?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

В Борщівському краї цвітуть вишиванки. [вересень. 13-е, 2009|10:27 pm]
Blacky
[Tags|, , , ]

140.62 КБ

Ви все правильно зрозуміли: минув тиждень - і в нас черговий випуск, на цей раз програми "Дозвілля патріота". Минулих вихідних фестивалила вся Західна Україна: Рахів, Буськ, Броди, Ворохта, Зарваниця, Вінниця, Заздрість - і Борщів. Правильний вибір був саме Борщів, і ніхто не переконає мене в зворотньому.


125.80 КБ

Цього разу з жартами буде туго, бо я реально розчулена і вражена. Мабуть, по позитивним відчуттям сьогоднішній фест в Борщеві - на другому місці після фантастичної карпатської Маланки. Соррі, Зборови-Меджибожі-Франківськи, ви всі кльові, але Борщів - як і Маланка свого часу - взяв щирістю. Таке за жоден бюджет не купиш.

89.04 КБ

За шаленою кількістю халявної їжі борщівський фест трохи нагадував наше свято вареника. Головна відмінність полягала в тому, що в нас всі яства роздавали лише після того, як їх в порядку живої черги опробують чиновні небожителі, а тут наливали-пригощали ще навіть до офіційного відкриття фестивалю, а очільники області і району не ходили від стола до стола з виделками і ложками, а самі варили 100 літрів борщу, який потім відвідувачам теж роздали.

Ну от, власне: це знято за годину до фідкриття фестивалю:
95.68 КБ

Фестивалів було відразу два: менший, фестиваль борщу "Борщ'їв" як матрьошка ховався в більшому - традиційному вже для райцентру фестивалю вишивки з дещо колгоспною назвою "В Борщівському краї цвітуть вишиванки". Задовга назва виявилася рядком з пісні, яку потім на стадіоні співали сотні, і співали на пам'ять - місцевий хіт, і якщо я його не знаю, це ще нічого не означає.

97.04 КБ

Але почнемо з початку. Фестивалити районний спорткомплекс мав з 14-00, але вже близько полудня туди стілкалися глядачі. Мінімум кожен третій був в вишиванках - і не тому, що брав участь в якійсь самодіяльності, а просто тому, що він - українець, і в його місті - свято.

84.31 КБ

Хто вишиванки не мав, міг придбати - були і тернопільські, і буковинські майстрині, причому їх було реально багато.

108.70 КБ

Ціни? Як вас цікавлять ціни, вам треба машиною часу повернутися на тиждень тому в Франківськ, там, кажуть, і за 80 гривень вишиванки були. В Борщеві ціни починалися мінімум від 500 гривень - і піднімалися до 8 тисяч за розшиту бісером сорочку.

107.37 КБ

Бо, бачте, вишивають по всій Україні, але борщівська вишивка - особлива і унікальна. Чорна (кажуть, бо виникла через жалобу жінок, чиї чоловіки загинули в боротьбі з турками), вона вкриває весь рукав сорочки.
117.53 КБ

Але це ще не вся фішка. Сіль в тому, що ось ці сорочки на сусідніх картинках - і СОТНІ інших на гостях і учасниках фесту - СТОЛІТНІ. Жінка з Більче-Золотого казала: "Бабця померла в віці 75 років, і було це 26 років тому, а в цій сорочці вона заміж виходила!"

96.43 КБ

Цій теж не менше восьмидесяти (не дівчині, ні, сорочці. Дівчина з >Стрілківців).
Ці сорочки не перуть - їх вдягають лише в дуже великі свята, а в інший час дбайливо зберігають в скринях.
Я бачила зелений коц з 1880-х років. Я бачила столітні вишиті босоніжки - неймовірно гарні, я б такі носила - нехай і стоптані вони вже давно. А вже скільки я бачила вишиванок..!Тим часом, як мені і обіцяли працівники краєзнавчого музею в липні, на другому поверсі Руського дому в центрі міста таки відкрилася виставка історичної вишиванки з фондів музею - і подивитися там було на що.

61.17 КБ

Тим часом на стадіоні накривали столи:
133.31 КБ

Парило. У затінку команди області грали в... е-е-е... це ж волейбол? Чи гандбол? Я не розбираюсь:о)
100.08 КБ

Пора була обідня: час годувати дітей (дітей в Борщеві багато)На малій сцені з'явився мій давній фаворит - гурт "Забава" зі Скали-Подільської (насправді з П'ятничан на Чемеровеччині). Котрі "трамвай не ходить по селі" - і котрих прєдводітєльниця, двохметрового зросту валькірія Наталя Фаліон, є реальною зіркою. При цьому розумною. Не здивуюсь, якщо час від часу вона хапається за правий бік - знаю я цих розумних жінок, всі як одна жовчні. :о)


Вона чудова :о) До речі, невідомий мені до сьогодні Роман Солило а.к.а. Ганя Полупанцева cмалив по-серйозному, я вже наскільки загартована, а регіт стримувати не могла. Дуже смішний. (Не те що якийсь гуморист пізніше, який читав, відповідно, гуморески на кшталт: "Що ти вариш борщ червоний, він комуністичний, навари мні синьо-жовтий, він патріотичний". Ха-ха *серйозно*. Ха. Ха. Солило був крутий. І пані Наталя крута.


Тут жодного фотошопу - для одного з конкурсів валькірія зі Скали вибрала в натовпі чоловіка собі до пари - і собі ж до поясу. На жаль, валькірія не врахувала той факт, що манюня з натовпу, якого Ганя називала Антибіотиком, виявився абсолютно п'яним (таким був, здається, на фесті лише він один - дивовижно культурна була публіка). Антибіотик виплясував, почував себе кіно-дівою і не хотів йти зі сцени. Відвели під білі рученьки кудись далеко-далеко його два міліціонери.

122.00 КБ
Публіці й без нього було весело :о)

Тим часом в двох столітрових казанах дві команди - влада і шоу-бізнес - взялися варити борщ. Від влади були голови обл- і рай-держадміністрацій, за шоубіз віддувалися лише Тінь Сонця (обіцяні Гайдамаки і Сандулеса не приїхали, напевно). В Меджибожі Тінь Сонця теж був - і там я його теж не чула. Але тепер в разі чого, якщо мова зайде, зможу вставити: "А, Тінь Сонц! Знаю-знаю. Вони класно чистять цибулю і вправно варять борщ!"Журі тим часом підраховувало голоси, віддані за інші борщі (їх було під 50, і всі, мама каже, різні - я спробувала лише один, я не фанат).

106.87 КБ

А там і столітрові казани поспіли. Перемогу потім журі присудить владі. Тому покажу лише фоти з роздачі борща від Тіні Сонця народу:


Коли всі об'їлися, народ почав просто, не за командою, а ПРОСТО, від душі танцювати:
107.76 КБ

Ну, не весь народ, звичайно:
89.77 КБ

Поміж столами ходили польські гості, зачудовано тикали на кожному столі в бутель самогона і, дивно посміхаючись, запитували: "Цо то єст?". Їм тут же наливали, вони прозрівали, цо ж то било - і йшли до наступного столу.
121.15 КБ

Ще картинки:


Далі народ попросили ЛИШЕ ДВА РАЗИ (Зборів, ти чуєш мене? Чуєш? Галичани можуть бути ВВІЧЛИВИМИ і РОЗУМІЮЧИМИ, о Зборів!) покинути футбольне поле і всістися й на так переповнених трибунах - бо мало початися "дійство". Так і сказали. І воно почалося - одночасно з першими краплями грандіозної зливи.
І можете з мене сміятися, але мене Дійство пробрало.

44.23 КБ
Несподівано з усіх сторін поля пішли люди в вишиванках. Їх були сотні, може, й тисячі - і всі вони співали. Всі. Як один.

Люди в вишиванках, співаючи, утворювали кола - я не знаю, скільки було кіл, я сиділа перед операторською будкою, щелепа сиділа на траві поруч зі мною, мені було не до рахування кіл. Всі, ВСІ ці люди, всі ці сотні - разом танцювали народні танці. Краков'як, польку, "Канаду", ще якісь. Діти, молодиці, старі діди - ВСІ.Люди в древніх, неймовірних вишиванках, танцювали під дощем, співали під дощем - і чорти ж забирай, це було круто. Коли економіка розхитана, вибори на носі, сусіди недружелюбні, коли позитиву навколо НУЛЬ, від розуміння того, яка все-таки культура стоїть за нашими плечима, яка ж вона несамовита, робилося легше. Отакі от заштрики патріотизму мають прописувати лікарі зневіреним.
Я пафосна, я знаю :о). І ж навіть на пмс вже не спишеш...
Люди були справжні. Подивіться, так не можна зіграти:
71.83 КБ

Люди були прекрасні.
92.48 КБ

От вони ще:


Свято, напевно, тільки-от закінчилося, злива була по-літньому короткою. Але нам час було повертатися додому. До звичних джинсів, до Muse з колонок, до легких овочевих салатів. Але десь існує-таки країна, жителі котрої ходять в вишиванках, співають "Ой чорна я сі, чорна!" і їдять борщ. З пампушками.


АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ФОТО-ЗВІТ З БОРЩЕВА
Мій репортаж на Укрінформі.Стаття в "Високому Замку"

100.33 КБ
ПосиланняВідповісти

Comments:
Сторінка 1 з 3
<<[1] [2] [3] >>
[User Picture]From: sparrow_hawk
2009-09-13 09:15 pm (UTC)
яка краса!

Україна таки жиє
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 09:54 pm (UTC)
і їсть борщ.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: sekventa
2009-09-13 09:22 pm (UTC)
дякую, неймовірно цікаво) вишиванки шикарні
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 09:32 pm (UTC)
вишиванки реально неймовірні!
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: lena_and_alex
2009-09-13 09:36 pm (UTC)
дуже класно передано дух свята
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 09:43 pm (UTC)
так ти ж там не була?:)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: indigo_eleniel
2009-09-13 09:38 pm (UTC)
представить только, каким только воздухом дышали эти вышивки... и сколько на своём веку перевидали... это ж не в мирное время в сундуке лежать, две таких войны прошло...
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 09:54 pm (UTC)
Ковдру з 1880 р. в 1914 р. в землю закопали - бо війна, мало що там... Відкопали. майже як новенька. А босоніжки які! Нє, треба таки їх викласти.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: lena_and_alex
2009-09-13 09:40 pm (UTC)
яка дивна шапка(?) на фотці під написом "Люди були прекрасні"... Як оце називається правильно?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 09:44 pm (UTC)
Це називається борщівська народна шапка. Я так думаю :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: nick_coll
2009-09-13 10:20 pm (UTC)
дійсно, вишивки потрясні.
На нинішньому рахівському фесті таких не було :(
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-13 10:21 pm (UTC)
Ну в Борщеві бринзу теж не роздавали:)
А я ще в Ворохті була в п*ятницю. але там якось дуже скромно фестивалили.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
From: todash_tahken
2009-09-13 10:42 pm (UTC)
Дякую, дуже цікаво!!! :-)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: marco_polo_sf
2009-09-13 11:20 pm (UTC)
Клас! Чудові фотки! Мені ще жодного разу не довелося побувати на подібному фестивалі, але вже дуже хочеться! :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:09 am (UTC)
цей вже третій в Борщеві. наступного року, сподіваюсь, буде четвертий.
але відділити шароварщину від чогось глибшого буває непросто:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:05 am (UTC)
шкода, що злива трохи перепсула концерт. але нічо. он народ був до початку 10-тої, то і сандулеси приїхали, і Гайдамаки...
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: alexjourba
2009-09-14 01:40 am (UTC)
Спасибо за рассказ!
Очень красивые вышивки, замечательный праздник! И шапки, да...на самом деле совсем другое впечатление, чем от тех вышиванок, которые на Андреевском спуске продают, вообще ничего общего.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:12 am (UTC)
Тут и не может быть общего - борщевская вышивка уникальна. Хотя все Подолье было 27 лет под турками, но только почему-то имнно Борщевщина переняла у турков много чего в плане одежды. И платки женщины повязывают как-то по-восточному. и вышивка в те годы появилась черная. Уникальный вообще край - огромная концентрация замков, уникальных пещер, природы, архитектуры. Очень этот район люблю.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:00 am (UTC)
я сама на межі сліз вчора була, хоча ж навіть не пмс. просто так нечасто зараз відчуваєш гордість за свою націю. В Борщеві от вийшло.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: egarimea
2009-09-14 05:30 am (UTC)
Восхитительно. Теперь буду мучаться - где бы орнамент взять )
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:03 am (UTC)
а там орнаментом не обійтись. Там дуже важка техніка. В Україні (в усій) нараховують до 100 видів техніки вишивання, на Боршівщині з них використовуються понад 50. І хрестик замінив колишню техніку лише в 1950-х роках. До того було щось інше. В мене от руки з попи ростуть, а мама в мене рукоділлям займається, вже як вона в музеї і на людях придивлялася, роздивлялася - техніки так і не зрозуміла. В товстому талмуді "Українська художня вишивка" теж такого не має, ми вже дивилися.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: la_loca
2009-09-14 05:51 am (UTC)
дякую за матеріал. дуже цікаво було почитати:)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 06:50 am (UTC)
быльше навыть подивитися - я вже не мала сил щось розписувати вчора :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: 256irisiv
2009-09-14 06:41 am (UTC)
та легенда гарно пояснює, чому втрачео вміння вишивати тими щвами ("колодкою") - бо саме в 20-30х роках відходило те сьоме покоління, яке ще мало носити жалобу, а потім стали все більш популярними квітчасті сорочки.
В що цікавого було в музеї? Не вдлось попасти, замість нього у Скелю Подільську поїхали... Може, є ще знимки?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: 256irisiv
2009-09-14 06:42 am (UTC)
пардон за очепятки...
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
From: (Anonymous)
2009-09-14 07:25 am (UTC)
А чи є у Вас подібний звіт про кептарі?
Дуже мені сподобався цей одяг, особливо гуцульські - чорні. Буковинськи (білі) теж цікаві, але там, здається, менше вишивки.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-09-14 07:28 am (UTC)
немає. я ж не етнограф ні разу, я акином співаю - що бачу, те і...буде фест кептарів - буду. :)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
Сторінка 1 з 3
<<[1] [2] [3] >>