, краса, все справжнє! Дух захоплює! По доброму трохи заздрю тим людям. А там де на фото доїли овець, то одна нібито коза з рогами?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 08:13 am (UTC)
та де одна, там кіз повно було. Вони дружать, виявляється, - кози і вівці :о)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: livejournal
2012-05-21 08:30 am (UTC)

No title

Користувач sbks посилається на ваш запис з No title пишучи: [...] Ще красоти тут [...]
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: serzh_crx
2012-05-21 08:31 am (UTC)
Дякую)
+1 --- А можна все-таки мільйон кадрів з вишивками теж показати? Бо ж цікаво!
справді! :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 01:59 pm (UTC)
зроблю якось окремий пост, але там будуть не так мої картинки, як мамині. вона теж від такого мліє, а я ж лише гудзик вмію пришити, це мій рукодільний максимум :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: waterslonique
2012-05-21 09:37 am (UTC)
Щось в них з ватрою цього разу не пішло - на тій твоїй фотці, що ми в Фокусі публікували, горить так, що аж копченим зі сторінок пахне))
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 10:04 am (UTC)
я ж в тексты пояснила - деревина мокра, туди заляли тонну керосину, щоб хоч трохи запалало :о)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: garik_orlov
2012-05-21 09:45 am (UTC)
Шановна, ну то вже моветон на Путильщину стільки фекати)
Путильскі свята - давні та традиційні.
Вам не подобається що там нічого нового? Так нічого й не має бути.

То місцеве свято - для своїх, а не туристичний проект, де організатори думають чим би того туриста заманити та щоб йому сподобалось.
Ті хто приїзджають на Путильщину - гості, а не світле майбутнє району з грошима.
Вони можуть приєднатися до місцевих та розділити їх свято, а можуть поїхати туди де вони фокус-група, де роблять свято саме для них.

ПС: де ті румуни стільки наших гуцулів виписали?)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 10:06 am (UTC)
а де саме гуцули, є? Це добре,к ажіть де саме, бо я ж і не орієнтуюся :о0

і я не на Путилу фекаю, а на радянщину з опудалами кабана. Це вже теж фольклор, але радянський :о)
в мене зараз от дилема - я ввечері 26-го прилітаю з Італії і не знаю, добиратися відразу додому - чи додому через путилу. з одного боку - опудало кабана. з другого - буде реальний шанс купити ту картину з маланкою. Думаю от:)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: livejournal
2012-05-21 10:53 am (UTC)

Как узнать исконного русского, тем более, русского пат

Користувач j_mihalych посилається на ваш запис з Как узнать исконного русского, тем более, русского патриота? пишучи: [...] рафии украдены без разрешения тут http://kamienczanka.livejournal.com/223559.html [...]
(Відповісти) (Thread)
From: (Anonymous)
2012-05-21 11:05 am (UTC)
Пані каменчанко! Та вже приїдьте в Путилу ми подаруємо Вам опудало того каба єк єго так моцно любите. А ше знайте, шо Путила то є дійсно гуцули і свєто то наше і єк хочимо то так єго і провадимо. А Красна, ну списали з нас, ну пнутси зі шкіри, шос хотя зробити Франц і компаха. А ну шо в них буде через 5 літ, не кажу через 49, а? То вжі єк прибудете за кордону, то покажітси до нас, бим знали, єк ви виглідаєте, така вредна з фотоапаратом. Єк казав фуйко : " А шо пишиш, писало би тя бучем!"
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 12:21 pm (UTC)
а ви мої звіти з путильської полонини за попередні роки перегляньте, там є мої фоти, так і впізнаєте. :) тільки я здачу можу дати:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(без теми) - (Анонімно) Expand
From: (Anonymous)
2012-05-21 12:46 pm (UTC)
І я дуже приєднуюсь до прохань виставити вишивки, просто без тексту, головне, щоб взір було хоч трохи видно! Наперед вдячна, Люда (постійна читачка).
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 12:47 pm (UTC)
ну в мене так, щоб одні вишивки, і немає, чесно. але такі масові прохання таки подіяли - як приїду за кілька днів, зроблю вишивко-пост. :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: gulbe
2012-05-21 04:47 pm (UTC)
ой, який дідусь охайний, прям аж сяє його вишиванка і сердак (я не переплутала назву цієї одежини?)
яка бринза....
а тваринки! я дуже люблю фото, коли об"єктив прям на морду тварини наводять - такі вони виходять людяні і зворушливі. і козу би я зараз подоїла з великим задоволенням.
дякую за репортаж!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 04:57 pm (UTC)
та вони завжди зворушливі. навіть без об'єктивів. і добре, що їх вчора було так багато
(Відповісти) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2012-05-21 05:44 pm (UTC)
Кльово :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: ulcwest
2012-05-21 06:17 pm (UTC)
супер світлини! і як це всюди встигаєте? :-) якою камерою зроблені фото? успіхів!!!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-21 06:47 pm (UTC)
canon 7d, як і раніше, він в мене вже третій рік. Дякую, але сама я не дуже задоволена кадрами :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: lekssus
2012-05-21 07:18 pm (UTC)
Красота:))))))))))))))))))))))))))))))))))
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-28 05:59 am (UTC)
а що ж пропустили?:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: smorodynka
2012-05-22 09:30 am (UTC)
Гарно як))) Сир, коні, вишиванки))
Знаєте, побачила на Ваших фотографіях, що більшість панянок у зелених кольорових шустках - я завжди думала, що вони всі з тієї ж опери, що й Павлоградські... з російського - одним словом...
А тут бачу, що вони скрізь... цікаво, хто у кого їх перейняв...
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-28 05:59 am (UTC)
в зелених хустках (однакових) - дітки з місцевої школи. Все інше в них індивідуальне - сорочка в кожної по-своєму розшита, камізелька. спідничка - а от хустки однакові. може, щоб вчительці було їх легше до купи збирати? (з таких самих причин в піонерське моє дитинство нас у Польщі купатися в озері відправляли у галстуках - щоб піонера, якщо топитися почне - було відразу видно).
(Відповісти) (Parent) (Thread)
From: (Anonymous)
2012-05-22 12:36 pm (UTC)
Хто хоче зробити шукає шляхи, а хто не хоче шукає причини!
Чого Ви варті без фотоапарату і Інтернету!
Мильна бульбашка! Красива, яскрава але тимчасова!
Привіт з ПУТИЛИ!!!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2012-05-27 06:30 am (UTC)
.за красиву подякувала.
а ви чого варті без дощику?
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
(без теми) - (Анонімно) Expand
(без теми) - (Анонімно) Expand
(без теми) - (Анонімно) Expand
(без теми) - (Анонімно) Expand
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>