?

Log in

No account? Create an account
Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Зборівська битва: 360-та річниця. 15 серпня. [серпень. 16-е, 2009|06:01 pm]
Blacky
[Tags|, , , , , , ]

63.01 КБ

Я дуже люблю провінційні свята - і дуже люблю реконструкторські дійства. Вчора в Зборові ці дві любові вийшло запросто поєднати собі на радість.
Враження безпосереднього учаника бою, ватажка левенців Гайдука

59.33 КБ

92.27 КБ
Відтворення переможної для Хмельницького Зборівської битви - це, звичайно, був вчорашній хіт, але зайняти себе в восьмитисячному місті можна було й в інші способи.

96.47 КБ

Наприклад, відвідуючи грандіозне як на маленький райцентр сувенірне містечко. Медовуху привезли аж з чернігівських Сокиринців.
84.74 КБ

Чия машинка краща?
105.19 КБ

В таких місцях відчуваєш себе уфолюдком, котрий не розуміє прекрасного (про прекрасне від вчора я ще напишу, ой напишу). Ну от вишивка хрестиком, приміром. Копітка, важка праця. Не поважати вишивальщика (ще й з ТАКИМ волоссям) неможливо. Поважати (глипнувши на результат) теж не дуже виходить:(.
92.23 КБ

Хоча яке я маю право вирішувати, чи гарні дерев'яні роги, а чи ні.
121.24 КБ

Можна було відвідати відбірковий тур всеукраїнського конкурсу козацької пісні "Байда" - в Зборівському БК. Я відвідала. З глядачів було лише два не-артисти: я і вона:
64.31 КБ
Рівень виступаючих - від смішного підглядання в листочок зі словами (Монастириський районний БК) до супер-професійного співу (жінки з Більча-Золотого, зал просто кричав "Браво!" хором). Зверніть увагу на типову для Борщівщини вишивку: так більше не вишивають ніде в Україні. В вересні в Борщеві - черговий фестиваль вишивок.
86.18 КБ
А на тернопільський мікс караяна і Дракули дивимось тут. А це його оточення:


В табір реконструкторів потрапити було важче, аніж в Кам'янці на Терру. Бо дуже йти туди плутано довелося :о).


Табір жив своїм сімнадцято-сторічним життям. Гайдук вкотре мучив Карпа. Мучити Карпа - традиція Гайдука і Антіна:
112.39 КБ

В кількох польових кухнях зварили перловку, горох і гречку - і роздавали голодним:
88.89 КБ

Близько четвертої години на зборівському стадіоні трапилося локальне столпотворіння: все місто (і, здається, ще кілька альтернативних восьмитисячних Зборових) прийшло дивитися на стронгменів. На них же дивився (і оцінював) Василь Вірастюк.
41.46 КБ

Найкраще виглядав тутенхамонистий тернополянин Ярослав Запотоцький. Інші його легко перемагали, але ж краса - це теж страшна сила, нє?
36.29 КБ

Два брати-акробати Крамарі були раптово віднайдені серед глядачів - і виявились практично стронгменами. Крамарь проти Крамаря не пішов - як і Клички. Брати обмежились вижиманням 60-кілограмової гирі по чотири рази. Крамарь № 2 міг і більше, але травмувати брата не хотів. І Запотоцького вони теж не травмували: машину вони не втримали. А той втримав. Секунд 18 десь тримав. І виглядав не так як крамарь. Крамарь виглядав от так:
33.42 КБ

Десь саме на Вірастюк-турнірі я почала розуміти глибинні причини перемоги козаків саме під Зборовим. Я й так дещо обережно ставлюся до галичанства в характері, але зборівчани - це еталонні галичани, їх треба або в поліклініку здавати для дослідів, або в Парижі під скляним ковпаком в палаті мір і ваги демонструвати.Преси було багато. Преса працювала на полі. Глядачів теж було багато. Глядачам здавалося, що преса їм заважає. В пресу летіли каміння і матюки. На обвішанного трьома чи чотирма камерами фотографа в вишиванці і хакі кричали "Папараці, геть іди!" ледь не всією трибуною.


На битві стан галичанства зашкалював. Я зрозуміла, що б було, коли б весь світ складався з Блек. Тисячі гонорових, нахабних, самовпевнених людей чхати хотіли на міліцейські кордони, на крики піротехніків про заміноване поле (піротехніки не брехали), на прохання журналістів відійти з кадру: "Пане, ви тут на роботі і завтра собі поїдете, а я тут живу - і хочу подивитися!"
Залізний аргумент.

Преса теж утнула номер з расово-породистого галичанства. Біля Катерини Липи ("Укр.Тиждень", в хустці) сиділа жінка з пляшкою пива і дуже обізнана на деталях події. Про них вона й повідомляла своєму юному супутнику - російською мовою. Хакі-вишиванчастий папараці і його сивий сусід довго її присоромлювали, аж врешті не витримали і почали викликати з найближчих кущів міліціонера - так діти зовуть діда мороза. В кущах міліціонерів було штук вісім, підійти ж довго ніхто не наважувався, а коли худенький сержантик таки підійшов до горбочка з журналістами, чомусь почав розбиратися зовсім з іншою жінкою. Хакі-папараці розмахував пресійним посвідченням і вимагав вивести пані з поля. Жінка переможно крикнула супутнику: "Вот она, Западная Украина!" - і лишилася сидіти серед преси далі.
71.92 КБ

А, так про битву.
94.27 КБ
Депутат кам'янецької міськради Павло Білоус йде на вірну смерть.

100.98 КБ
Ватажки ворожих загонів мило обговорюють бій, який ще попереду.
На позиціях реконструктори були навіть ще до шостої вечора, коли на стадіоні Вірастюк все ще шукав богатирські таланти. Гайдук сказав: "Чекати не будемо, почнемо раніше, битва - на півгодини". Ага, отже, о 18-30 все закінчиться, ага.

Почалось десь о 18-35 :о)
93.33 КБ
Це білоруські реконструктори йдуть на позиції. Вони за поляків.

88.95 КБ
А це Київський реєстровий козацький полк. Він за київський реєстровий козацький полк.

Поки реконструктори чекали, аж тернопільське керівництво натішиться Вірастюком і прийде на їхню війну, йшла тиха партизанська боротьба зборівчан з міліціонерами. Зборівчани проявляли шалену гнучкість, пластичність і непоступливість. Вони, як молекули ефіру чи там аромату липневої троянди, проникали скрізь - не дивлячись на міліцейські кордони. Як перезріле тісто, зборівчани вивалювалися за межі периметру майданчика на Білому Березі, відшукуючи найкраще місце для споглядання битви. Тверда впевненість кожного зборівчанина в тому, що існує якесь міфічне єдине місце, звідки битву буде видно якнайкраще, спонукала їх до вилазок повз міліцейські пости. Вбрані в вишиванки 18-річні довгоногі кралі лізли через очерет і багно, випитуючи одна в одної: "Ти не боїшся? Будуть стріляти. Я так боюся. А ти не боїшся?". З цими словами кралі йшли на ворожі редути, щедро заміновані піротехніками зі студії ім. Довженко. Краль, які з нагоди битви прийшли на поле на підборах-шпильках, через очерет на руках несли кавалери - прямо на козацькі гармати.
98.13 КБ

Кожен зборівчанин прийшов на битву підготовлений: в нього на озброєнні були або відеокамера, або мобілка з фотокамерою. Особливою приттю у відзнімкуванні битви вирізнялись три різного віку вишиванчасті русалки, які вилізли на журналістський горбок з сусіднього гнилуватого болітця, всілися перед найповажнішими фото-дідами з найдорожчими півметровими об'єктивами і в намаганні зловити кадр нервово розмахували руками з мобілками перед дідівськими носами.
61.05 КБ

На відміну від Терри Героїки, змоги пересуватися як не по полю, то хоч вздовж нього в мене не було - я ж не зборівчанка, я так по-пластунськи не вмію. Тому я обрала найдурнуватішу тактику: як вже фотографується все з однії точки, то валю без прицілювання і пауз. Кенон перетворився на скажений кулемет "Максим". Техніку цю можна запантетувати як саму безглузду в світі - кажу після ознайомлення з її результатами.

Писар-диктор пояснював глядачам, що до чого на полі. Сил реконструкторів (сотня) не вистачало для масштабності, але щоб зрозуміти загальну картину битви їх було таки достатньо.
81.76 КБ

Реконструктори - історичні педанти, їх дешеві трюки не цікавлять. Тому популістські моменти виникали не за планом, а просто так, самі по собі. Ну от чим не секс-символ Зборівської битви?
100.72 КБ

48.96 КБ

На жаль, не було перед ким навіть похвалитися: "Оті хлопці - кам'янецькі левенці. Я їх знаю!"
62.29 КБ
Антіну на майбутнє порада: твоя зброя не спис, не гвинтівка і не вила. Твоя зброя - очі. Їх треба таращити в напрямку фотографів весь час. Де очі, очі де? (Ну я навіть і не жартую. Начебто).

Бій розпочався з герці. Накращий з козаків-фехтувальщиків вийшов на двобій з найкращим фехтувальщиком-поляком. В випадку варшавської "Лігі баронів" епітет "найкращий" перебільшенням не є.
109.10 КБ

Гайдук веде наших хлопців в атаку:
94.15 КБ

Картинки з битви, переважно з левенцями:


Майже всі вони полягли на полі бою:
75.87 КБ

Загиблі були не менш веселі, аніж ті, хто ще бився:
103.02 КБ

Артилерія старался з усіх сил, димом затягло все поле, коротше, козаки виграли.


Отаман Олекса Руденко після битви:
97.09 КБ

За полем битви швиденько розтягнули найбільший в Україні прапор, привезений якоюсь з партій:
54.93 КБ

Далі мав бути концерт, але битва - кульмінація дня - закінчилась, і я відправилася додому. :)
108.65 КБАльтернативна розповідь про Зборів - з повністю іншим набором картинок. Писалася раніш за цю, тому картинки там, здається, кращі. :о)
ПосиланняВідповісти

Comments:
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
[User Picture]From: yarokuznetsov
2009-08-16 05:02 pm (UTC)
красивые картинки
не боишься так близко к сабельному бою подходить?
это ж можно и без объектива остаться :)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:09 pm (UTC)
та нє, 100 метрів - це хіба який сабельний чінгачгук в мене сабле-томагавком запустить.
Я з пресового острівця ні на крок не відступала. Я чемна, ввічлива (ну не з Енді бабубудою, це правда. він теж там був, кажись) і боюся міліціонерів.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: juliettakom
2009-08-16 05:04 pm (UTC)
фото гарні, емоційно насичені!
Особливо 9-та зверху!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:07 pm (UTC)
а діти - самі безпосередні глядачі. Я сама така була, весь час на сцену лізла. тому й люблю таке знімати:)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: proidysvit
2009-08-16 05:12 pm (UTC)
Дуже смачно,Ірино!Дяки!!!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:19 pm (UTC)
Так, подія таки хороша, гарний був день.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: vla_sta
2009-08-16 05:33 pm (UTC)
Клас!
Дуже сподобалось..
Можно я вас відпіарю?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:41 pm (UTC)
*зашарілася*
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: alonka
2009-08-16 05:48 pm (UTC)
Класні фотки. Дозволите на одному історичному форумі використати?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:51 pm (UTC)
угу :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: galari
2009-08-16 05:52 pm (UTC)
як завжди з ВЕЛИКИМ задоволенням подивилася фоти і проглянула текст))) Видовище феєрично красиве! Жодного разу не була на такому. Вже дуже хочеться побувати!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 05:55 pm (UTC)
12 вересня - Хотинська війна. Початок жовтня - Терра Героїка у Кам'янці. Хотинська за масштабами співставима, певно, Зборову (проводитись буде вперше). Терра - наймасштабніша в Європі подія по XVII століттю. Це Зборів, помножений принаймні на чотири. Так що вибір, куди поїхати, є :)
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: aandrusiak
2009-08-16 06:37 pm (UTC)
оце так репортаж!!!
дякую
дуже гарні фото, наче як в історичному фільмі
а про вишивальника - тонко! ;)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 06:43 pm (UTC)
та що тонко, він же просто майстер, це ж дар - і розпорошувати його на мерлін-монро чи принцесу діану чи дівчинку з собачкою... Ну пошлість же:(
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
(Deleted comment)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 06:58 pm (UTC)
ну ви дарма так! Реконструкторів я шалено поважаю - бо я так не змогла б ніколи. Спати на соломі, їсти з дерев8яних мисок, шити вручну одяг, виготовляти зброю і гудзики. Вони знають обрану епоху досконало!
І дійство таки класне.
а ще зараз лелеки готуються до відльоту, їм сотні, це дуже гарно - і дуже сумно.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: nick_coll
2009-08-16 06:52 pm (UTC)
Гарно прочитав. Гарно подякував.
Я в неділю залінувався туди їхати, гадаю, там не так цікаво вже на закритті, ніж в суботу, коли мені аж ніяк не випадало вирватися на це побоїще. А хотілося страшно. Тепер бачу, яке дійство втратив :(
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 06:59 pm (UTC)
ну чо, реконструктори ше мали містом нипати (вже без битв), мав бути ансамбль ім. Верьовки, плюс отой конкурс "Байда" - а там дуже достойні були виконавці. Теж щось.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(Deleted comment)
[User Picture]From: ulvhedin_grom
2009-08-16 07:08 pm (UTC)
а є якісь подробиці по Хотину?
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 07:11 pm (UTC)
інсайдерські, які я не маю права розголошувати.
а так - орієнтовно 12 вересня, знову поляки, білоруси, наші, мають ще начебто чехи бути.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: zo_zo
2009-08-16 07:51 pm (UTC)
У вас - вичерпний і фантастичний репортаж. Наш набагато скромніший (http://zo-zo.livejournal.com/297388.html) :))) Дякую :)

(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 08:03 pm (UTC)
Зато ви один з піонерів української готичної сукбультури і про вас навіть Дереш писав. це ж про вас, правда?
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: iskra75
2009-08-16 08:15 pm (UTC)
Чудові світлини. Дякую.
Користуюсь моментом із меркантильною метою.
По-перше, перепрошую, перепостив без Вашої згоди на те Ваші фото ось тут: http://forum.altera.in.ua/index.php?topic=2562.0 За першої ж вимоги видалю.
По-друге, спробую заангажувати Вас із друзями на ось такий захід: http://iskra75.livejournal.com/11401.html Це не реконструкторська забава, але рольовики з ними з одного стерна виросли, отже може бути взаємовигідне партнерство.
Якщо наша гра Вас чи Ваших друзів зацікавила, прошу: виходьте на зв'язок
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 08:32 pm (UTC)
дякую. мені, юезумовно, таке цікавіше, аніж самим реконструкторам - вони пани дуже солідні, розумні, педантичні і суворі, відступу від історичної правди не потерплять. а мені, яка не знає, які там в 17 ст. були гудзики, з цим простіше :)
тільки ви дуже далеко географічно - за днь обернутися в таких випадках важко. 450 км все-таки...
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: mr_brut
2009-08-16 08:43 pm (UTC)
дуже кльово
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-16 08:46 pm (UTC)
я казала. міг послухатися, як чемний Брут.
(Відповісти) (Parent) (Thread) (Expand)
[User Picture]From: slayer_bulia
2009-08-16 10:15 pm (UTC)
Кльово :) До Терри вже не багато залишилось ;)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-17 06:49 am (UTC)
я б відразу не очікувала від цьогорічної Терри чудес.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
(Deleted comment)
[User Picture]From: kamienczanka
2009-08-17 06:50 am (UTC)
Трагікомічний скоріше. І дуже нехарактерний - таке вперше на моїй пам*яті.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>