?

Log in

Мітра, вогонь, гори і сонце - Екзарх Всього Існуючого в екзилі. [entries|archive|friends|userinfo]
Blacky

[ website | "Замки і храми України" ]
[ userinfo | Блекопедія ]
[ archive | Раніше ]

Мітра, вогонь, гори і сонце [червень. 18-е, 2010|12:59 pm]
Blacky
[Tags|, ]

Вірменія. Храм Мітри в Гарні
Я обіцяла це зробити. Сто років тому обіцяла - мушу виконувати. Пройшло вже три місяці майже, для мого внутрішнього годинника - це вічність, але обіцянка-цяцянка. Отже, продовження вірменської подорожі в березні 2010 року. Спонсор поста - львівська турфірма "Аратта-Тур" :о)))

Онук Таманяна нам ще 19 березня сказав, що в Гарні (Գառնի) 21 березня вогнепоклонники святкуватимуть сонцеворот. Ми й так збиралися в Гарні, але тепер точно визначились з датою: їдемо 21-го!
Карта міста підказувала, що маршрутки в потрібному нам керунку зупиняються за Матенадараном (не хвилюйтеся, якщо не змогли відразу прочитати це слово - приїдете в Єреван - і відразу навчитесь вимовляти назву інституту древніх рукописів. Сходу. Головне - не забудьте приїхати). Насправді з'ясувалося, що від Матенадарану до потрібного базарчику з зупинкою - кілометрів так 5-6, коротше, треба добиратися маршруткою.
Сіли, поїхали, я з вікна клацала дуже-дуже численні статуї на вулицях Єревану.


Потрібну зупинку ми проїхали. Причому дуже так конкретно - кілометри на 3. Опинились вже на виїзді з міста. Вчергове маємо приклад безпрецентентного відношення до туристів у Вірменії: водій заповненої пасажирами маршрутки, дізнавшись, що ми зібрались в Гарні, кидає пасажирів і бусик, стопить Неоплан і домовляється, аби нас взяли в Гарні разом з групою іранських туристів.
Ви це десь у Львові уявляєте?

Шоковані ми, правда, з бусом не поїхали, бо 20 баксів з носа, які запросив груповод - це занадто. Тому почалапали за межі міста - в мене досвід автостопу великий, в містах сісти нереально, а на трасі й руку піднімати не треба, самі зупиняються. Так і сталося - той самий старий ЛАЗ, котрий спокійно проїхав повз нас біля фінальної заправки у Єревані (така типова заправка - між колонками ходять товсті вівці), сам затормозив, коли ми минали пішки маленький хвойний лісок (як ми обігнали автобус? А нас підвіз до повороту добрий чоловік:)).
Автобус їде теж в Гарні. Він битком набитий язичниками-вогнепоклонниками. Дитячий ансамбль співає, дорослі бородані посміхаються і сують нам у руки листівки про свято, кажуть, що сьогодні в їхнього бога день народження - прекрасно, кажемо ми, а вчора був день народження у Міка, от і чудово, відповідають нам. Ми щасливі, і думка про те, що Мітрі в жертву принесуть не півників, а нас, відступає десь у підкорку.

Вірменія. Гори в Гарні
Ось воно, село Гарні.

Їхати недовго - 28 км. Дівчатка, посміхаючись, посуваються - я вмощуюсь третьою на неширокому сидінні. Вчасно - серпантин дорогою крутий, краще сидіти, ніж стояти. По приїзду немолодий чоловік показує нам, де буде стояти автобус і просить підійти до них біля храму в обід - ми гості свята, нас нагодують, напоять і відвезуть в Єреван. Нам дико ніяково.

Вірменія. Храм Мітри в Гарні, вхід
Взагалі вхід до античного храму-періптеру, присяченому Мітрі, найкращого античного релікту на всій території колишнього СРСР, платний, але не в цей день. У день сонцеворота тут приймають гостей по-вірменськи радушно. Біля входу купуємо половину пляцка-гати - досить дорого по вірменським міркам (2000 цілий пляцок, 1000 - половинка), дуже смачно, дуже солодко. Храм в Гарні зображений на купюрі в 5000 драм.

Вірменія. Храм Мітри в Гарні
Ми саме вчасно: полудень, народу з кожною хвилиною все більше. Навколо храму з І ст. н.е. повно 4-мовних таблиць з історією всього-всього навколо. Гарні згадував ще Тацит. Храм начебто звів вірменський цар Трдат І, який правив у 54-88 рр. Про це згадується на табличці, присвяченій богу сонця Геліосу. Навколо храму була могутня фортеця (ІІ ст. до н.е.), яка захищала поселення понад 1000 років - зараз можна побачити лише її рештки.
Гарні дуже любили вірменські царі - за гарний клімат і неприступність. Але якось фортецю завоював урартський цар Аргішті - сталося це у VIII ст. Аргішті відправив жителів Гарні на примусові будівельні роботи - так і виникла фортеця Еребуні, з якої потім виріс Єреван.


Перед сходами храму поки що йде концерт, виступають дитячі колективи - і я ніколи не бачила, щоб дітей так гаряче, так щиро вітали оплесками. Половина глядачів підтанцьовувала. Коротше, в мені спрацював інстинкт, замість запланованого походу до ще однієї церкви, захованої в горах, я вирішила лишитись на святі.


Барабанщики, юний і немолодий, дають сигнал. Жерці Ваагна, древнього бога грози і війни, йдуть у храм. Запалення священного вогнища, молитви, кинжали - це все всередині, натовп цього не бачить. Як я побачила? Ну от побачила :))
Вірменія. Храм Мітри в Гарні, жреці Ваагна

Колись давно Новий рік у Вірменії відзначали саме 21 березня. В цей день земля у муках народжувала Ваагна, і всі стихії бушували у цей день.
Вірменія. Храм Мітри в Гарні, жреці Ваагна

Жерці виходять до народу і несуть вогонь, символ Ваагна. Діти, з котрими ми їхали в Гарні, котрі танцювали перед святом, підходять і запалюють смолоскипи.


Дещо дисгармоніюють з загальним пафосом коробки від "Coffee Fero", щоправда.

Вірменія. Храм Мітри в Гарні, жреці Ваагна
Так це виглядає зі сторони.


Чорт, як же там гарно. Нарізала картинки - і зрозуміла, що дико хочу у Вірменію знову. Може, восени. Зараз там пекло, а мені так добре у московських +15.

Вірменія. Гарні, скелі
"Органні труби" на скелях навколо Гарні - ми таки пішли до скельного монастиря, але перший спуск був дуже крутий, а другий повністю розмок. Довелося вертатися. хоча туристи туди таки пробиралися - але я трохи боюся висоти. Нічого, іншим разом.

Хочеться в Гегард. (пара Гарні-Гегард - це вірменський аналог пари Кам'янець-Хотин. Дві вкрай цінні і фотогенічні пам'ятки поруч одна від одної. Обидві в провінції Котайк).Туди ходять маршрутки - десь щогодини, але зараз от їх немає. Домовляємося з власником старенької білої волги - за 1000 драм він везе нас до монастиря, чекає там - і діставляє назад у Гарні.

Вірменія. Гарні, скелі по дорозі в Гегард
Це в Єревані і Ечміадзіні вже давно квітнуть абрикоси і вишні, в горах все ще лежить сніг. Каньйон річки Азат.

Вірменія. Гарні, скелі по дорозі в Гегард
До монастиря в Гегарді - кілометрів 10-12. Кількість туристичних автобусів біля монастиря в Гегарді вражає. Тут просто маса народу. Навіть на скелях - бачите цяточку на скелі в центрі фото? Це хлопець. За секунду він встановить там вірменський прапор. Як він туди забрався, не маю уявлення.Гехард, Гегард, Гегардава (Գեղարդ) - з вірменської "спис". І Гарні, і Гегард - у списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Скелі навколо монастиря теж у списку - бо вони неймовірні. Тут начебто зберігався спис Лонгіна, котрим пробили Ісуса Христа. спис начебто привіз у вірменію апостол Таддей. Зараз "спис" зберігається у Ечміадзіні. Умберто Еко на них немає :)


Монастир складається з багатьох храмів, більша частина з них - печерні. Скелі навколо всіяні каменями-хачкарами.
Вірменія. хачкари, Гегард

Береги Азату, як в нас у Бакоті, всіяні хусточками і стрічками - на щастя, чи що.
Вірменія. Монастир Гегард

Ну і ще кадр:
Вірменія. Монастир Гегард
Біля монастиря продаються гати і просочені соком тоненькі лаваші (300 драм за штучку, в супермаркетах вдвічі дорожче). Рекомендую сливовий, ууууууу!


Повертаємося в Гарні. За півгодини буде бус в Єреван, зупинку підказав водій волги. Знаходимо церкву Аствацацин з ХІІ століття. На неї тут туристам пофіг, бо є храм Мітри, але вдумайтесь - ХІІ століття!!!! Ось вона:

Всі храми у Вірменії відчинені, скрізь можна фотографувати. Я заздрю. Я хочу, щоб в нас було так само (і щоб в нас теж було стільки храмів з ХІІ століття).

За якісь дуже-дуже смішні гроші (400 драм за двох, чи що) доїжджаємо пазиком в Єреван - нав'язуватись сонцепоклонникам не хотілося. Гуляємо Єреваном.
Вірменія. Єреван, церква Катогіке

Ось це храм св.Катогіке (1693-1695) в центрі квартала Шаар (зараз вул. Абовяна, найгарніша у столиці Вірменії).

Вірменія. Єреван, вулиця Абовяна
На абовяна купа всяких цікавих скульптур. За плакатом в правому кутку можна вчити вірменський алфавіт - букву "А" так точно ви вже вивчили:)


Вернісаж напроти наших вікон все ще працював. Я увечері пішла на "Лючію ді Ламмермур" у Оперу, Мік тим часом пив пиво з своїм єреванським колегою. Хороший був день :)

Вірменія. Храм в Гегарді
ПосиланняВідповісти

Comments:
[User Picture]From: zirvygolova
2010-06-18 09:58 am (UTC)
кльово, але в березні якісь депресивні кольори
був там у серпні, гарніше, хоч і все погорівше і всякі противні звіряки під ногами повзають
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-18 11:16 am (UTC)
ну мені власне самопочуття значно важливіше за кольори, а коли температура повітря 25 і вище - самопочуття в мене не ахті, тут ніц не поробиш.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: psina1984
2010-06-18 11:50 am (UTC)
дуже гарний пост. дякую, сам вже захотів туди поїхати....
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-18 12:01 pm (UTC)
дуже кльова країна, туди точно повернемося. смачно, дешево, цікаво.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: alexjourba
2010-06-18 04:21 pm (UTC)
Гарни - классный храм, еще в детстве читал о нем!
Отличное путешествие получилось у вас.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-18 06:04 pm (UTC)
он в советское время был частично отстроен, а архивных изображений найти не удалось, потому только наощупь понимаешь: вот это античность, а это... хм.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: alexjourba
2010-06-18 06:13 pm (UTC)
Ну это ведь много где так. Тот же Псков (не весь, но).
Вот не знаю, отстроят армяне Звартноц заново или нет...
Могут, но тоже ведь реплика получится, что делать.

(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: slon66
2010-06-18 05:34 pm (UTC)
Красиво! Резные камни с тонкими узорами особенно впечатлили.
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-18 06:03 pm (UTC)
Хачкари?:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: slon66
2010-06-18 06:19 pm (UTC)
Я понимаю хачкары - это отдельно стоящие. А у Вас на одной фотке резные камни в стене вмонтированные. Это фрагменты хачкаров или самостоятельная традиция украшения стен?
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-18 07:08 pm (UTC)
не, это тоже хачкары.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: sir_ektor
2010-06-18 10:00 pm (UTC)
Шикарно, давно на Вірменію зуби точу) Лаваш заінтригував)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-19 03:28 am (UTC)
смачний. бувають різні - сливові, виноградні, абрикосні тощо.
(Відповісти) (Parent) (Thread)
[User Picture]From: travel_by
2010-06-19 04:06 pm (UTC)
чудово..
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2010-06-20 09:29 pm (UTC)
угумс:)
(Відповісти) (Parent) (Thread)
From: woliruk
2010-06-24 10:29 pm (UTC)
Яка прєлєсть!
З великим задоволенням читаю про ваші вірменські подорожі і все більш хочу теж там побувати:)
Дякую!
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: pingback_bot
2010-11-20 06:17 pm (UTC)

Хороший пост с фото про Армению

(Відповісти) (Thread)
From: (Anonymous)
2011-01-23 04:23 pm (UTC)
Був там на початку грудня 2 тижні, але насолодитись всіма цікавими і гарними місцями так і не встиг. жив у Разадані - містечко маленьке і бідне але люди приємні і цікаві! ціни дійсно дешеві...) от маю знов їхати у відрядження - чекаю з нетерпінням!!! хто не був дуже раджу!!!Гарні-казкове місце...)
(Відповісти) (Thread)
[User Picture]From: kamienczanka
2011-01-23 04:54 pm (UTC)
ви праві.
(Відповісти) (Parent) (Thread)