?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Коляда в Криворівні, 7 січня 2010 року. [січень. 8-е, 2010|11:21 am]
Blacky
[Tags|, , , ]

Молодий колядничок в Криворівні

Репортажна булочка має бути свіжою, сьогоднішньою. Я ж маю трошки черству, бо вчорашню. Я невинна, обставини так складлися, чесно!
До Криворівні від Кам'янця якихось 210-200 км, але так як в водії бусів в Україні беруть лише православних фанатиків, купа відмін на транспорті. Добиралася що туди, що звідти, важко. Описувати не буду, просто фактаж: коли добрий водій буса на Верховину висадив мене з свого переповненого тарантасу (20 сидячих і 44 стоячих пасажири) просто біля церкви в Криворівні, в мене голова йшла обертом так сильно, що я змовчала. Я. Змовчала. Не прореагувала. Сили не було :о(. На ось таке:
Під церквою вже стояло два туристичних автобуси. Туристи піднімалися наверх до храму, а деякі ще палили біля транспорту. Від зграйки молоді (четверо чоловік, три хлопця і дівчина) до невеликого кенотафу січовим стрільцям (хрест і два прапори, жовто-блакитний і червоно-чорний) відірвався худий і неприємний зовні молодик, підійшов до прапорів і демонстративно плюнув на червоно-чорний. Його товариші загиготіли, хтось сказав: "О-очень умно!" Всі гуцули Криворівні зараз йшли до церкви. З топірцями-бартками. Але не попри могилу стрільців.


12-15 на годиннику, навколо церкви натовп селян і приїжджих, погода поки що не тішить.
Гори в Криворівні взимку

Такий наплив народу не дивує - після шикарної статті Кушніренків в рідних моїх "Карпатах" всі вже знають, де шукати гуцульську автентику. Тільки от точного часу початку дійства не відає ніхто, крім, можливо, місцевого священика. А він зайнятий, у нього служба.
До вдягнутого в бляшаний костюмчик храму підтягаються колядники.
Колядники йдуть до церкви в Криворівні

Тут і літні люди, і молодь, і навіть діти.
Молоді колядники в Криворівні

Поміж колядниками і натовпом ходять зі скринькою, пожертви збирають. На церкву. Хочуть, напевно, ще й нижній ярус зрубу нещасної святині на консервну банку-бляшанку перетворити.
Збирають пожертви в Криворівні

Колядники. Показую маленькі, тиркнувши на властивості картинки, можна подивитись на великі:
Колядники у Криворівні Юний колядувальник. Модник

П'яний колядувальник Коляднички біля церкви в Криворівні Найменший колядничок Криворівні Колядувальник з Криворівні

Всі колядувальники (принаймні, їхня верхня половина) в народних строях: вишиті сорочки, темно-червоні або сірі розшиті сердаки, яскраві кептарі (штани і мешти в народу сучасні). Деякі дівчата і жінки з Криворівні теж вбрані в традиційні шати.
Взуття в Криворівні

Прикраса на шляпі гуцула

Роздивляються одна одну, вихваляються обновками (гостромодна леопардова тенденція вже й до Карпат дійшла):
Хвастається кожушком. Позичила

Он які є гарненькі:
Красуня з Криворівні

Хочете ще? Та будь ласка:
Дівчата в Криворівні Дівчата в Криворівні

Ось яка гуцульська краля. Чесно призналася, що в такому взутті на снігу трохи зимно, але ж як виглядає!
Гуцульська модниця з Криворівні

А коляда все не розпочинається. Вже по першій годині, скоро друга.
Очікуючи на коляду в Криворівні Очікуючи на коляду в Криворівні

Натовп фотографує - і затято - поки що бачить.
Фотосесія у Криворівні на коляду

Чоловіки-колядувальники ходять за стару дзвіницю на перекури. З трембітами на фоні гір виглядають таки фотогенічно.
Перекур перед колядою
Трембіти чомусь обмотані синьою ізолентою. А це вже не так фотогенічно.

О, здається, скоро почнеться: музиканти почали готуватися. 14-00, дві години під церквою стоїмо.
Скрипалі у Криворівні

Я знаю, як це виглядає: непогано, так? Музично. Насправді треба взяти до уваги, що люди ці консерваторій не закінчували і Ліпінського з Паганіні не обожнюють. Грають як вміють. Вміють переважно лише одну-дві мелодії.
Народ тим часом підтягується до храму. Між народом з діловитим поглядом ходить товстенький рудий кіт, час від часу треться об ноги колядувальників і дає себе носити на руках туристам.
Бляшана церква в Криворівні на коляду

Все, священик вийшов. Досить харизматичний, правда, голос тихенький. Командує колядувальниками як весільний оператор молодятами. Встали зараз тут, потім пішли туди, тристи, будь ласка, відійшли ось туди, люди з камерами стали он там, перші два ряди колядувальників, а ну присядьте. Групове фото зробимо.
Групове фото перед початком колядування

І ось тут, як на мене, і лежить головна відмінність обожнюваних моїх маланок від карпатської коляди. Коляда відбувається під пильним священицьким оком, а тому, як і все, приватизоване церквою, позвбавлена драйву, нерву, азарту життя. Літні колядувальники завчено співають довжелезні колядки, молодь переважно плутається в словах і вступає лише там, де чує знайомі фрази. Рухи теж усталені, канонізовані, як позиції ніг в балеті. Зараз ми робимо це, потім це, потім ще то - на коліна перед храмом - і підемо по селу. Я все розумію, ритуальність і мусить бути такою, з свідомістю, виведеною з гри, з завченими з малечку словами і діями. Але від того ще більше чекаю на маланки :о).
Ну і не всі роблять це механічно й на колядуванні. Є погляди, що горять якимось священим полум'ям радості від дійства, є щирі посмішки, є вони. Хай будуть, і хай їх буде більше. Шкода буде, якщо цей прадавній звичай перетвориться в шкільний завчений монтаж з приводу свята.

Скрипаль у Криворівні

Та я відволіклася від дійства. Колядники стають у коло і по черзі підходять до священика. Той кропить їх і дає цілувати хрест. Епідемія свинячого, козячого і інших грипів цих людей не обходить.

Ось так і починаються епідемії

Благословення на коляду

Всі підійшли, всіх покропили. "97", - здивовано-радісно шепоче священик сусідам на ґанку. Ого. Писали, до коляди стають АЖ до восьмидесяти чоловік. А тут - 97. Рекорд!

Початок колядування в Криворівні
Все, почалось. Колядувальники вистроюються великим колом навколо хреста. Меньше коло - скрипалі. Обличчям до храму, вже перед новою дзвіницею - трембітарі. Духова секція - по боках. До речі, і давно гуцули роблять роги з алюмінію - чи це вже так погано діє на свідомість бляшанка замість церкви? Скоро й кожушки з бляхи шитимуть...
Бляшана духова секція

За командою трембіти піднімаються в повітря, духова секція дує в свої роги. Шум стоїть - огого. Назвати його мелодійним не наважиться ніхто, та тут якось і не йдеться про мелодійність: гуцули сповіщають горам і світам про своє свято, не більше. З цим завданням і алюмінієві рури з ринв справляються.

Гуцули біля церкви в Криворівні
Перед храмом - гуцули без інструментів, з бартками, котрі вони злегка підкидають ритмічно в повітря.

Нарешті головний колядувальник і за сумісництвом сільський голова Криворівні Іван Зеленчук дзвенить дзвіночком: коляда розпочалася:
Іван Зеленчук

Прикраса на шляпі гуцулаЗеленчук з ватагою колядує

Колядники відправляються ватагами в похід навколо храму. Кожна ватага - десь по 10-12 чоловік. Йдуть співаючи і граючи. Відходивши потрібну кількість разів, зупиняються перед церквою і вклякають. Повністю на коліно не опускається ніхто: відлига, під ногами мокре болото, штани мастити шкода - колядникам же по всьому селу ще ходити доведеться, хочеться бути гарними.
Іван Зеленчук і інші колядники перед церквою


Колядують в селі почергово. Ще за три місяці до Різдва селяни починають записуватися «на коляди» — складають список осель. «Ми більше не годні, як три-чотири хаті в день обійти», — пояснюють хлопці. Запопасти колядницький гурт саме 7 січня вважається дуже почесним — селяни змагаються за це поміж собою, як і за те, щоби колядники були з їхньої «фамілії». «Бути колядником — гонорово. Лиш абикого не беруть, — каже пан Зеленчук. — То є добірне товариство. Чоловіки мають бути порядні і ґазди добрі. Парубки — скромні й до роботи спритні. Аби в них трохи був голос, аби не гутіли, як медвідь. Аби були музикально замислені…». Якщо колядник лихословить або забагато пригощається, його можуть із гурту попросити геть. А це в селі вважається великою ганьбою.

За старших у колядницькій ватазі «береза» і «виверця». «Виверця» — організатор-адміністратор: він збирає на репетиції і на коляду, слідкує за порядком, одягом і дотриманням традицій. «Береза» відповідає за творчу частину. «Головно його обов’язок — керувати в коляді, — пояснює син «берези», колядник Іван Зеленчук-молодший. — «Береза» — це щось таке, як режисер».

Він у колядників — найбільш шанована людина. Це — душа гурту, керівник усього дійства. Він прослуховує і добирає колядників, вчить з ними голосові партії і слова, сам знає напам’ять до півсотні колядок і ще більше звичаїв, починає кожну колядку, веде мелодії, загалом керує дійством. «Береза» визначає кому і що співати, скільки бути в гостях, міру їжі й питва. Разом із «виверцею» він наглядає за моральністю підопічних. Адже традиція велить їм берегти духовну й тілесну чистоту впродовж усього часу коляди. «Ми та як святу ношу носимо, — пояснює пан Зеленчук. — Нам не можна бути з жінкою, невольно самим просити жінку в танець. Аж коли розплясуємося в Йордан на ріці та розціловуємо хрест — отоді стаємо так нарівні, як всі».


Для мене ж зараз шанс зайти-таки у храм,сфотографувати інтер'єри. Ось який свічник чудовий.
Іван ЗеленчукГуцулсьький свічник у церкві Криворівні

За пересуваннями колядників навколо храму слідкують всі, хто тут зібрався. Навіть от такій малечі цікаво:
Ой, колядувальники йдуть!

Ну і що, що тут ніякого телебачення і мало представників ЗМІ. Колядувальники мають своїх операторів і фотографів:
Гуцулсьькі оператори
Все дійство займає менше години, після чого колядувальники розходяться селом в усі боки.

Коляднички йдуть Криворівнею

Їм доведеться підніматися до найвіддаленніших хат в усіх кутах села - і віншувати з святом жителів Криворівні.
Гори в Криворівні

Я рада, що була там і бачила це. Бачила з вікна бусу коляду в Буківцю: гуцула на коні верхи, групу колядників на порозі хати. Значить, весь Верховинський район яскраво святкує. В Заболотові ранком ходили діти-колядувальники. В Косові зустріла дві такі різні групи:
Коляди в Косові
Коляди в Косові
Але, погодьтесь, це трохи не те. В Криворівні - краще. :о)Колядники в Криворівні, 2010 рік
ПосиланняВідповісти

Comments:
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
[User Picture]From: pilepina
2010-01-08 09:56 am (UTC)
а что ещё и где будет происходить?

очень хочется поездить, посмотреть, ощутить
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 09:56 am (UTC)
ви мене як оракула запитуєте :)
Я ж там вчора в перше була :)
Кажуть, коляди до 10 січня ходять по селам.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: proidysvit
2010-01-08 09:58 am (UTC)
Дивно:в Франківську сніг є,а в Криворівні нема)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 10:00 am (UTC)
ви тільки перше фото побачили в пості просто :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: piglet1276
2010-01-08 10:02 am (UTC)
Справді - фантастично. І з погодою пощастило.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 10:04 am (UTC)
ага. особливо коли майже годину вранці в Заболотові в густому холодному тумані ловила попутку. :) Думала, відморожу всі ноги.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: smorodynka
2010-01-08 10:05 am (UTC)
всегда с большим интересом читаю ВСЕ, что вы пишите!
отличные фотографии))
вы видите такие моменты, нюансы....

восторг)))
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 10:07 am (UTC)
дякую, але неправда:) От в статті в "Карпатах" про це дійство дійсно кльові фоти. а я так не вмію, на жаль. та й ожливості такої не було - треба було до вечора додому повернутися.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: slon66
2010-01-08 10:08 am (UTC)
Спасибо! Замечательно что сохраняются традиции. Посмотрел на фотографии, потом в сервант, там у меня уже 30 лет стоят две фигурки гуцулов с трембитами. А вот топорик раздобыть увы не удалось.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 10:20 am (UTC)
а в мене є тільки топірець. Правда, такий, декоративний. Думаю, ще з тих він часів, коли бабця працювала адміністратором найдешевшого кам'янецького готеля при ринку. Там часто зупинялися косівські гуцули - сувеніри привозили продавати. Часом дарували бабці писанки, дерев'яні ручки, от і топірець дістався простельний :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: alexjourba
2010-01-08 10:58 am (UTC)
Дякую тобі! Це чудове свято! (sorry for my English) :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 11:03 am (UTC)
Чудова українська :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zirvygolova
2010-01-08 11:26 am (UTC)
один слих в сінгу, інший - в траві))
файно!
шкода шо в них Різдво тоді шо й в нас гг. тобто на Різдво я з родиною і ніколи туди не потрапляю(
а завтра, на третій день, десь на Гуцулії можна знайти подібні обряди?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 11:28 am (UTC)
В статті, яку я так відчайдушно лінкую, сказано, що вони такі по селах аж до водохреща ходять. так що цілком встигаєте, навіть кілька разів :)
а шо таке слих?
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: airborn76
2010-01-08 11:33 am (UTC)
шкода тільки, що з’являється ерзац

прагматизм та практичність
що тут поробиш
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 01:15 pm (UTC)
Знаєте, Платоне, роги з алюмінію - це вже навіть не ерзац, це звіздєц.
А чого ми, до речі, до цього часу викаємо? Начебто знайомі ж.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: zirvygolova
2010-01-08 11:39 am (UTC)
"худий і неприємний зовні молодик, підійшов до прапорів і демонстративно плюнув на червоно-чорний. Його товариші загиготіли, хтось сказав: "О-очень умно!" Всі гуцули Криворівні зараз йшли до церкви. З топірцями. Але не попри могилу стрільців"
пздц.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 01:19 pm (UTC)
саме так.
я взагалі по життю той ще ментор - сказуються 8 років роботи вчителем. Зупинити незнайомця і прочитати йому лекцію про гуманне поводження з тваринами чи відібрати вшколяра цигарку і нагримати на нього - мені на раз. але мене ТАК шатало тоді - не змогла ніц зробити, бо ледве на ногах стояла. їхала стоячки, навіть триматися було ні за що, зперта з усіх боків так, що сумку довелось якось між ніг затискати. а то я б не промовчала.
а потім з тієї ж групи товстий дядя підійшов до гуцулочок і запитав:
"Ну, когда вы уже танцевать начнете?"
Ті не втямлять, він про що.
"Ну парни же будут петь, а вы танцевать вокруг церкви, да?"
Ага. І коти навколо вприсядку підуть, а лєтучіє миши на крише платочкамі замашут і спляшут.
Я розумію, що "Схід і Захід разом", але коли підвалини світогляду настільки різні - боюся, ніц з того не вийде.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: sergiy_shyshkin
2010-01-08 11:41 am (UTC)
От вміє Людина,,, душу вкласти...
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 01:21 pm (UTC)
там 97 людей, плюс ще жінки.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: leorybka
2010-01-08 12:47 pm (UTC)
Какие вышивки обалденные... Слууушай, а можешь мне прислать вот эту фотку: http://i599.photobucket.com/albums/tt71/kamienczanka/koliada/_MG_8086.jpg в большем разрешении, хотя бы только кусок с вышивкой? Очень хочется рассмотреть это чудо.
Очаровал юный гуцульчик с длинным хайром и серьгой в ухе :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 01:27 pm (UTC)
момент. Мило в тебе те саме?
А гуцульчик ще й з проколотим вухом і дивовижно-блакитноокий. а мама його для мене ходила за розкладом автобусів, добра жінка
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: lad_dal_lad_dal
2010-01-08 12:56 pm (UTC)
супер просто! дуже цікаво
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 01:23 pm (UTC)
якщо чесно - на фотах воно трохи динамічніше. насправді там було все затягнуто трохи, от якби знаття - приїхала б відразу на дійство, а так - дві години чекання трохи інтерес притлумили
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: lusiena_7
2010-01-08 02:17 pm (UTC)
дуже цікаво. дякую. вже який рік мрію туди поїхати - самій побачити все.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 02:21 pm (UTC)
це непродуктивно. треба брати і їхати. там на туристів реагуюсь самим правильним способом в світі - НІЯК. а колядуватимуть аж до 20 січня, так що ще встигнете:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: chartreusekitty
2010-01-08 05:10 pm (UTC)
What great photos. Thank you for sharing them. This clothing is just beautiful. I'll bet the embroidery is amazing close up. So much work!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-08 05:17 pm (UTC)
Village girls and women made all the embroidery by themselves and they are very proud of it :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: bestofdesp
2010-01-09 02:50 pm (UTC)
просто чудово, аж самому захотілось туди потрапити, фото такі цікаві :)
Красиві там традиції в горах!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-01-09 03:04 pm (UTC)
там же саме головне - вже як вони по хатах колядують, по 3-6 годин в кожній хаті. але для цього в мене не було часу :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>