Blacky (kamienczanka) wrote,
Blacky
kamienczanka

В Борщівському краї цвітуть вишиванки.

140.62 КБ

Ви все правильно зрозуміли: минув тиждень - і в нас черговий випуск, на цей раз програми "Дозвілля патріота". Минулих вихідних фестивалила вся Західна Україна: Рахів, Буськ, Броди, Ворохта, Зарваниця, Вінниця, Заздрість - і Борщів. Правильний вибір був саме Борщів, і ніхто не переконає мене в зворотньому.


125.80 КБ

Цього разу з жартами буде туго, бо я реально розчулена і вражена. Мабуть, по позитивним відчуттям сьогоднішній фест в Борщеві - на другому місці після фантастичної карпатської Маланки. Соррі, Зборови-Меджибожі-Франківськи, ви всі кльові, але Борщів - як і Маланка свого часу - взяв щирістю. Таке за жоден бюджет не купиш.

89.04 КБ

За шаленою кількістю халявної їжі борщівський фест трохи нагадував наше свято вареника. Головна відмінність полягала в тому, що в нас всі яства роздавали лише після того, як їх в порядку живої черги опробують чиновні небожителі, а тут наливали-пригощали ще навіть до офіційного відкриття фестивалю, а очільники області і району не ходили від стола до стола з виделками і ложками, а самі варили 100 літрів борщу, який потім відвідувачам теж роздали.

Ну от, власне: це знято за годину до фідкриття фестивалю:
95.68 КБ

Фестивалів було відразу два: менший, фестиваль борщу "Борщ'їв" як матрьошка ховався в більшому - традиційному вже для райцентру фестивалю вишивки з дещо колгоспною назвою "В Борщівському краї цвітуть вишиванки". Задовга назва виявилася рядком з пісні, яку потім на стадіоні співали сотні, і співали на пам'ять - місцевий хіт, і якщо я його не знаю, це ще нічого не означає.

97.04 КБ

Але почнемо з початку. Фестивалити районний спорткомплекс мав з 14-00, але вже близько полудня туди стілкалися глядачі. Мінімум кожен третій був в вишиванках - і не тому, що брав участь в якійсь самодіяльності, а просто тому, що він - українець, і в його місті - свято.

84.31 КБ

Хто вишиванки не мав, міг придбати - були і тернопільські, і буковинські майстрині, причому їх було реально багато.

108.70 КБ

Ціни? Як вас цікавлять ціни, вам треба машиною часу повернутися на тиждень тому в Франківськ, там, кажуть, і за 80 гривень вишиванки були. В Борщеві ціни починалися мінімум від 500 гривень - і піднімалися до 8 тисяч за розшиту бісером сорочку.

107.37 КБ

Бо, бачте, вишивають по всій Україні, але борщівська вишивка - особлива і унікальна. Чорна (кажуть, бо виникла через жалобу жінок, чиї чоловіки загинули в боротьбі з турками), вона вкриває весь рукав сорочки.
117.53 КБ

Але це ще не вся фішка. Сіль в тому, що ось ці сорочки на сусідніх картинках - і СОТНІ інших на гостях і учасниках фесту - СТОЛІТНІ. Жінка з Більче-Золотого казала: "Бабця померла в віці 75 років, і було це 26 років тому, а в цій сорочці вона заміж виходила!"

96.43 КБ

Цій теж не менше восьмидесяти (не дівчині, ні, сорочці. Дівчина з >Стрілківців).
Ці сорочки не перуть - їх вдягають лише в дуже великі свята, а в інший час дбайливо зберігають в скринях.
Я бачила зелений коц з 1880-х років. Я бачила столітні вишиті босоніжки - неймовірно гарні, я б такі носила - нехай і стоптані вони вже давно. А вже скільки я бачила вишиванок..!



Тим часом, як мені і обіцяли працівники краєзнавчого музею в липні, на другому поверсі Руського дому в центрі міста таки відкрилася виставка історичної вишиванки з фондів музею - і подивитися там було на що.

61.17 КБ

Тим часом на стадіоні накривали столи:
133.31 КБ

Парило. У затінку команди області грали в... е-е-е... це ж волейбол? Чи гандбол? Я не розбираюсь:о)
100.08 КБ

Пора була обідня: час годувати дітей (дітей в Борщеві багато)



На малій сцені з'явився мій давній фаворит - гурт "Забава" зі Скали-Подільської (насправді з П'ятничан на Чемеровеччині). Котрі "трамвай не ходить по селі" - і котрих прєдводітєльниця, двохметрового зросту валькірія Наталя Фаліон, є реальною зіркою. При цьому розумною. Не здивуюсь, якщо час від часу вона хапається за правий бік - знаю я цих розумних жінок, всі як одна жовчні. :о)


Вона чудова :о) До речі, невідомий мені до сьогодні Роман Солило а.к.а. Ганя Полупанцева cмалив по-серйозному, я вже наскільки загартована, а регіт стримувати не могла. Дуже смішний. (Не те що якийсь гуморист пізніше, який читав, відповідно, гуморески на кшталт: "Що ти вариш борщ червоний, він комуністичний, навари мні синьо-жовтий, він патріотичний". Ха-ха *серйозно*. Ха. Ха. Солило був крутий. І пані Наталя крута.


Тут жодного фотошопу - для одного з конкурсів валькірія зі Скали вибрала в натовпі чоловіка собі до пари - і собі ж до поясу. На жаль, валькірія не врахувала той факт, що манюня з натовпу, якого Ганя називала Антибіотиком, виявився абсолютно п'яним (таким був, здається, на фесті лише він один - дивовижно культурна була публіка). Антибіотик виплясував, почував себе кіно-дівою і не хотів йти зі сцени. Відвели під білі рученьки кудись далеко-далеко його два міліціонери.

122.00 КБ
Публіці й без нього було весело :о)

Тим часом в двох столітрових казанах дві команди - влада і шоу-бізнес - взялися варити борщ. Від влади були голови обл- і рай-держадміністрацій, за шоубіз віддувалися лише Тінь Сонця (обіцяні Гайдамаки і Сандулеса не приїхали, напевно). В Меджибожі Тінь Сонця теж був - і там я його теж не чула. Але тепер в разі чого, якщо мова зайде, зможу вставити: "А, Тінь Сонц! Знаю-знаю. Вони класно чистять цибулю і вправно варять борщ!"



Журі тим часом підраховувало голоси, віддані за інші борщі (їх було під 50, і всі, мама каже, різні - я спробувала лише один, я не фанат).

106.87 КБ

А там і столітрові казани поспіли. Перемогу потім журі присудить владі. Тому покажу лише фоти з роздачі борща від Тіні Сонця народу:


Коли всі об'їлися, народ почав просто, не за командою, а ПРОСТО, від душі танцювати:
107.76 КБ

Ну, не весь народ, звичайно:
89.77 КБ

Поміж столами ходили польські гості, зачудовано тикали на кожному столі в бутель самогона і, дивно посміхаючись, запитували: "Цо то єст?". Їм тут же наливали, вони прозрівали, цо ж то било - і йшли до наступного столу.
121.15 КБ

Ще картинки:


Далі народ попросили ЛИШЕ ДВА РАЗИ (Зборів, ти чуєш мене? Чуєш? Галичани можуть бути ВВІЧЛИВИМИ і РОЗУМІЮЧИМИ, о Зборів!) покинути футбольне поле і всістися й на так переповнених трибунах - бо мало початися "дійство". Так і сказали. І воно почалося - одночасно з першими краплями грандіозної зливи.
І можете з мене сміятися, але мене Дійство пробрало.

44.23 КБ
Несподівано з усіх сторін поля пішли люди в вишиванках. Їх були сотні, може, й тисячі - і всі вони співали. Всі. Як один.

Люди в вишиванках, співаючи, утворювали кола - я не знаю, скільки було кіл, я сиділа перед операторською будкою, щелепа сиділа на траві поруч зі мною, мені було не до рахування кіл. Всі, ВСІ ці люди, всі ці сотні - разом танцювали народні танці. Краков'як, польку, "Канаду", ще якісь. Діти, молодиці, старі діди - ВСІ.



Люди в древніх, неймовірних вишиванках, танцювали під дощем, співали під дощем - і чорти ж забирай, це було круто. Коли економіка розхитана, вибори на носі, сусіди недружелюбні, коли позитиву навколо НУЛЬ, від розуміння того, яка все-таки культура стоїть за нашими плечима, яка ж вона несамовита, робилося легше. Отакі от заштрики патріотизму мають прописувати лікарі зневіреним.
Я пафосна, я знаю :о). І ж навіть на пмс вже не спишеш...
Люди були справжні. Подивіться, так не можна зіграти:
71.83 КБ

Люди були прекрасні.
92.48 КБ

От вони ще:


Свято, напевно, тільки-от закінчилося, злива була по-літньому короткою. Але нам час було повертатися додому. До звичних джинсів, до Muse з колонок, до легких овочевих салатів. Але десь існує-таки країна, жителі котрої ходять в вишиванках, співають "Ой чорна я сі, чорна!" і їдять борщ. З пампушками.


АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ФОТО-ЗВІТ З БОРЩЕВА
Мій репортаж на Укрінформі.Стаття в "Високому Замку"

100.33 КБ
Tags: Осінь, Свято, Тернопільщина, Фестиваль
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 171 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →